Kdo hledá, najde

Skáču kolem sazeniček od března. Každý den zkontrolovat improvizovanou pěstírnu ve sklepě, všechny parapety i kuchyňskou linku. Orosit, zalít, případně dosít, co zašlo. Tak logicky nechci uspěchat jejich přesun ven, aby neumrzly. Jenže letos se zima přelila do jara tak rychle, že by jeden řekl, že už mrazy nepřijdou. Takže mám svrbění. Ale počkám. Proč?

Všechno v přírodě má svůj čas a mě fascinuje, jak máme každý rok na všechno jen jeden pokus. Když nevyjde, můžeme ho zopakovat zase za rok. A to si člověk dá fakt bacha, aby to všechno nepo… hned v počátku.

Mrazy letos ještě určitě přijdou. Minimálně ty noční, přízemní, o kterých my, co se na večer zahrabeme do peřin, ani nevíme. Jenže křehké sazeničky jsou citlivky a třeba rajčata, okurky nebo celer spálí už mrazíček kolem jednoho stupně. Vzpomínáte si na loňské mrazivé předpovědi? Brala jsem je tehdy na lehkou váhu, a pak musela řešit, jak ochránit sazeničky před mrazem. Pro jistotu jsem si to sepsala, abych věděla, kam se podívat, až se budu chystat ke stejné chybě podruhé. Tak na starší článek mrkněte, jestli už jste neodolali a dali sazenice ven.

Letos proto moje sazeničky zažijou zmrzlé květnové muže (Pankrác, Servác, Bonifác a ubrečenou Žofii, kteří jsou od 10. do 14. května) pěkně v teple domova (nebo sklepa). Týká se to veškeré zeleniny, kterou je potřeba předpěstovávat, ale také většiny truhlíkovek. Ty holt budou v truhlících zdobit vnitřní parapety namísto venkovních aspoň do půlky května. Když je hezké počasí a teploty nad 12°C, dávám všechny sazenice ven. Aby se rostlinky nadýchaly čerstvého vzduchu a otužovaly se. A termín trvalého přestěhování jednotlivých druhů zeleniny jsem dala do svého zahradního kalendáře, abych neměla tendence předbíhat čas.

Co lze dát ven už teď

Samozřejmě je zelenina, které menší mrazík nevadí a venku potřebuje být už teď. Buď kvůli vegetační době nebo proto, že by se špatně přesazovala. Jedná se o ředkve a ředkvičky, mrkev, petržel, pór, špenát, mangold, cibuli, hrášek, saláty (pozor, řeč je o semínkách) a červenou řepu.

Nápovědou může být tabulka na zadní straně pytlíčků se semínky, na které najdete, kdy se dá konkrétní druh vysévat do venkovního záhonu i to, jestli potřebuje předpěstovávat.

2 Replies to “Kdy přesadit ven sazeničky”

  1. Nikola says: 12.4.2018 at 17:30

    Mě už také svrbí ruce, takže teď každé ráno většinu sazeniček přesouvám ven a večer zase domů na kuchyňský bar 🙂

    1. Petra zahradničí says: 13.4.2018 at 9:26

      Přesně. Připadám si jak kočka, když tahá koťata 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend