Kdo hledá, najde
skorapky orechu

Díky práci pro jednoho klienta jsem letos na podzim objevila jeden malý zázrak a od teď už nebudu nikdy vyhazovat skořápky vlašských ořechů do koše. Proč?

O tom, že jsou vlašské ořechy superpotravinou, už jste asi četli. Ony jsou ale dost cenné i skořápky, které většina z nás vyhazuje buď do koše nebo pálí v krbu (hlásím se). Tady je pár způsobů, jak je využít na zahradě, kde skvěle poslouží:

Odpuzovač škůdců na pokojovkách

Slupky, skořápky i listy ořešáku mají specifickou vůni i složení. Obsahují hodně protifungicidních a protibakteriálních látek, takže se velmi pozvolna rozkládají (to je taky důvod, proč je někdo doporučuje do kompostu nedávat, ale já razím přesný opak). Skořápky mají oproti listí jedno plus – jsou docela dekorativní. Když je lehce nadrtíte a nasypete na zeminu v květináčích, poslouží hned několika způsoby:

 • jejich vůně odpuzuje škůdce, kteří žijí na povrchu půdy v květináčích
 • látky obsažené v nich zase působí proti vzniku plísní (zvlášť v zimě je bílý povlak na zemině relativně běžným trápením)
 • přes vrstvu skořápek se nebude tak rychle odpařovat voda

Skvělá drenáž do květináčů

Některé rostliny (a je fuk, jestli jde o pokojovky nebo hrnkové letničky) nemají rády přemokření. Doporučuje se je buď zalévat jen do podmisky nebo dát na dno květináčů silnější drenážní vrstvu, aby voda ze zálivky odtekla a kořeny v ní nestály delší dobu. Tou vrstvou mohou být kamínky, střepy z hliněných květináčů, keramzit nebo lehce nadrcené skořápky z vlašských ořechů. Poslední varianta se mi zdá nejlepší i proto, že skořápky budou v půdě po-ma-lu tlít, čímž budou zeminu obohacovat. Skořápky vlašských ořechů, stejně jako jádra, totiž obsahují spoustu minerálních látek a stopových prvků, po kterých je dobře nejen nám, ale i rostlinám.

Užitečný je i popel

Chápu, že ne každému se musí líbit pohled na květináče zasypané skořápkami. Hromada živin, zvlášť minerálů zůstane i ve skořápkovém popelu – klidně je můžete spálit s trochou dřeva a pak přimíchat do zeminy.

4 Replies to “3 důvody, proč skořápky z vlašských ořechů nevyhazovat”

 1. Veronika Kraváčková says: 2.4.2023 at 11:04

  Na které kytky skořápky doporučujete?

  1. Petra says: 3.4.2023 at 8:43

   Dobrý den Veroniko, myslím, že jdou použít na všechny, já je mám momentálně u ibišků a monster. Mějte se pěkně 🙂

 2. Dagmar says: 4.1.2022 at 21:52

  Dobrý večer, Petro, skořápky jsem již vyzkoušela. Vypadá to i hezky. Jen moje kočička si asi myslí, že to jsou její zimní záhonky.
  Mějte se fajn . Dáša

  1. Petra zahradničí says: 5.1.2022 at 14:45

   Hezký den Dášo, ajaj, tak to máme asi štěstí, že moje „skořápkové“ květináče nechávají naše kočky bez povšimnutí 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend