Kdo hledá, najde
jednocení sazenic

V březnu zaseju, na přelomu března a dubna přepikýruju, na konci dubna v případě potřeby ještě jednou a po zmrzlých v květnu přesadím ven. 

Tohle je moje každoroční cesta od semínka ke skvělé zelenině. A právě fáze, kdy se zachází s těmi nejmenšími sazeničkami, ještě před tím, než se přesadí do země, je nejnáročnější. Jsou to prostě miminka, která potřebují něžnou péči :).

Jak pikýruju a co se mi osvědčilo?

  1. Výsev provádím v trsech. Zeminu v jednom květináčku nebo políčku u sadbovačů posypu semínky, lehce zasypu a čekám, až vzejdou.
  2. Jakmile jsou sazeničky vzrostlé kolem 4 cm a mají čtyři pěkné lístky, potřebují poprvé přesadit.
  3. Menší květináček nebo kelímek od jogurtu (nezapomeňte v něm udělat díru, aby mohla odtékat přebytečná voda!) zaplním zeminou, uhladím a udělám do ní prstem dírku na hloubku sazeničky.
  4. Kámoše z jedné nádoby opatrně vyndám, ideálně podeberu celý trs (osvědčila se mi sada na bonsaje od Dewitu, ale bohatě stačí třeba plastová lžíce), rozesadím po jednom a zeminou je zahrnu až ke spodním lístkům. Tahle činnost je asi nejnáročnější – sazeničky jsou opravdu velké citlivky a rády se lámou. Určitě na tom nenechávejte děti trénovat jemnou motoriku :).
  5. Každou sazeničku si prohlédnu, a když má příliš dlouhý kořínek, zhruba o třetinu ho zkrátím. V budoucnu z ní vyroste pěkná a silná rostlina.
  6. Zaliju (spíš rozprašovačem) a dám na světlé, ale ne příliš teplé místo.
  7. Když sazeničky dorostou do velikosti kolem 10 – 13 cm, je obvykle čas si tohle celé zopakovat.
  8. I když je počasí venku na pohled krásné, nenechte se zmást a přesazené sazeničky dejte buď do skleníku nebo je stěhujte na den ven, na noc domů.
  9. Čas velkého přesazování do záhonů nastává až po zmrzlých mužích (Pankrác, Servác, Bonifác + ubrečená Žofie) v květnu. Dřív to nedělejte, stačí jedna mrazivá noc a veškerá snaha přijde vniveč.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend