Kdo hledá, najde

Stane se to raz dva a člověka to hned na začátku sezóny trošku znejistí. Mluvím o vytahování sazenic a pokusím se vám poradit, jak mu předejít i co s ním.

S tímhle problémem se asi setkal už úplně každý, kdo si předpěstovává sazenice doma na parapetu bez přisvěcování. Ne vždy se dá vytahování sazeniček předejít, ale asi je zbytečné mu jít naproti…

Než se tu pustím do konkrétních tipů, asi by bylo fajn, kdybyste věděli, proč se sazenice vytahují. V podstatě vždy za to můžou dva zásadní faktory, a to je nedostatek světla a moc tepla. Někdy je trochu věda tomu předejít, ale vždy jim můžete podmínky vylepšit.

Co dělat, aby se sazenice nevytahovaly

  1. Neuspěchejte výsev

    Sazenice potřebují od chvíle, kdy vykouknou nad zem, světlo. Hodně světla. A pokud jim nepřisvěcujeme, táhnou se za ním. V lednu a únoru je u nás světla kriticky málo, a to i na jižních parapetech, ale každým dnem trochu přibývá. Z toho plyne, že když papriky nevysejete v lednu, ale až v druhé půlce února, budou mít od začátku světla víc a je šance, že se za ním nepotáhnou.

  2. Sadbovače dejte na nejsvětlejší místo v bytě

    Jo, hodně se toho točí kolem světla. Takže sadbovače se semínky umístěte na parapet ideálně na jižní nebo západní straně. Na okně vytáhněte žaluzie (neřekli byste, kolik světla uberou) a klidně sadbovače vypodložte tak, aby byly až nad úrovní okenního rámu, ten stíní taky dost.

  3. Světlo znásobte

    Jestli máte pocit, že i tak by mohlo být světla málo, můžete si vyrobit odrazovou desku z alobalu nebo bílé desky. Stačí nějaký karton obalit alobalem a postavit ho ze strany interiéru k sadbovačům nebo tak postavit bílou desku. Bude jim světlo zvenku odrážet zpět a tím se jeho množství zvýší. No a sázkou na jistotu je pořídit sazenicím doplňkové světlo. Z ekonomického hlediska dávají smysl LED světýlka a lampy na sazenice už naštěstí nejsou tak drahé jako před lety.

  4. Pohrajte si s teplem

    Většina plodové zeleniny (lilky, papriky, rajčata…) potřebuje ke klíčení pěkně teploučko, ideálně kolem 25 °C, minimálně kolem 20 °C. Jakmile ale sazeničkám vyrostou pravé lístky (takže mají celkem 4 lístečky), jejich nároky na teplo se snižují a je dobré pod nimi buď vypnout topení nebo je přestěhovat někam, kde bude kolem 18 – 20 °C. To zpomalí jejich růst, takže se nepotáhnou tolik do výšky, ale budou se soustředit na sílení. Jednoduše řečeno je přestěhujte z nejteplejší místnosti doma do té nejchladnější.

  5. Pozor na moc hustý výsev

    Při prvním pikýrování sazenic je sice rozesadíte, ale do té doby se budou tísnit jedna vedle druhé v sadbovači a zbytečně si tak budou stínit i vyjídat živiny. Nepřežeňte to proto s množstvím semínek v jednom políčku sadbovače nebo kelímku. Opět by to mělo za následek vytahování sazenic za světlem.

  6. Nepřehnojte je

    Jestli používáte substrát na výsevy, rozhodně sazenicím „nedopřávejte“ nic navíc kromě vody. Substráty v sobě často mají nějakou dávku hnojiva na první týdny, takže přidáním dalšího hnojiva v jakékoliv podobě byste sazenicím udělali medvědí službu.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend