Kdo hledá, najde

Plíseň na rajčatech mě děsila v podstatě od začátku letošní sezóny. I když jsem se snažila rostliny ochránit, jak se dá, stejně se tahle pohroma nevyhnula ani naší zahradě.

Prevence plísně rajčat

Deštivý a relativně chladný u nás byl už květen po zmrzlých, kdy se mají sazenice sázet na venkovní záhony. Trošku jsem tušila, že to může být prů.er, tak jsem přijala všechna možná preventivní opatření proti plísni.

Naprosto zásadní je maximálně omezit vlhkost.

  • Sazenice rajčat sázet dostatečně daleko od sebe (80 – 100 cm), aby ke každé z nich mohl proudit vzduch. Nejlepší rajčatové stanoviště je světlé a slunečné.
  • Měnit rajčatový záhon. Naprosto nevhodné je stanoviště po bramborách a cuketách.
  • Hned od začátku dát k rajčatům oporu, aby neležela na zemi.
  • Zaštipovat boční výhony tyčkových rajčat, aby moc nekošatěla. Jestli nevíte, jak vyštipovat rajčata, mrkněte na tenhle návod.
  • Zalévat jen ke kořenům, ne přes listy, a lepší ráno nebo přes den, než večer. Mně se osvědčilo záhony mulčovat trávou, zálivku pak skoro nepotřebují.
  • Když jsou rostliny větší, není od věci otrhat listy v nejnižších patrech. Někteří zahradníci s postupující sezónou otrhávají listy všechny, aby šlo maximum energie do zrání plodů.
  • Doporučuje se k rajčatům sázet kvůli chuti a ochraně také bazalku, afrikány a měsíček lékařský. První dvě mám v záhonech pravidelně, letos bohužel nezafungovaly, měsíček příští rok určitě zkusím. Měl by dezinfikovat půdu.

Vyplatí se objevovat nové druhy rajčat. Jak píše Marek Kvapil na svém webu Potravinovezahrady.cz, jako prevence plísně funguje i experimentování s odrůdami rajčat. Každá se hodí do trochu jiných podmínek a mně se to potvrdilo letos, kdy jako první odešlo San Marzano – rajče, které miluje suché italské kopce a letošní vlhkost českého léta mu vysloveně uškodila.

Co dělat, když už rajčata napadne plíseň

Plíseň poznáte na rajčatech relativně jednoduše – tvoří černé fleky na stoncích a listy vypadají, jak kdyby je sežehnul mráz nebo sluníčko.

Jakmile plíseň na rajčatech objevíte, na nic nečekejte. Při lehkém napadení můžete pohromu oddálit odstraněním napadených částí rostlin. Při větším napadení vyhoďte celé keříčky. Pozor, je potřeba je vyhodit nebo spálit, rozhodně nepatří do kompostu.

Zachraň, co se dá a stříkej

Když už se člověk s tou zelenou drobotinou patlá, nechce, aby mu ji hned na začátku sezóny sebrala plíseň. Takže možná první myšlenka, která mi bleskla hlavou, byla „no tak poprvé v životě použiju na rajčata chemii…“. Rychle jsem ji zahnala (koneckonců každý rok počítáme s tím, že část úrody zařve – kvůli počasí, škůdcům nebo čemukoliv jinému) a šla hledat možné způsoby boje s plísní, které budou v souladu s mým pěstováním bez chemie. Tady jsou – jen předesílám, že ne všechny mám vyzkoušené, tak si je přeberte podle svého přesvědčení a uvážení.

Postřik z mléka a vody

Skvěle funguje, jen je potřeba začít s postřikem preventivně, případně při opravdu minimálním napadení plísní. Protože jsem z letoška poučená, jak snadno se na tuhle prevenci zapomene, dala jsem si na preventivní postřik rajčat upomínku do mého zahradnického kalendáře. Rozhodně doporučuju použít nízkotučné mléko (naředit vodou v poměru 1:1), u plnotučného mi zůstal na listech a plodech zachycený tuk, který velmi rychle zplesnivěl.

Prášek do pečiva

S plísní by měl dokázat zatočit prášek do pečiva rozmíchaný v poměru 5 lžiček na 5 litrů vody zakápnutý rostlinným olejem. Aplikovat se doporučuje jednou za tři dny na postižená místa.

Polyversum – chytrá houba

Na tohle mě upozornilo několik holek na Instagramu. Jedná se o houbu, která požírá ostatní houby, takže i plíseň na rajčatech. Kromě toho, že své konkurenty sežere, poňouká rostliny k lepší imunitní reakci. Jakmile zdlábne vše, co má, hybernuje a probere se zase, když je potřeba. Zní to skoro ideálně, na internetu jsem našla názory pro i proti, tak jsem chytrou houbu objednala a na rajčatech ji vyzkouším.

Edit po konci sezóny: chytrá houba zafungovala skvěle, plíseň na rajčatech už se dál nešířila. Bohužel už ale byly rostliny napadené tolik, že je ani zástava nezachránila. Takže mám nakoupeno a příště ji použiju preventivně.

Rostlinné výluhy

Fungují jako hnojivo i prevence. Jako postřik proti plísni jsem je zatím nezkoušela, ale spousta z vás mi je doporučovala. Podle vás údajně funguje přesličkový odvar s mlékem, výluh z křídlatky nebo česnekový výluh (3 stroužky česneku přelité 5 l vařící vody, jeden den odstáté a naředěné v poměru 1:3 stříkat na postižená místa).

6 Replies to “Tak, a máme plíseň na rajčatech”

  1. Katka says: 20.8.2022 at 8:22

    Je to plíseň bramborová, nikoli rajčatová a nechemické postupy jsou na nic. Rajčata se prostě nesmí namočit a vystavit chladu, takže pěstovat mezi vysokými oporami a před deštěm natáhnout nahoře krytí. Ale kdo by to pokaždé dělal.
    Můžete zkusit bordeauxskou jíchu, což je takový hybrid mezi high eco s chemií, ale doma dělaný, anebo prostě Kuprikol. Já už jen Kuprikol.
    On člověk časem dozraje. Pobavil mě článek na jiném webu, o tom, že paní hnojila zeleninu a leccos kopřivami a kostivalem, obří rostliny, jen málo kvetly a plody skoro žádné..proč asi.
    Hnůj byl pro ni fuj – zvířátka a Cererit sprosté slovo a jejich půda byla jaká byla. A on i popel je jen čtyřprocentní a navíc kompost paní chtěla na borůvky….jo.
    Ideologie je fajn, romantici se v ní mohou utápět, jak svatě se lze cítit, ale příroda ji nezná a bez fosforu to nedá.

    1. Petra zahradničí says: 23.8.2022 at 13:56

      Hezký den Katko, neřekla bych, že patřím mezi romantiky (byť k idealismu mám sklony :)), ani, že nejde fungovat bez chemie. Je jasné, že se člověk stále učí, asi bychom se všichni pousmáli, kdybychom se podívali na naše zahradnické začátky. Ale chybami se člověk učí a posouvají ho dál. Mě třeba naučily, že i bez té chemie to s rajčaty jde. Letos jsem aplikovala pravidelně ve 14 denních intervalech na střídačku postřik z mléka a z česneku, jednou jsem ten cyklus doplnila o Polyversum a plíseň se nám zatím vyhýbá, přestože červen a začátek července u nás propršel. Jinak souhlasím s tím, že je fajn vědět, čemu se u mě na zahradě daří a tomu buď přizpůsobit osevní plán a nebo si udělat rozbor půdy a snažit se doplňovat to, co v ní chybí :). Mějte se krásně, ať Vám zahrada vzkvétá.

  2. nešťastný pěstitel says: 1.7.2021 at 12:31

    Všechny nechemické postupy vyzkoušeny a nefunguje nic. Ani Polyversum. O sodě, mléku, česneku a vaječných skořápkách, jódu do zálivky nemá cenu vůbec mluvit. Vyzkoušeno všechno a rajčata i okurky stejně plesniví.
    A to jsem u nich denně a opečovávám je jak nic na světě. Zalévám samozřejmě odraženou dešťovkou.
    Takže dojde na chemii, nelze jinak.

    1. Petra zahradničí says: 1.7.2021 at 13:24

      Hezký den, někdy prostě nezafunguje nic a nezbývá, než to za rok zkusit znovu. Letos je pro plísně ideální počasí – je relativně chladno a deštivo, takže voda se z rostlin pomalu odpařuje. Určitě bych doporučila dát příští rok část rajčat někam pod střechu a zalévat jen ručně.

    2. Stepanka says: 18.7.2021 at 22:27

      Dobry den, plisen se nam nevyhla ani letos 🙁 co za chemii pouzit, kdyz uz je stromek napadeny?

      1. Petra zahradničí says: 22.7.2021 at 14:10

        Hezký den Štěpánko, to mě mrzí, já se taky děsím každé návštěvy záhonů :(. S chemií ale neporadím, já ji nikdy nezkoušela.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend