Kdo hledá, najde

Vypadá jako docela roztomilý tvoreček, ale během jedné noci dokáže spást záhon kedluben. Osobně slimáky považuju za jedny z největších škůdců na zahradě.

A přitom to letos vypadalo tak nadějně. Oproti předchozím rokům se mezi záhony plnými sazeniček nemihl ani jeden. Dokonce jsem je nezahlídla ani ve vlhké zídce, kde vždycky přes den sbírali síly na noční lov. Jenže tihle nenápadní predátoři se pár měsíců schovávali, aby zahájili letní invazi na naši skoro zralou zeleninu! A letos se teda neštítí ničeho. Dokonce vykousali díry do zelených rajčat :(.

Je načase s nimi zatočit. Honza už si dal pár procházek zahradou, posbíral je do kelímku a zalil horkou vodou. Souhlasím, je to dost nehumánní, navíc i hnusné. Já bych to nedokázala. Ale na druhou stranu je to plně funkční a rychlé řešení. Aspoň do chvíle, než si konečně pořídíme indické běžce, pro které je slimák luxusní pralinkou.

Co na slimáky funguje? Tohle máme vyzkoušené (případně okoukané od táty nebo známých):

  • Modré granule Ferramol. Jsou vyrobené na bázi železa, takže neškodí domácím zvířatům ani ježkům, naopak slimáci se po nich můžou umlátit. Stačí je nasypat kolem zeleniny a čekat, až si přijdou plži pochutnat.
  • Vysekávat cestičky okolo záhonů. Tráva drží vláhu, takže se nedoporučuje sekat ji příliš často. Jenže krom vláhy je super schovkou pro slimáky, kteří si samozřejmě ze všeho kolem vyberou ty největší pochoutky. To je koloběh, co? :). Takže trávu kolem záhonů sekáme a slimáci se vysekaným cestičkám aspoň trochu vyhýbají.
  • Kachny, konkrétně indičtí běžci. Jsou tak roztomilí, že nahradí domácí mazlíčky. Jejich hlavní předností ale je, že milujou slimáky, které ze zahrady úplně vyčistí. Ale pozor, zhruba půlka majitelů indických běžců si stěžuje, že se jim kačky po vyžrání slimáků vrhly i na zeleninu. Nízké plůtky kolem záhonů ji ale ochrání.
  • Dát jim do cesty překážky. Prý nemají rádi popel, nadrcené skořápky z vajíček nebo lógr z kávy. Kupodivu docela dobře funguje i dřevěná drť, kterou jsme vysypali cesty mezi záhony. Slimákům čerstvě nadrcené dřevo asi „nevoní“.
  • Sběr a vraždění. Párkrát za den, hlavně ráno a večer, projít zahradu, posbírat slimáky do jakékoliv nádoby a přelít je horkou vodou. Je to dost brutální, ale ze všech vražedných metod prý ta nejhumánnější (= nejrychlejší).

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend