Kdo hledá, najde

Tak je to tu po roce zas. Opět se roztáčí kola nákupního šílenství a bezhlavého utrácení.

Sama jsem v tomhle dost šílená, jakmile vlezu do obchodu, pročistím si konto, ani nevím jak. V rodině jsme se už loni domluvili, že si mezi sebou budeme dávat jen jeden dárek, dětem zatím víc. Cílem téhle dohody nebylo primárně ušetřit, ale spíš trochu omezit konzum. Loni se to osvědčilo, tak v tomhle systému pojedeme dál, letos tedy i proto, aby zbylo něco na jídlo a běžný život.

A tak už nějakou dobu brouzdám internetem a sbírám inspiraci. Aby to nebyly blbiny, ale věci, které člověk fakt ocení a užije. Chcete pár tipů na vánoční dárky do 500 Kč, které mě praštily do oka?

Zahradnický diář

Já vím, je to samožerský ažaž, ale já si fakt myslím, že tuhle věc budou zahradníci – amatéři (a vlastně i ti ostřílenější) milovat. Stojí za ním neskutečně práce, abych pro vás připravila věc, kterou v únoru neodložíte do kouta, ale bude s vámi žít na zahradě celý rok. Je zaměřený na pěstování zeleniny, protože prostě domácí je domácí, a s jeho pomocí byste si měli dokázat vypěstovat svou zeleninu bez chemie, i když vkročíte na zahradu poprvé. Omrknout, virtuálně prolistovat a koupit ho můžete tady. A kdybyste usoudili, že by se vám hodila varianta do mobilu, můžu taky posloužit. Je levnější než papírový zahradnický diář, protože jsem do něj nemusela promítnout náklady na tisk, a budete ho mít po ruce pořád.

Montérky

Ono to zní jako ten nejblbější dárek na světě. A nebo když už, tak nějaké pěkné, s kytičkami, módní…, napadlo by člověka. Já jsem dlouhou dobu chodila na zahradu v teplákách, jenže ty se promáčí hned, jak si člověk klekne na zem. A ty pěkné moderní montérky, co jsem kde viděla, jsou sice pěkné na pohled, možná na fotky na instáč, ale vlastně brutálně nepraktické. Takže já jsem si loni u Ježíška objednala úplně obyčejné laclové, se zesílenými koleny a zbožňuju je, vlastně je celý rok nesundám. Lacl je super, protože člověku netáhne hned na záda, když se ohne, na druhou stranu je trochu nepraktický v létě (vedro) a vlastně i na podzim, když má člověk bundu (dojít si na záchod je trošku na delší lokte). Takže bych podruhé volila klasické montérkové kalhoty. Když se mrknete na nabídku českých značek, zjistíte, že i montérky pořídíte do pětistovky.

Termoska nebo termohrneček

Jestli něco nesnáším, tak je to chodit se domů napít. Zvlášť v zimě, kdy na sobě má člověk pracovní boty a musí se pořád zouvat a obouvat. Proto s sebou všude tahám termosku (a tahle je fakt krásná) nebo lahvičku na teplé i studené nápoje (znáte lahvičky EQUA? Jsou za fajn cenu a EKO) a doporučuju to všem, byť by se na první pohled mohlo zdát, že to do výbavy zahradníka vůbec nepatří. Naopak! V létě do pití nelétají mušky, v zimě udrží teplý nápoj. A když budete hledat, co dovnitř, já jsem si letos oblíbila tyhle čaje. Narazila jsem na ně náhodou na olomoucké Floře, kde jsem si koupila testovací balení a už nebudu kupovat jiný, protože chutnější jsem snad nepila.

Cokoliv na sběr úrody

Když už jsme u těch jídelních doplňků, já si s sebou v té největší sezóně ráda nosím malý svačinový box. Prázdný a sbírám do něj drobné ovoce jako jsou borůvky, maliny nebo jahody. Tenhle vypadá skvěle budou ho milovat i vaše děti. Dinosauří vzory u nás doma teď jedou ve velkém :).

Na zpracovávání úrody se šikne zástěra nebo pěkné zavařovací sklenice, které se budou hodit i jako obal na jedlé dárky.

Zahradní nářadí

Kupovat nářadí bych si někomu jinému netroufla. Každý má jiná očekávání a potřeby. Jedinou výjimkou je drobné ruční nářadí, třeba lopatka. A nebo mám v rukávu jedno eso, ze kterého budou zahradníci skákat radostí: drobnosti na pikýrování (jarní jednocení) sazenic, tyhle dvojzubé mini vidle úplně miluju.

Cokoliv na pokojovky nebo bylinky

Ooo bože. Kdysi jsem utrácela za kabelky, teď se nemůžu vynadívat na květináče a ocením, když nějaký dostanu jako dárek. Mám ráda na parapetech pestrost, což je výhoda, protože může být každý úplně jiný. Vždycky to dohromady ladí. Za pětistovku se dá pořídit spousta kvalitních kousků, sázkou na jistotu terakotové a kovové. Tady jsem vyfiltrovala moje tipy.

Pokojovky má doma snad každý a i taková prkotina jako je zalévání nebo rosení může být stylová. Třeba tyhle rozprašovače udělají parádu i na pohled a jako dárek jsou super. Podobně pěkným dárkem může být i obyčejná konvička na zalévání, když trochu popátráte a vyberete designovější kousek.

Drobnosti, které ocení každý

Na zahradě (i při pěstování doma) je potřeba spousta drobností. Nezaujatému člověku přijdou jako totální blbost, ale zahrádkáři je životně potřebují. Třeba provázek. Věčně někde zatoulaný, ale potřeba je téměř permanentně. A když je navíc pěkně schovaný v plnitelné plechovce, je to i super dárek.

Ze stejné kategorie jsou štítky k sazenicím nebo rostlinám. Nejčastěji používané jsou plastové, ale ty nejsou nic moc extra na pohled, takže dost často končím u dřevěných. Jen je na ně potřeba psát lihovkou, aby se nápisy hned nesmazaly.

Milou drobností je přírodní odpuzovač hmyzu v zajímavém designu. Hodí se, když se člověk uvelebí na lavičce, i když se práce protáhne do podvečera.

Co kupujete hobby zahradníkům za dárky vy? Pojďte se podělit o tipy. Těch prověřených není nikdy dost 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend