Kdo hledá, najde

Loni jsem byla nedočkavá a vysela semínka zeleniny hodně brzy – už někdy v únoru. Letos se cítím poučenější, přes zimu jsem načetla spoustu chytrých knížek a donekonečna tahala rozumy z táty, tak se cítím jako odborník :). Uvidíme, jaká bude realita.

Únor a březen

Jako první patří do země semínka papriky. Samozřejmě zatím do minipařeníčků – osvědčily se mi ty z Lidlu, které jsou za pár korun – pěkně do tepla, vlhka a ideálně na světlo. Já letos zkouším 8 druhů paprik – různě raných, červené i bílé a dvě z nich jsou pálivé na nakládání. Na svém místě v pařeníčku by měl být do konce února i celer, v březnu pak brokolice a lilek, koncem března se vysévají rajčata, okurky, cukety. Přímo do záhonu můžete zasít ředkvičky, mrkev, špenát, cibuli. A kdo ještě nezapíchal česnek, teď je nejvyšší čas! Vlastně by se dalo říct, že do konce března je potřeba mít vyseto na oknech nebo ve skleníku všechno, co chcete přesazovat do záhonů v podobě sazeniček. Táta má jako hraniční datum svátek Josefa, kdy seje úplně všechno. Přijde vám, že těch termínů je na zapamatování hodně? Řiďte se vždy doporučeným termínem výsevu na pytlíčku se semínky (ten je pro danou odrůdu nejvhodnější) a nebo můžete nakukovat do mého zahradnického kalendáře, kde termíny výsevů jednotlivých druhů zeleniny nemůžou chybět.

Můj tip: Vyplatí se vždycky zasít klidně dvojnásobek toho, co byste v reálu chtěli mít na záhonech. Počítejte s tím, že ne všechny semínka vzejdou, některé rostlinky vaši péči nepřežijí a něco se neujme při přesazování na záhon. A když vám nějaké sazeničky zbudou, určitě najdete někoho, komu jimi uděláte radost (já je posílám k sousedům).

Duben

Přesadit do záhonu se dají saláty, zelí, kedlubny (pokud je dáváte ze sazeniček). Zasít můžete hrách a veškeré košťáloviny. Sazeničky ale radši na noc překrývejte netkanou textilií, aby při nočních mrazících nepřemrzly. No a to, co bylo doteď na oknech v minipařeníčkách, si zaslouží přesadit. Mně se nejvíc osvědčily obyčejné kelímky od velkých jogurtů (tříset gramové a kilové, malé mi vždycky hrozně rychle vysychají), které dávám ven do balkonového foliovníku (má police, tak se na něj vejde opravdu kvantum sazeniček a snadno se o ně pečuje).

Květen

Květen je už od dětství můj nejoblíbenější měsíc v roce. Jednak mám narozeniny, takže se u nás doma potkává spousta lidí a pořád dokola slavíme, ale hlavně už je teplo a do záhonů můžou po „ledových mužích“ (svátek Pankráce, Serváce a Bonifáce) všechny sazeničky ze skleníčků. Jen si pro jistotu pohlídejte předpověď počasí, aby nebyly hlášené noční mrazíky. Ty by totiž sazeničky buď úplně zabily nebo by na čas zastavily jejich růst.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend