Kdo hledá, najde

Loni a vlastně i předchozí roky jsme na podzim trošku polevili a dali přednost válení se u krbu s knížkou v ruce, takže zahrada zapadla sněhem, než jsme ji stihli zazimovat. 

Letos jsme se domluvili už na konci prázdnin, že to vezmeme poctivě a z gruntu. Co nás do mrazů nemine?

 1. Zryjeme záhony. Zjara jsem tu polemizovala o tom, jestli se záhony mají rýt nebo ne. Stále bych se ráda dostala do fáze, kdy nám stačí vzít do ruky motyku a prokypřit půdu, ale zatím to nejde. Takže teď na podzim určitě zryjeme všechny zeleninové záhony a na volno do nich zaryjeme kompost.
 2. Zazimuju muškáty. To je jediná věc, kterou už mám za sebou. Táta mi poradil, ať je ustřihnu pár centimetrů nad hlínou, zbavím všech listů a schovám do chladného a tmavého sklepa. Tam by měly s minimální zálivkou (= klidně jen 2x za zimu) přežít do jara. Pak si jen budu muset trochu pohrát s otužováním, aby nezmrzly.
 3. Vyndám ze země jiřiny. I když nesnáším jakékoliv kytky, které se musí vyndavat ze země, a zařekla jsem se, že si takové prostě pořizovat nebudu, u jiřin udělám výjimku. Vlastně i docela ráda. Jen je potřeba je na podzim vykopnout, očistit od hlíny a dát na suché tmavé místo odpočinout do jara. Prý je lepší je vyndavat po prvním přemrznutí (tak to vidím na půlku listopadu) a na jaře chtějí do země až po mrazivých mužích.
 4. Přihrnu růže. Na Zahradě Čech jsem si jich pořídila několik a jsem v tomhle ohledu nepolíbená. Ale před zimou se mají růže lehce střihnout a přihrnout listím nebo mulčí, aby nevymrzly. Tak to udělám a uvidíme.
 5. Ostříhám všechny odkvetlé kytky. Táta mi kdysi říkal, že by příští rok nekvetly. A je to pravda. Takže se vším pryč.
 6. Nadrtím část větví a drť použiju jako mulč do květinových záhonů. Zafunguje jako teplá deka.
 7. Venkovní citlivky obalím jutou. Aspoň trochu je to zahřeje, až přijdou mrazy. To se týká i květináčů, které budou přezimovat venku. Ty navíc pro jistotu postavím někam kolem domu, aby si mohly brát trošku našeho domácího tepla.
 8. Kmeny stromů budou potřebovat obalit pletivem. Nemáme na zahradě ploty, tak je náš pozemek vítanou občerstvovací zastávkou nejrůznější zvěře. A ta si v zimě i na kůře ráda pochutná.
 9. Někde v koutě zahrady nechat hromadu větví a vykašlat se na hrabání listí. Tohle udělám moc ráda. A víte proč? Protože v neshrabaném listí se v zimě schovají broučci a do větví si zalezou ježci, ještěrky a bůhvícoještě užitečné.
 10. Naposledy posekám trávu. Letos jsme zkusili přírodnější přístu (= posekat asi 4x za sezónu), tak nechci, aby pod případnou sněhovou peřinou zbytečně trpěla.
 11. Podzimní úklid. Fáze, na kterou se fakt netěším, ale je nezbytná. Pod střechu musíme schovat všechny květináče, podtácky, nářadí a stroje. No a taky vylít vodu ze všech sudů a nádrží a obrátit je vzhůru nohama. Mráz a led by jim dobře stopro neudělal.

 

 

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend