Kdo hledá, najde
predcasny vysev seminek

Každý rok v lednu se začnou zahradníci na internetu předhánět v tom, kdo už má co vyseto. A mně se z toho už ježí vlasy na hlavě…

Abychom si rozuměli – sama jsem v zahradničení dost šílenec, co vyzkouší kdeco. I brzký jarní výsev zeleniny už mám za sebou. Ale leden je fakt zahradnická sebevražda.

Řada zahradníků uspěchané výsevy obhajuje tím, že třeba teplomilné papriky jinak nezvládnou v našich podmínkách dostatečně plodit, když se vysejí podle návodu, nebo že celer dlouho klíčí. To je sice pravda, ale u paprik je v tom případě spíš důležitější zamyslet se nad výběrem odrůd vhodných pro naše podmínky (léto je u nás prostě jiné než v přímořských státech) a celer vyklíčí většinou do 3 týdnů, takže jeho výsev v únoru je tak akorát.

4 důvody, proč se nevyplatí semínka uspěchat

 1. Všechno má svůj čas

  Většina prodejců semínek uvádí na obale, kdy je nejvhodnější doba pro výsev. U každé zeleniny existují ranější a pozdější odrůdy, ale pokud není na sáčku uveden lednový výsev, nemá smysl to zkoušet. Když údaje o termínu chybí, platí obecná pravidla pro výsev plodiny. Já mám termíny pro většinu plodin ve svém kalendáři, který tak vlastně hlídá správnou dobu výsevu zeleniny za mě.

 2. Nedostatek světla

  V lednu je ještě extrémně málo světla. Semínka schovaná pod zemí ho sice ke klíčení nepotřebují, ale jakmile vykoukne rostlina nad zem, je dostatek světla (a tepla) zásadní pro růst a sílení sazeničky. Když je ho málo, ze sazeniček jsou neduživé nitky, ze kterých zdravou rostlinu nevypěstujete, i kdybyste se na hlavu stavěli.

 3. V lepším případě budete mít doma zelenou džungli

  Nejranější zeleninou, která se vysévá, je paprika, lilek a celer. V druhé půlce února. První dvě plodiny proto, že potřebují pro dozrávání plodů teplo, takže je zásadní, aby v květnu šly ven silné a vzrostlé sazenice. U celeru je důvodem relativně dlouhé klíčení semínek.

  I kdybyste doma měli ideální podmínky pro klíčení a růst sazenic, počítejte s tím, že jen málokteré z nich dokážete ven přesadit dřív než po květnových zmrzlých mužích. To znamená, že když vysejete včas – v půlce února – budete mít doma nejranější sazenice 3 měsíce. A ty se za tu dobu promění v zelenou džungli, která zabere stále víc místa.

 4. Nemáte potřebné vybavení a podmínky

  Profi pěstitelé zeleniny se samozřejmě snaží mít úrodu co nejdřív, zvlášť když na výpěstcích závisí jejich živobytí. Je ale potřeba si uvědomit, že oni investovali nemalé peníze do toho, aby sazenicím vytvořili ideální podmínky. Takže často disponují vyhřívanými skleníky, speciálním osvětlením na sazenice a dalšími vychytávkami, které doma nejspíš nemáte. Pokud ano, klidně se do časných výsevů pusťte 🙂

Možná to chcete i tak zkusit

Jestli máte pořád cukání si lednový výsev zkusit, jděte do toho. Není totiž nad vlastní zkušenost.

Aspoň vás vybavím pár radami, aby to nedopadlo úplně špatně:

Vyberte vhodné odrůdy

Pro extrémně raný výsev je potřeba mít koupená vhodná semínka. Rozhodně v lednu nevysévejte nic, co by se mělo podle návodu vysévat až v březnu a později.

Vybavte se

Myslet si, že budou sazenice z lednového výsevu prospívat na okenním parapetu, je trochu ruleta. Světla je fakt málo a když rostlinám nevytvoříte dobré podmínky, nedopadne to prostě dobře. Existují speciální lampy na sazenice, které neberou moc energie a zelené křehotinky nespálí. Jakmile vegetace povyroste, bude se vám nejspíš hodit i nějaký mini skleníček, do kterého se vše vejde (parapety budou během chvilky malé). Případně využijte skleník, ale jen v případě, že je vytápěný.

Nechte si nějaká semínka jako rezervu

Vzhledem k tomu, jak vysoká je pravděpodobnost, že předčasný výsev zeleniny neklapne, nechte si nějaká semínka pro případ, že budete muset vysévat za měsíc znova.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend