Kdo hledá, najde
zelenina

Některá zelenina se vysévá rovnou do záhonu, jinou je třeba předpěstovat. Čert aby se v tom vyznal…

Zahradničení ale naštěstí není atomová věda, takže je spousta prostoru pro experimentování. Tady je přehled toho, jak se to osvědčilo mně (a jestli chcete povodit za ručičku, pořiďte si můj zahradnický diář, ve všem vás navede:

Jakou zeleninu se vyplatí předpěstovat

Jde většinou o druhy, které buď dlouho klíčí a zároveň potřebují pro růst teplo, takže by neměly v našich podmínkách šanci donosit plody, nebo je jejich předpěstování aspoň částečnou sázkou na jistotu, že se jejich pěstování vydaří. Těmto druhům zeleniny také dělá náramně dobře pikýrování. Činnost, při které se sazenička přesadí do většího květináčku, přisype zeminou a trochu se jí při tom naruší kořínky.

Do téhle kategorie patří celery (řapíkatý i bulvový), lilek, květák, kapusta (hlávková i růžičková), zelí, brokolice, kedlubny, fenykl, pórek, papriky, rajčata, cukety, dýně, okurky.

Co se dá vysévat nebo sázet přímo do záhonu

Ani seznam zeleniny vysévané přímo na finální stanoviště není úplně krátký. Jsou to tyto druhy: kořenová petržel, mrkev, špenát, ředkvičky, saláty, hrách, červená řepa, čínské zelí, pak choi, mangold, cibule, brambory, česnek.

Něco jde tak i tak

Aby to nebylo tak jednoduché, jsou druhy zeleniny, co se dají předpěstovávat i vysévat přímo. Každému vyhovuje něco jiného, takže v tomhle případě si můžete vybrat:

  • Saláty – mně při každém pokusu o předpěstování zašly, takže je vysévám přímo a jak rostou, protrhávám je (a rovnou používám do salátů).
  • Hrách a fazole – mně při každém přímém výsevu do záhonu krásné vzcházejí a zatím mi je nikdy nesežrali ani slimáci. Právě ti ale bývají důvodem, proč někdo tyto luskoviny předpěstovává.
  • Cukety, dýně a okurky – ideální je předpěstování, a to především proto, že sazenice mohou na záhon až v druhé půlce května, po zmrzlých mužích, kdy většinou ve velkém řádí slimáci. Celá trojka ale krásně rychle roste, takže když vám sazenice plži sežerou, můžete dát ještě koncem května jejich semínka rovnou do země.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend