Kdo hledá, najde

Po rajčatech jsou papriky druhou nejoblíbenější zeleninou v českých domácnostech. V náročnosti na pěstování je ale naopak předčí.

Včasný výsev a piplání sazenic

Sezóna paprik ukončuje zimní klid. Jsou to jedna z prvních semínek, která je potřeba vysít, u nás se vždy vysévají koncem února. Doba klíčení sice není tak dlouhá (cca týden), ale papriky fakt hodně pomalu rostou. Jakmile mají dva pravé lístky (tzn. že na rostlince jsou 4 lístky), je potřeba je poprvé přepikýrovat. Jestli nevíte, jak na to, mrkněte na moje tipy, jak pikýrovat sazeničky.

Do venkovního záhonu mohou jít papriky nejdřív v půlce května, po zmrzlých mužích. Je to teplomilná rostlina a sebemenší mrazík by ji zlikvidoval. Takže si s nimi užijete zhruba 3 měsíce doma, během kterých je potřeba je přepikýrovat dvakrát.

Šup s nimi ven

V půlce května, ale klidně i o týden nebo dva později, je čas přesadit papriky ven. Můj děda i táta je vždy sázeli po dvou sazenicích k sobě a já to od nich přebrala. Rostliny se vzájemně propletou, takže si poskytují oporu a tolik se nelámou. Názory na sázení v páru se různí, někdo tvrdí, že při tomto způsobu pěstování je o něco menší úroda, já jsem to u svých paprik nikdy nezaznamenala. Jestli se rozhodnete, že chcete sázet papriky po jedné, doporučuju dát ke keříčkům oporu v podobě klacku a vyvazovat je.

Vyštipování

Papriky milují teplo, a jakmile o sobě začne dávat vědět léto, nasadí hromadu květů. Každý květ je potenciální plod, a tak do něj směřuje veškerá energie rostliny. Když je květů hodně, může se stát, že keříček nebude mít dost energie, aby všechny vyživil a dočkali jste se pěkných velkých plodů. Proto se květy vyštipují a redukují tak na únosnou mez. Já tohle dělávám až ke konci sezóny, kdy vím, že všechno dozrát nezvládne. Papriky jsou totiž první (po okurkách), co zničí první podzimní mráz.

2 Replies to “Jak pěstovat papriky”

  1. Jana Zubacova says: 7.3.2022 at 8:34

    Mozem poprosit o info,ke som sy do malickeho vysecvnejho kelimku dala po jednom semiacku papriky a vsetky mi vyrasili,kedy ich mam presadit do vacsieho kelimku?. Dakujem za odpoved,ste uzasna,hltam informacie :).

    Jana Zubacova

    1. Petra zahradničí says: 7.3.2022 at 13:38

      Hezký den Jani, píšu to i v článku – ideální doba na první pikýrování je ve chvíli, kdy má sazenička 2 pravé lístky (dohromady 4). Mějte se krásně 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend