Kdo hledá, najde

Mám rok od roku větší problém s kupováním vánočních dárků. A problém vlastně dvojího charakteru. Za á mi vadí podporovat konzum, který narostl do neuvěřitelných rozměrů – nechápu davy lidí těsnící se v obchodech a soupeřící o to, kdo tam nechá víc peněz. Za kraviny. A za bé mi samozřejmě dochází inspirace. Nechci nakupovat blbiny ani dárky na objednávku, ale blízké příjemně překvapovat…

Proto letos došlo na i na DIY dárky. Jak víte, tvořeníčko z duše nenávidím, takže se moje rukodělné dárky doma už buď nacházely nebo je jejich příprava tak jednoduchá, že ji zvládne i naprostý amatér. Pro mě je bonus to, že v každém z dárků je aspoň něco z naší zahrady:

Domácí sušenky

Asi vás neminula mánie týkající se palmového tuku, nadměrné konzumace cukru a zdravé výživy vůbec. Mě taky ne. Proto jsem začala u vaření a pečení víc přemýšlet a používat poctivé suroviny. Vlastně je to základ, který většině z nás vtiskávaly naše babičky, ale pod tlakem reklamní masírky jsme na něj zapomněli. Domácí sušenky, které letos dávám pod stromeček, jsou dělané přesně z těchto surovin. Máslové sušenky jsou primitivní, zvládne je ukoulet i moje pětiletá dcera a chutnají tak skvěle, že jich budu dělat ještě minimálně dvě várky a ke kafi je péct celý rok. S medem v těstě jsou navíc takovou milou vzpomínkou na letní nicnedělání.

V míse smíchejte 275 g hladké mouky s 200 g změklého másla, přidejte 2 žloutky, 2 lžíce medu (nebo 60 g cukru moučka) a lžíci domácího vanilkového cukru. Všechno pořádně propojte a z těsta koulejte malé kuličky o průměru cca 1 cm. Na plechu pak každou kuličku zmáčkněte vidličkou a vytvořte vroubkovaný dukátek. Pečte ve středně vyhřáté troubě cca 10 minut. Pak už jen stačí zabalit do průhledných pytlíčků, ozdobit lýkem a vlastnoručně vyrobenou visačkou.

Na výrobu sušenek používám náš domácí med, teď v zimě už je zcukernatělý, takže je lepší ho ve vodní lázni rozpustit, aby v těstě nedělal brikule.

Mátový čaj

Víte, co je pravý mátový čaj? Usušená máta, ani lísteček navíc. Před časem jsem psala, jak mi zapleveluje záhony, a tak ji celou sezónu poctivě sbírám a zpracovávám. Část putuje do sirupů a část suším. Vždycky ji dám do sušičky, profouknu vzduchem o teplotě do 40 °C a pak nechám volně na vzduchu doschnout. Při ukládání do sklenic se snažím jednotlivé listy nepolámat. Při vaření čaje to má jednu výhodu, nepotřebujete žádná sítka ani čajové sáčky – můžete hodit celý list do hrnečku nebo konvice a rovnou zalít vodou.

A když potřebuju, udělám ze sušeného pokladu milý dárek. Hrst listů nasypu do celofánového pytlíčku, převážu mašlí a nadepíšu. Zabere to asi tak minutu, takže vhodné i pro ty, co potřebují dárek opravdu na poslední chvíli. A když k tomu přidáte ještě skleničku domácího medu, je to dárek k sežrání.

Bylinkový sirup

Sirupy z bylinek mám moc ráda. Nejoblíbenější je u nás meduňkovo mátový (recept na něj najdete tady), který letos také najdou někteří pod stromečkem. Recept perfektně funguje i s mátou samotnou, šalvějí (té dávám trošku míň, aby nebyl sirup tak aromatický, a výsledek je relativně dost kořeněný) nebo kopřivami. Jakmile se vám to na jaře v okolí zazelená, nasbírejte si, co hrdlo ráčí a schovejte do zimy.

Sirup určený na dárky mám už od jara nebo léta připravený v menších ozdobnějších lahvičkách a uložený v chladném sklepě. V případě potřeby stačí sáhnout do regálu.

 

Co vy, dáváte DIY dárky? Podělte se o inspiraci :).

 

 

 

4 Replies to “3 vánoční DIY dárky”

 1. Zuzka says: 2.1.2021 at 8:46

  Letos dávám svá semínka lichořeřišnice v sáčku jako PF a na Vánoce jsem nadělovala domácí kimči a tinktury z lichořeřišnice a echinacei. Loni jsem stihla i domácí „zdravé“ svíčky.

  1. Petra zahradničí says: 5.1.2021 at 12:44

   Zuzko, to je super! Doma vyrobené dárky jsou prostě nejlepší. My jich taky pár dostali a musím říct, že měly největší úspěch :).

 2. Veronika says: 22.12.2017 at 21:15

  Letos naděluji semínka na zahradu – z mojí zahrady. Co se mi podařilo odsemenařit. Taky dárek, který se mi doma už válí, bezpracný a nepodporující konzum Ačkoliv doufám, že konzumací ve výsledku skončí. 🙂 Hezké Vánoce!

  1. Petra zahradničí says: 22.12.2017 at 21:19

   Tak to je úplně nejvíc! Já zatím po semínkách jako dárcích jen pokukuju, do vlastních jsem se ještě nepustila. Krásné a pohodové svátky 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend