Jak chránit sazeničky před mrazem

Doma vysít, po pár týdnech přesadit a přesunout do venkovního fóliovníku a nakonec na záhon. Přirozená cesta, kterou právě teď dost narušují neobvyklé mrazy. Přiznám se, že mě předpověď počasí na nejbližší dny dost vyděsila. A protože žijeme v Posázaví, kde jsou mrazy vždycky o 2 – 3°C větší než kdekoliv jinde, pro jistotu jsem venkovní fóliovníky přesunula do obýváku. Myslím, že riziko usmrcení sazeniček některou z našich chlupatých domácích šelem je pořád nižší než spálení mrazem ve fóliovníku.

Jestli ale žijete v teplejší oblasti, nemusíte sazeničky ze skleníku stěhovat domů. Stačí použít pár babských vychytávek na zahřátí především v noci:

  • Přes fóliovník přehoďte několik vrstev bílé netkané textilie, deku nebo klidně i starou peřinu. Pokrývky ale nezapomeňte vždy ráno zase sundat, abyste sazeničky neuvařili.
  • Aby nebyla rostlinkám zima „od nohou“, postavte fóliovník na silnější polystyrénové desky.
  • Dovnitř můžete postavit kbelík s horkou vodou. Postupně bude odevzdávat svoje teplo rostlinám.
  • Pár stupňů přidá i několik svíček (přiklopených květináčem) nebo petrolejka. Já se přímého ohně ve fóliovníku bojím, ale ostřílení zahrádkáři si tuhle metodu pochvalují.
  • Kdo chce investovat víc peněz, může si pořídit zahřívací podložku nebo pěstební stanici s termostatem. Ale podle mě zbytečnost.
  • Větší skleník můžete přitápět kamínky (elektrickými nebo na dřevo).
  • To, co už jste vyseli na záhony a začalo vyrážet, můžete přes noc ochránit oříznutou PET lahví nebo zavařovací sklenicí. Fungují jako mini skleníčky a přes noc ochrání před mrazem.

Máte nějaké další tipy? Sem s nimi :).

Jeden komentář

Michaela Adamčíková
4.5.2017 at 13:04

Vložit odpověď

Send this to friend