Kdo hledá, najde

Jahody jsou docela nenáročnou rostlinou, která asi vyroste a plodí všude. Existuje ale pár pravidel pro to, aby se sazeničkám dařilo u vás o něco líp než u sousedů. Tady jsou:

 1. Vhodná doba na podzimní výsadbu je od druhé poloviny srpna do poloviny října (pokud jste se přihlásili k odběru mého zahradnického kalendáře, termín vám v něm připomenu). Letos je ještě docela teplo, takže se o čerstvě zasazené výhonky nemusíte bát (pokud nežijete v podhůří a na horách). A nebo jahody zasaďte na jaře – od konce dubna do konce května. Platí zlaté pravidlo, že čím později jahody v roce vysazujete, tím menší bude úroda v příští sezóně.
 2. Sázet můžete buď úplně nové rostliny nebo rozmnožit svoje stávající z výhonků (táta mi radil, že sázet se má vždycky jen první výhonek u jahodníku, další v řadě už nemají takovou sílu a rostliny by pravděpodobně nerodily).
 3. Při koupi nových sazenic vždy vybírejte s ohledem na podmínky na své zahradě. Každá odrůda má jiné požadavky na světlo, teplo a zálivku. My letos koupili na Zahradě Čech od Jahodárny Veselá pozdní odrůdu Pegasus a ranou Elvíru. A na panu prodavači se mi líbilo, že chtěl znát nejenom detailní podmínky našeho prostředí, ale vyprosil si i zpětnou vazbu, aby dokázal poradit dalším zákazníkům, a dal nám spoustu cenných rad na pěstování.
 4. Sazeničky sázejte do přeryté a dobře prohnojené půdy. My ze zásady nehnojíme žádnou chemií, takže hlínu vždy proryjeme spolu s kompostem. Jahody mají rády obecně vzdušnější zeminu, nebojte se přidat i písek.
 5. Rozestup mezi jahodníky by měl být minimálně 40 centimetrů, ideálně ale 60 cm. A stačí je sázet mělce. Kvůli drobným kořenům jim stačí jen 15 cm.
 6. Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny. Já těmhle výdobytkům moc nefandím, ale uznávám, že jahodám je líp na podestýlce. Proto záhon mulčuju – buď posekanou trávou nebo štěpkou z větví.
 7. Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu.
 8. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.
 9. Každý rok nahraďte část nejstarších rostlin novými sazenicemi. Zajistíte si tak dlouhodobě stabilní sklizeň.
 10. Vhodnou předplodinou pro jahody je hrášek, jarní saláty, kedlubny, cibule, špenát.
 11. Po 3 letech na jednom místě je dobré stanoviště jahod změnit a na stejné místo je vrátit až po 5 nebo 6 letech.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend