Kdo hledá, najde

Jít pěkně krůček po krůčku, sbírat zkušenosti i sebevědomí. Přesně takhle jsem začínala zahradničit já a můžu to jen doporučit.

Jestli máte chuť zabořit ruce do hlíny a pěstovat si vlastní zeleninu, moje rada je jediná – jděte na to pomalu a nesnažte se trhnout rekordy. Každý úspěch totiž člověka v začátku fantasticky motivuje a neúspěch mu naopak bere chuť to zkoušet znova.

Moje rady, jak začít pěstovat zeleninu, jestli jste to doteď nezkoušeli:

  1. Kupte si sazeničky v zahradnictví. Jasně, ze semínka udělají větší radost, ale hotové vzrostlé sazenice jsou pro začátek sázkou na jistotu. A semínka si můžete zkusit příští rok. Třeba vám v tom pomůže můj návod, jak pěstovat ze semínka pro začátečníky.
  2. Ptejte se zkušenějších ve svém okolí. Mně takhle na začátku neskutečně podpořil táta, kterého jsem měla na telefonu i na zahradě skoro pořád. Vyberte si ve svém okolí zahradníka, který jede na stejné vlně (někdo používá chemii na zahradě, jiný ji odmítá) jako vy a nebojte se zeptat na cokoliv. Nikdo se vám nebude vysmívat, naopak si myslím, že tím každému polechtáte ego :). Když budete mít chuť, klidně se zeptejte i mě. Už několik let otvírám v hlavní sezóně pravidelnou páteční otázkárnu na svém instagramovém účtu. Ptát se můžete na cokoliv a já se snažím odpovídat na maximum otázek.
  3. Problémy řešte, až když nastanou. Nestresujte se tím, že existují nějací škůdci, může být sucho a nemáte ideální hlínu v záhonech. Prostě se do zahradničení vrhněte a problémy řešte, až když nastanou a do dalších sezón se z nich poučte.
  4. Všeho s mírou. Nepřepalte to s počtem sazenic ani druhů zeleniny. Vyberte si jich pro začátek třeba 5. Zjistíte, co se vám daří pěstovat, a co ne a příští rok tomu přizpůsobíte svoje plány.
  5. Pište si deníček. Já vím, že to zní šíleně, ale má to smysl. Fakt. Zapisujte si, kdy jste zasadili jakou odrůdu a zakreslete si i místo na záhoně, kde byla ubytovaná. Připisujte poznámky o tom, jak zelenina rostla, kdy jste ji sklidili a jak vám chutnala. Každá zelenina má jiné nároky na pěstování, kvalitu půdy i podnebí a je dobré vědět, čemu se daří právě u vás.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend