Kdo hledá, najde

Doma vysít, po pár týdnech přesadit a přesunout do venkovního fóliovníku a nakonec na záhon. Přirozená cesta, kterou právě teď dost narušují neobvyklé mrazy. Přiznám se, že mě předpověď počasí na nejbližší dny dost vyděsila. A protože žijeme v Posázaví, kde jsou mrazy vždycky o 2 – 3°C větší než kdekoliv jinde, pro jistotu jsem venkovní fóliovníky přesunula do obýváku. Myslím, že riziko usmrcení sazeniček některou z našich chlupatých domácích šelem je pořád nižší než spálení mrazem ve fóliovníku.

Jestli ale žijete v teplejší oblasti, nemusíte sazeničky ze skleníku stěhovat domů. Stačí použít pár babských vychytávek na zahřátí především v noci:

 • Přes fóliovník přehoďte několik vrstev bílé netkané textilie, deku nebo klidně i starou peřinu. Pokrývky ale nezapomeňte vždy ráno zase sundat, abyste sazeničky neuvařili.
 • Aby nebyla rostlinkám zima „od nohou“, postavte fóliovník na silnější polystyrénové desky.
 • Dovnitř můžete postavit kbelík s horkou vodou. Postupně bude odevzdávat svoje teplo rostlinám.
 • Pár stupňů přidá i několik svíček (přiklopených květináčem) nebo petrolejka. Já se přímého ohně ve fóliovníku bojím, ale ostřílení zahrádkáři si tuhle metodu pochvalují.
 • Kdo chce investovat víc peněz, může si pořídit zahřívací podložku nebo pěstební stanici s termostatem. Ale podle mě zbytečnost.
 • Větší skleník můžete přitápět kamínky (elektrickými nebo na dřevo).
 • To, co už jste vyseli na záhony a začalo vyrážet, můžete přes noc ochránit oříznutou PET lahví nebo zavařovací sklenicí. Fungují jako mini skleníčky a přes noc ochrání před mrazem.

Máte nějaké další tipy? Sem s nimi :).

One Reply to “Jak chránit sazeničky před mrazem”

 1. Michaela Adamčíková says: 4.5.2017 at 13:04

  Dobrý den, dnes jsem objevila Váš blog. Cesta mých sazeniček je z kuchyňského okna, do verandy (tam je chladněji) a pak už ven. Když je nejhůř, můžu je ještě přechodně schovat do dílny. Budu ráda, když se podíváte i na můj blog o zahradě.

  Zdraví Michaela

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend