Kdo hledá, najde
ochrana sazenic před mrazem

Přízemní mrazíky jsou v dubnu a v květnu tak nějak normální, letos jsme se ale nechali dost zblbnout skoro letními teplotami na začátku dubna.

Myslím, že těch, co vydrželi nezasadit nic ven, protože ven se většinou sází až po zmrzlých, je dost pomálu a pokorně se přiznám i já, že už mám osázených pár truhlíků, plný skleník sazenic a dokonce i něco v záhonech. A tak stejně jako vy teď řeším, jak ochránit rostliny před zimou.

Svíčka do skleníku na udržení teploty

Tenhle trik používám už pár let a je podle mě super. Nikdy jsem tedy neměřila, jak dlouho zvládne prostor temperovat tak, aby skleník nevymrzl, ale nikdy se mi nestalo, že by mi tam něco pomrzlo. Pro kontext je fér říct, že skleník máme skleněný a uvnitř na jaro dávám ještě pěstební okno, do kterého schovávám nejcitlivější sazenice (tzn. rajčata, papriky, lilky a ostatní, co se vejde).

Svíčka samozřejmě nenahradí žádná kamínka, ale zpomalí ochlazování prostoru. A o to jde. Lepší než dát samotnou svíčku, je umístit ji na nehořlavou podložku a přiklopit hliněným nebo terakotovým květináčem (ten nechte ležet třeba na kamíncích, ať dovnitř může vzduch, svíčka pak nebude zhasínat).

Tady jsem k tomu natočila video (jen jsem zapomněla vložit před kamerou kámen pro nadzvednutí květináče a už se mi to nechtělo přetáčet):

Kouzelná bílá textilie proti mrazu

Fólie v zahradě nepoužívám, ale tuhle se vyplatí mít. Koupíte ji za pár korun a když se k ní budete chovat šetrně, vydrží pár let. Takhle zkraje roku ji stačí přehodit i přes venkovní záhony nebo jí omotat předčasně narašené květiny (můžete ji použít v několika vrstvách) a zvládne je ochránit před mrazíky kolem nuly. Praktické je to hlavně na celer nebo kedlubny, případně mrkev, které sice mráz zvládnou, ale někdy na něj reagují tzv. jarovizací. To znamená, že neudělají bulvy, ale jdou do květu.

Bílou textilii ale využijete i později. Jednak po výsevech zabrání tomu, aby semínka vyzobávali ptáci, když na zahradě nejste, udrží v půdy víc vláhy, takže super praktické, když na zahradu dojíždíte jen na víkendy a taky zeleninu ochrání před škůdci jako jsou dřepčíci nebo krytonosci. Jen musíte vychytat správnou chvíli a fólii instalovat dřív, než na ni hmyz zaútočí.

Už dřív jsem sdílela pár praktických tipů, jak ochránit zeleninu před chladem. Mrkněte na ně v tomhle článku.

Poslední, ale nejdůležitější rada

U nás už mám vychytané, že teploty míváme i o 2 – 3°C nižší než hlásí předpověď. Radím vám proto: vždy se připravte na nejhorší možnou alternativu a zvažte, jestli není lepší sazenice popadnout a raději je přestěhovat domů. Vždy totiž platí zásada, že je lepší sazenice chránit před mrazem víc než míň. Ve druhém případě to může mít fatální důsledky.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend