Kdo hledá, najde
jak urychlit rebarboru

Možná jste tip na rychlení rebarbory chytli na internetu taky, možná to pro vás bude novinka. Já to každopádně vyzkoušela a chci se s vámi podělit o výsledek.

Tenhle hack pochází z Anglie, kde rychlí rebarboru celkem pravidelně. Jde o to, nakopnout ji k růstu začátkem jara jednoduše proto, že sklízet se dá jen do června. Pak už řapíky obsahují velké množství jedovaté kyseliny šťavelové. Cílem téhle záležitosti tedy je a) začít rebarboru sklízet dřív a b) docílit křehčích a sladších řapíků.

Rychlení rebarboru dost vysílí, takže ho neprovádějte častěji než jednou za tři roky, ať se dokáže dobře zregenerovat.

Jak na to

 1. Očistěte rebarboru po zimě

  Jakmile přestane mrznout a rebarbora začne vykukovat ze země, vyplejte její nejbližší okolí a oberte suché (loňské) listy.

 2. Rostlinu přikryjte neprůsvitným poklopem

  Pro křehké řapíky je potřeba použít světlo nepropouštějící nádobu (černý plast, starý sud…), která ale bude dostatečně velká, aby se pod ní rostoucí řapíky vešly.

 3. Pozor na mrazy

  Přikrytím a absencí světla se rebarbora probudí k životu velmi rychle, a tak ji mnohem víc ohrožují noční mrazy. Hlídejte předpověď a v případě očekávané nepřízně počasí nádobu ještě přikryjte.

 4. Pozor na úpal

  Když rostlinu přikryjete černým plastovým kýblem (jako já), je potřeba ji hlídat, abyste si ji zaživa neupekli. Černá barva absorbuje teplo, takže během teplejších a slunečnějších dnů se může stát, že uvnitř bude až příliš velké horko

 5. Sklízejte řapíky včas

  Rychlená rebarbora se sklízí dřív než nerychlená. Čas sklizně je zhruba za 8 týdnů od zakrytí, v tu dobu by měly být řapíky dlouhé cca 15 – 20 cm.

Moje zkušenost

Fakt to funguje. A dokonce neskutečně rychle. Rebarbora se mi probudila po pár dnech, po 2 týdnech byla dvojnásobná oproti nezakryté. Nepohlídala jsem si ale loňské počasí a po měsíci se mi pod černým poklopem připálila, takže půlka řapíků uhnila. Dejte si na to bacha, jarní sluníčko u nás dokáže být zrádné, takže při teplotách nad 15 stupňů a plném sluníčku doporučuju poklop sundat, abyste se nedočkali podobného překvapení.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend