Kdo hledá, najde

Po rajčatech jsou papriky druhou nejoblíbenější zeleninou v českých domácnostech. V náročnosti na pěstování je ale naopak předčí.

Včasný výsev a piplání sazenic

Sezóna paprik ukončuje zimní klid. Jsou to jedna z prvních semínek, která je potřeba vysít, u nás se vždy vysévají koncem února. Doba klíčení sice není tak dlouhá (cca týden), ale papriky fakt hodně pomalu rostou. Jakmile mají dva pravé lístky (tzn. že na rostlince jsou 4 lístky), je potřeba je poprvé přepikýrovat. Jestli nevíte, jak na to, mrkněte na moje tipy, jak pikýrovat sazeničky.

Do venkovního záhonu mohou jít papriky nejdřív v půlce května, po zmrzlých mužích. Je to teplomilná rostlina a sebemenší mrazík by ji zlikvidoval. Takže si s nimi užijete zhruba 3 měsíce doma, během kterých je potřeba je přepikýrovat dvakrát.

Šup s nimi ven

V půlce května, ale klidně i o týden nebo dva později, je čas přesadit papriky ven. Můj děda i táta je vždy sázeli po dvou sazenicích k sobě a já to od nich přebrala. Rostliny se vzájemně propletou, takže si poskytují oporu a tolik se nelámou. Názory na sázení v páru se různí, někdo tvrdí, že při tomto způsobu pěstování je o něco menší úroda, já jsem to u svých paprik nikdy nezaznamenala. Jestli se rozhodnete, že chcete sázet papriky po jedné, doporučuju dát ke keříčkům oporu v podobě klacku a vyvazovat je.

Vyštipování

Papriky milují teplo, a jakmile o sobě začne dávat vědět léto, nasadí hromadu květů. Každý květ je potenciální plod, a tak do něj směřuje veškerá energie rostliny. Když je květů hodně, může se stát, že keříček nebude mít dost energie, aby všechny vyživil a dočkali jste se pěkných velkých plodů. Proto se květy vyštipují a redukují tak na únosnou mez. Já tohle dělávám až ke konci sezóny, kdy vím, že všechno dozrát nezvládne. Papriky jsou totiž první (po okurkách), co zničí první podzimní mráz.

6 Replies to “Jak pěstovat papriky”

 1. Hana says: 19.3.2024 at 13:15

  Dobrý den, mám 1 týden přepikýrované sazeničky paprik, vydrží mi cca 1 týden bez zalévání na parapetu při teplotě cca 20 stupňů. Děkuji za odpověď

  1. Petra says: 19.4.2024 at 18:05

   Hezký den Hani, těžko soudit. Na první dobrou bych odpověděla, že ano, ale… Záleží, jak máte doma teplo, jak moc je zalijete, jak moc zrovna bude přes okno svítit sluníčko.

 2. Jana Zubacova says: 7.3.2022 at 8:34

  Mozem poprosit o info,ke som sy do malickeho vysecvnejho kelimku dala po jednom semiacku papriky a vsetky mi vyrasili,kedy ich mam presadit do vacsieho kelimku?. Dakujem za odpoved,ste uzasna,hltam informacie :).

  Jana Zubacova

  1. Petra zahradničí says: 7.3.2022 at 13:38

   Hezký den Jani, píšu to i v článku – ideální doba na první pikýrování je ve chvíli, kdy má sazenička 2 pravé lístky (dohromady 4). Mějte se krásně 🙂

   1. Roman says: 5.2.2024 at 1:00

    Zdravim autorku článku a chcel by som sa opýtať ,aku velku nadobu treba zvolit ,ak posadim do finalnej nadoby po dve sadenice ako spominate v clanku.Mam 30L nadoby,moze byt?Papriky budu odrody Amyka,Granova,Radmila,Slovakia.Dakujem pekne.Roman.

    1. Petra says: 18.2.2024 at 12:48

     Hezký den, myslím, že 30l nádoba na dva kousky papriky může být 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend