Kdo hledá, najde
Petra zahradnici

Na konci každé sezóny spřádám plány, co doma a na zahradě uděláme za rok. A na ten příští jich mám tolik, že se se mnou Honza nejspíš rozvede, až mu o nich řeknu…

Už dávno jsem se naučila, že nejde všechno najednou. Není čas, peníze, někdy se plány změní podle toho, jak nám děti rostou a my tu zapouštíme víc a víc kořeny. Doteď se většinou moje sny točily kolem užitkové zahrady, ale myslím, že už nastal čas i na tu okrasnou a oddychovou část.

Více květin

Spíš aspoň nějaké květiny, protože to, co teď máme na zahradě, je dost bída. Máme zahradu přirozeně rozdělenou na „okrasnou“ (která zatím moc okrasná není, ale je u domu) a užitkovou. A ta okrasná potřebuje totální restart. Ono se není moc co divit, protože kvítí mě nikdy moc nebralo, ale asi jak stárnu, mám potřebu to u nás trochu rozsvítit.

Zapsala jsem se do on-line kurzu Žijte ve své zahradě od Ateliéru Flera, takže podzim a zimu chci věnovat studiu. Ukázkové hodiny, které mají zdarma, mě dost nadchly, tak se moc těším, jak budu vymýšlet, kreslit a plánovat konkrétní rostlinky. Jsem zvědavá, jak mi to půjde, každopádně na příští rok je v plánu zkulturnit aspoň nejbližší okolí domu.

Místo pro odpočinek

Tohle je větší sousto, než se na první pohled zdá. V tuto chvíli obýváme terasu u domu, která vypadá pořád jak staveniště. Slouží jako odkladiště všeho, co zrovna není kam dát, stojí nám na ní plastový stůl a židle, které jsme koupili před 8 lety jako provizorní. Nebudu to tu rozepisovat, ale asi si dokážete představit, jak je to celé příjemné, pohodlné a reprezentativní…

Terasa je proto na příští rok na seznamu na prvním místě. Naprostou nezbytností je pořádný stůl se židlemi, protože rádi hostíme návštěvy a přes léto sami trávíme většinu času venku. Váhám, jestli jít do dřevěného nebo nějaké kombinace kov/dřevo, zatím koukám po obojím a doufám, že to ve mně ještě uzraje. Inspirace je tolik, že se v tom jeden ztratí, zatím pořád hledám a ukládám si piny na Pinterestu. Jisté je, že nábytek musí být co nejodolnější, protože terasu zatím nemáme zastřešenou a nemáme ho kam schovat na zimu.

Když se podaří příští rok zrealizovat aspoň nábytek, budu šťastná jak blecha a dál to prozatím nebudu hrotit, jen vyzdobím okolí květináči s letničkami.

V dalším gardu bych určitě ráda pořídila:

  • houpací křeslo nebo nějakou pěknou boho síť
  • aspoň malou venkovní kuchyni – teď je součástí terasy plynový gril a odkládací plochy a nádobí po ruce chybí
  • světýlka, hodně světýlek. Večery jakákoliv svíčka nebo žárovka ještě víc zútulní a mně se strašně moc líbí všechny možné lucerničky a světelné řetězy.
  • uvažuju i o nějaké vaně, kádi nebo malé vířivce na letní rychlé ochlazení. Jenže máme kačky, které by z nového koupátka byly nadšené, tak to musím ještě pořádně promyslet.

Sezení u ohniště

Letos jsme vytvořili docela útulnou užitkovou část ve spodní části zahrady, kde tvoří největší část záhony a skleník. Udělali jsme tam i ohniště a během léta jsme zjistili, že tam moc rádi trávíme čas. Teď je ohniště provizorní – jen vypálený kus trávníku na zemi, ale rádi bychom tuhle část zkulturnili. Oběma se nám líbí litinová ohniště, u kterých přeci jen není takové riziko, že chytne okolní tráva, uvidíme, jestli nás tenhle trend bude držet i na jaře. Honza mi slíbil, že vytvoří posezení ze špalků a fošen, tím pádem budeme muset koupit jen nějaký stůl, přemýšlím spíš o dřevěném bazarovém, který bychom naimpregnovali.

Když si to tak po sobě čtu, málo toho není. Jsem zvědavá, co z popsaného bude za rok touhle dobou zrealizované 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend