Kdo hledá, najde

Mám pocit, že v našich končinách je už takovým folklórem pěstovat si vlastní rajčata. Na záhonech, v květináčích, pytlích a nevím kde ještě.

A to je super. Kdyby za mnou kdokoliv přišel, ať mu dám tip na jeden druh zeleniny pěstované doma, byla by to rajčata. Jsou nenáročná na podmínky (i když letošní vlhko jim úplně nesvědčí), neprahnou po přehnané pozornosti a dokážou odměnit bohatou úrodou. A tu si zajistíte pravidelným zaštipováním výhonků. Rostlina se nebude zbytečně vysilovat energií posílanou do nových větviček a bude ji koncentrovat do plodů. Pokud byste nechali výhony růst, riskujete i příliš bujnou vegetaci, která by snáz podlehla plísni.

Jak vyštipovat rajčata

 1. Vyštipují se jen tyčková rajčata. Keříčková ani divoká ne, u těch je košatění naopak žádoucí.
 2. Pryč patří všechny boční výhony (tzv. zálistky). Objevíte je snadno – jsou mezi hlavním stonkem a listem. Jestli pořád tápete, mrkněte na tohle moje video.
 3. Pomocí prstů se výhony buď vylomí nebo můžete zapojit nehty a vyštípnout je. Někdo tvrdí, že při použití prvního způsobu mají výhonky tendenci obrazit znova. Já na naší zahradě nic takového nikdy nepozorovala, ale třeba se mýlím.
 4. Na vyštipování nepoužívejte nůžky nebo nůž, riskovali byste přenos chorob mezi jednotlivými rostlinami.
 5. Je dobré obejít rajčata jednou týdně a výhonky zaštípnout, dokud jsou malé. Když je necháte přerůst, budou silné a jejich vylomením rostlinu víc poraníte. A logicky tím zvýšíte riziko napadení nějakou chorobou nebo plísní. Připomenutí na zaštipování rajčat mám i ve svém zahradnickém kalendáři. Je to totiž přesně ta činnost, na kterou se snadno zapomene a pak se člověk diví, jaký mu na zahradě roste prales.
 6. Důvodů, proč vyštipovat výhonky v rané fázi, je víc. Třeba i ten, že až nasadí květy, už vám je bude líto vylomit.

4 Replies to “Proč a jak zaštipovat rajčata”

 1. Katka says: 25.5.2023 at 7:41

  Díky, moc mi pomohlo vaše video o zastipovani. Odstraňovala jsem předtím I ty velké listy a teď už vím jak na to. Naštěstí jsou rajcata ještě malá, tak doufám že obrostou v pohodě.
  Katka

  1. Petra says: 29.5.2023 at 11:31

   Hezký den Katko, moc děkuju. Je fajn vědět, že vám jsou tipy užitečné :).

 2. Lenka says: 5.6.2021 at 12:11

  Paní Petro, jste úžasná! Velmi mi pomohlo Vaše video o zaštipování rajčat, ale i ostatní rady Pěstuji rajčata poprvé, na balkoně a hned mám jasno, vše říkáte srozumitelně, moc se mi tyto stránky líbí. Děkuji Vám a přeju vše dobré. Lenka

  1. Petra zahradničí says: 10.6.2021 at 13:20

   Hezký den Lenko, ani nevíte, jakou mám z takových zpráv radost :). Jsem moc ráda, že video pomohlo a přeju Vám, ať se letošní úroda vyvede. Mějte se krásně.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend