Kdo hledá, najde

Všimli jste si, jak se mšice letos přemnožily? Tak u nás na zahradě byly a už nejsou. Snažila jsem se vám pořídit fotku našeho mšicího stáda, ale všechny potvory jsou pryč. Takže fotka je z fotobanky. Pardon :).

Inklinuju k přírodním zahradám, permakultuře a životu bez chemie. Tohle je tedy návod, jak s mšicemi bojovat bez použití chemie. A věřte mi, že to jde. Naše letošní zahrada je toho důkazem.

Mšice jsou hnusné. Kromě toho taky hledají rostliny, které jim chutnají a sáním je ničí. A taky jsou to zviřátka, která mohou přenášet nejrůznější virózy a tím, že po nich zůstává sladká medovice na listech, vytvářejí skvělé prostředí pro houbové choroby. Tohle prostě nechcete…

Přirození nepřátelé mšic

Ze zvířecí říše pomáhají s mšicemi bojovat berušky, pestřenky (asi je budete znát jako vosičky), zlatoočky a škvoři. Vaším cílem by mělo být vytvořit těmto predátorům vhodné prostředí. A to tak, že přestanete lpět na anglickém trávníku a uklizené zahradě. Ve vyšší trávě, štěrbinách a pod hromadami větví se jim totiž skvěle bydlí. Jestli je pro vás tahle cesta neprůchodná, můžete sáhnout po moderních domečcích pro hmyz. Ale ty vnímám jako krajní řešení :). Pestřenky přilákají také afrikány, škvory zase nalámané větve.

Kombinujte vhodně rostliny

Ani vy nebudete bydlet tam, kde se vám nelíbí. Docela dobře se mi osvědčilo polykulturní pěstování různých druhů rostlin. Je skvělé pěstovat společně rajčata s bazalkou, protože bazalku mšice nerady. Podobně funguje kombinace pažitky (nebo česneku) s mrkví a rajčaty. Mšicím smrdí levandule, a to jak v čerstvé, tak i v sušené podobě. Zasaďte ji kolem stromů, kde vás mšice nejvíc trápí, a ony se odstěhují.

Umíchejte si domácí postřiky

Když je nejhůř, sáhněte po domácích fintách našich babiček. Nejdřív mšice z rostlin zkuste ostříkat proudem obyčejné vody. Když to nezabere, vyzkoušejte postižená místa rostlin postříkat výluhem z tabáku (sušený tabák nebo nedopalky z cigaret nechte přes noc louhovat ve vodě) nebo kopřivovou jíchou (zalijte 1 kg kopřiv 10 litry vody a nechte 14 dní kvasit venku na vzduchu, před použitím nařeďte v poměru cca 1:10). Někdo říká, že funguje lógr z kávy vylitý k rostlinám nebo postřik z naředěného mléka. Ale ani jednu z těchto rad jsem zatím neuváděla do praxe :).

Jo a jen tak na okraj. Mšice nejsou jen zlo. Třeba včely dokážou medovici produkovanou mšicemi přeměnit na úžasný med :).

 

 

2 Replies to “Jak se zbavit mšic”

  1. Dáša says: 16.6.2019 at 14:53

    Mně se mšice na balkoně nejdřív usadily zrovna na levaduli:-) zvláštní chutě mají, měla by jim vadit. Ale postřik z mléka, trošky eko jaru a pár kapek Tea trea zabral, hurá!

    1. Petra zahradničí says: 26.6.2019 at 13:43

      Ty jo, zajímavá kombinace, o té jsem ještě neslyšela, ale když zafungovala, tak super! Jako letos jdou mšice nesmyslně úplně na všechno… 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend