Kdo hledá, najde

O tom, že si hrajeme na ekobio domácnost už asi víte. V tom mém zápalu zkoušet všechno kompostovat, recyklovat a znovu používat občas narazím na věc, u které si nejsem jistá.

Před časem jsem si proto sepsala takový menší tahák věcí, které (ne)patří do kompostu. Byl docela dlouhý a mimo jiné obsahoval i (jak jsem zjistila) docela spornou položku. Čajové pytlíčky.

Osobně jsem je odjakživa do kompostu házela, koneckonců je do kompostu doporučují házet i odborně zaměřené knížky. Jenže jste mi na článek začali psát, jestli je to s těmi čajovými sáčky fakt pravda. No, ve sto procentech případů ne. Přišla jsem na to, když jsem chěla použít uzrálý kompost ze zahrady a zjistila, že pytlíčky z čajů se nerozložily. Aspoň ne všechny. Jenže už se nedalo poznat, které jo, a které ne. Papírové visačky se totiž rozložily :).

A tak jsem šla rovnou k prameni a oslovila nejznámější značky čajů, které se u nás prodávají a zeptala se jich, jak to v jejich případě je. A tady je výsledek.

Které čaje můžete dát do kompostu

Z 10 oslovených značek čajů lze nyní kompostovat 2, další přibude na začátku roku 2019.

No, upřímně řečeno jsem doufala, že jich bude víc, takže je pro mě tenhle výsledek velkým zklamáním.

Bez obav můžete do kompostu hodit čaje Rituals a Sonnentor. První jmenovaný obchod mi potvrdil, že sáčky jsou kompostovatelné (tuto informaci najdete i na obalech čajů). Český Sonnentor má kromě čajových sáčků kompostovatelné i na první pohled igelitové přebaly pyramidových čajů. Ale nenechte se mýlit, o plast se nejedná. Jak se dočtete i na jejich webu, obaly jsou vyrobené z rozložitelné celulózy. No a třetím čajem, který můžete dát do kompostu, budou brzy čaje z Marks & Spencer. Je mi sympatické, že se české zastoupení firmy obrátilo na britskou centrálu, aby zareagovali malé české blogerce. A dozvěděla jsem se, že jejich pyramidové čaje budou kompostovatelné od letošního prosince, ostatní čaje pak začátkem roku 2019. Veškerý sortiment se k nám vozí z Británie, takže výměna nekompostovatelných čajů za zelenější verzi u nás bude k mání asi s lehkým zpožděním.

Tyhle čaje do kompostu nedávejte

Přijde mi vtipné, jak některé firmy dělají kolem odpovědí na pro ně citlivé otázky tanečky. Třeba distributor čajů Saga a Lipton mi nejprve na dotaz zareagoval víc než 14 dní po mé „uzávěrce“, a to ještě s dotazem, zda má smysl i se zpožděním odpovídat. Napsala jsem, že ano, protože jsem doufala… Naivně. Odpovědi jsem se dodnes nedočkala. Takže selskou úvahou docházím k závěru, že kompostovatelné nejsou. To by se přeci pochlubili, ne? Podobně bez reakce zůstaly i značky Loyd Tea, Jemča a bohužel i můj tehdy ještě oblíbený Ahmad Tea. Posledně jmenovanému jsem dokonce dala druhou šanci a kromě mailu jsem je zkusila oslovit i přes Facebook. Ani to nezabralo. Na dotaz nezareagovala ani značka Teekanne, která sice na svém webu uvádí, že „velká část čajových sáčků Teekanne je na 100 % kompostovatelná“, ale nikde nenajdete, které druhy do této kategorie spadají.

A na konec mám značku, která sice kompostovatelné čaje nemá, ale aspoň to na férovku přizná. Jedná se o Pickwick. Ten mě překvapil ujištěním, že se do budoucna plánuje udržitelností u čajů zabývat. Nyní ale používají v čajových sáčcích cca 25 % polypropylenu, bez kterého by prý nebylo možné sáčky svařit. Tak se necháme překvapit, jak a kdy se pochlapí.

Co říct závěrem? Bio je teď obrovské téma, ale nejsem si jistá, nakolik je tématem jenom na Instagramu a sociálních sítích. V reálném životě pořád narážíme na to, že se firmám do zelenější produkce nechce. Ohánějí se cenou, výrobními komplikacemi a kdovíčím. Za sebe tedy musím říct, že jakmile se o někom dozvím, že se vydal na průkopnickou obnovitelnou cestu, má u mě velké významné plus. I když si za jeho výrobky musím trošku připlatit. Protože děti, vnoučata a planeta. Je nás takových víc?

P.S. A než mi začnete vysvětlovat, že sypané čaje jsou lepší variantou, rovnou vám řeknu, že to vím. Jenže když má ráno chuť každý z rodiny na jiný čaj, je prostě sáček tou nejjednodušší variantou.

Edit z 27. 11.

V diskusi na Facebooku se mě docela dost lidí ptalo, jak jsou na tom čaje Apotheke. Tak jsem se jich zeptala a mám dobrou zprávu :). Potvrdili mi, že drtivá většina jejich sortimentu je balena v papírových sáčcích vyrobených z vláken celulózy, 100% kompostovatelných. Jedinou výjimkou jsou dva čaje, konkrétně Ostropestřec a Měsíček, které kvůli druhu čajové směsi vyžadují svařený sáček obsahující malé množství umělých vláken. I ty by prý zkompostovat šly, jen o něco hůř.

23 Replies to “Čaje, které do kompostu (ne)patří”

  1. Jirka says: 22.4.2021 at 11:28

    Dobrý den,
    co se týče sypaných čajů, někde na internetu jsem objevil čajové sáčky z celulózy, takže ani požadavek „každý pes jiná vec“ není nepřekonatelný, akorát si žadatelé o čaj musí vzít kromě sáčku i nádobu se sypaným čajem a „ubalit si čaj“ :D.
    Pěkný den a děkuji za skvělý blog.
    Jirka

    1. Petra zahradničí says: 23.4.2021 at 10:25

      Hezký den Jirko, to je super zpráva. My si domů kupujeme rozložitelné sáčky z dm drogerie, je to asi stejný princip. Mějte se krásně a děkuji za pochvalu 🙂

  2. Marian Pavelka says: 23.3.2021 at 14:48

    Děkuji za přínosný článek, za osvětu. Není to dlouho, co jsem začal i „papírové“ pytlíky od čaje házet na kompost. No, to abych je šel zase vysbírat. Smutné, kam všude se cpou umělé plasty.
    Mimochodem, před asi rokem jsem četl článek o tom, jak jsou ty trojhránkové (čtyřstěn) čajové pytlíky vyrobené z plastů nezdravé, že se z nich uvolňují mikroplasty do nápoje. Tak si teď říkám, nebyl to jen konkurenční boj od firem produkujících „klasické papírové“ pytlíky? Vždyť z nich se také musí uvolňovat mikroplasty. Jen asi méně.
    Marian Pavelka

    1. Petra zahradničí says: 24.3.2021 at 13:14

      Hezký den Mariane, děkuji za zprávu. Vůbec nedokážu posoudit, nakolik je co konkurenční boj, ale pokud jsou čajové sáčky vyrobené z papíru, určitě se z nich žádné mikroplasty nauvolňují a s klidem je do kompostu hodit můžete :).

  3. Ondra says: 15.2.2021 at 10:51

    Vubec me nenapadlo, ze by davali do caju plasty 🙁 dekuji za osvetu. Dival jsem se na nas caj, co mame aktualne Rioba z Makra a ten je scvaknuty sponkou, takze predpokladam, ze asi bude v pohode.

    1. Petra zahradničí says: 15.2.2021 at 13:26

      Hezký den Ondro, mě to také před tím nenapadlo, trklo mě to, až když se sáčky v kompostu nerozložily. Každopádně to, že je pytlíček secvaknutý sponkou, neznamená, že neobsahuje mikroplasty. Riobu neznám, ale po mně se tímto tématem zabývali i další a bohužel se mi potvrdilo, že většina výrobců do sáčků dává trošku plastů, tak si to raději ověřte přímo u výrobce. Mějte se krásně

  4. Klára K. says: 8.4.2019 at 13:16

    Dobrý den,
    děkuji za podnětný článek, pro mě je to taky novinka, že nejsou všechny čajové pytlíky kompostovatelné. Škoda!
    K tomu Ahmadu jsem našla na jejich amerických stránkách toto: „Like the overwhelming majority of teabags on the market, our regular teabags are 30% non-organic material and therefore not compostable although many people do compost them. If you compost a lot, you may find some mesh in your compost. The abaca fibres (also known as Manila hemp) primarily used to make teabags need a mesh to hold them together“
    Česky ve zkratce 30% materiálu pytlíku je neorganických, tedy pytlíky kompostovatelné nejsou. (Samozřejmě nezapomněli dodat, že je to tak u naprosté většiny čajových pytlíků na trhu…)
    A ještě pro inspiraci: letos se chystám vyzkoušet podomácku zfermentovat listy myliníku, ostružiníku a jahodníku. Návod jsem našla zde: http://www.fermentacebylin.cz/

    1. Petra zahradničí says: 8.4.2019 at 15:42

      Dobrý den Kláro,
      díky moc za zprávu. Bohužel je to tak, že se výrobci ohánějí tím, že ostatní to také nedělají. Přitom si myslím, že by to pro každého z nich byla obrovská konkurenční výhoda. No… U nás jsme si prostě vytipovali značky, které používáme a těm ostatním jsme dali vale. Zvlášť u Ahmadu mě to trošku mrzí, protože mi byli sympatičtí, ale tvořit čajem zbytečný odpad se mi nechce :). Ta fermentace je super nápad, taky o ní už nějaký pátek uvažuju, ale trošku se jí bojím 🙂

  5. Berry says: 1.3.2019 at 15:08

    To je mi zajímavý blog, sem se vrátím! A rovnou se chci zeptat, co Babička Růženka? Doma sypeme domácí, ale v práci na to není prostor ani čas ani konvičky ani…

    1. Petra zahradničí says: 12.3.2019 at 20:11

      Hezký den, Babičku Růženku vůbec neznám. Ale mrknu po ní a vyzkouším :).

  6. Adéla says: 26.1.2019 at 17:04

    Dobrý den,
    úvaha o čajových sáčcích je zajímavá. Nabízím svoji variantu, která se řídí dvěma hesly:
    „Znala to tvoje babička? Pokud ne, tak to nejez.“
    „Lenost nade vše.“
    Obě hesla znamenají, že na výletě natrhám mateřídoušku nebo jiné bylinky, usuším je a podle potřeby zalévám na čaj. Odpadá cesta do obchodu a studování ingrediencí. Mít zarovnanou skříňku v kuchyni nekonečnem čajových krabiček znamená i další problém…zbytečné ranní rozhodování navíc, kdy šetříme všichni energii a čas. Zatím to každý rád zkusil a nedomáhal se druhů mimo zahradní nabídku.

    1. Petra zahradničí says: 28.1.2019 at 13:58

      Hezký den Adélo, jasně, naprosto souhlasím. Taky si děláme domácí sypané čaje do velké konvice. Ale o víkendech nebo odpoledne, dkdyž se sejdeme doma. Hektická rána si prostě usnadňujeme pytlíčky :).

  7. Mirka says: 25.1.2019 at 21:11

    Do kompostu jsem házelá sáčky automaticky, ani mě nenapadlo je zkoumat. Teď jsem pro zajímavost prohlédla ty, které doma mám. Některé oblíbené neprošly. Pouze přehnuté – nepřitavené jsou ty od Grešíka, VeltaTea a Meßmer. Dotaz jsem sice nepoložila, ale přehnutí – netavení mi dává logiku.

    1. Petra zahradničí says: 28.1.2019 at 13:59

      Mirko, tak nějak k tomu už přistupuju taky. Jakmile je sáček přehnutý, považuju ho za kompostovatelný :).

  8. Lukáš says: 12.12.2018 at 20:17

    Dobrý den, děkuji za článek! Docela mne překvapil – myslel jsem, že jsou všechny sáčky z 100% celulózy. Ze zajímavosti jsem začal zjišťovat, jak jsou na tom čaje Albert Nature’s promise Bio. Dostal jsem odpověď, že jsou z papíru a tudíž kompostovatelné. Sáčky nejsou svařované, ale mají pouze zahnutý vršek a jsou sešité. To by mohl být klíč, jak na první pohled zjistit, jestli do kompostu patří nebo ne 🙂

    1. Petra zahradničí says: 13.12.2018 at 9:07

      Dobrý den Lukáši, já jsem taky dlouho žila v naivní představě, že čaje jsou kompostovatelné všechny. Na myšlenku, že to tak není, mě na jaře přivedli čtenáři blogu. A jak jsem zjistila, je potřeba se pořád ptát :). Díky moc za info o Albert Nature´s promise bio, další vlaštovka je super 🙂

  9. Iv says: 26.11.2018 at 0:20

    To, že väčšinou sáčky kompostovateľné nie sú mi bolo hneď jasné, takže obsah z nich vydlabem do kompostu a sáčok ide do komunálneho odpadu. Ahmad tea teda sklamal aj mňa – myslím tým prístupom formou ignorácie. Škoda. Mala som ich rada.

  10. Kateřina says: 25.11.2018 at 11:01

    Nevím, co máme za kompost, ale žádné nerozložené pytlíky jsem zatím neviděla. Používáme Lipton a Pickwick. Samozřejmě, že lepší jsou sypané čaje, ale jsme líní je používat.

  11. Zuzka says: 23.11.2018 at 8:53

    Náhodou jsem narazila na tento článek a mám k tomu co říci 🙂
    Mám raději sypané čaje (které v hrnku nechávám louhovat celou dobu), případně máme různá sítka (od bambusových po kovová), ale na bylinky (které hodně „práší“) používám samostatně kupované sáčky Finum, ty jsou dle info na obalu plně odbouratelné.
    První odkaz z googlu, co mi to vyplivlo, já kupuju normálně v kamenném obchodě s čaji:
    http://shop.cajovna.cz/produkt/papirove-filtry-na-caj-finum-100ks/?produktId=1086

    1. Petra zahradničí says: 23.11.2018 at 9:00

      Hezký den Zuzko, díky za příspěvek. Jasně, sypané čaje jsou lepší, ale jak píšu na konci článku, tak u nás ne vždy projdou :). Jinak já na ty sypané kupuju papírové čajové filtry v dm drogerii, jestli se nepletu, tak stojí něco kolem 60 Kč a jsou kompostovatelné. Mějte se krásně 🙂

  12. Kateřina says: 22.11.2018 at 22:49

    Děkuji za článek. Jen ten závěr… Je třeba chránit planetu, tak si klidně připlatím, ale když si chce dát každý z rodiny jiný čaj, tak je to rychlejší 🙂 nemyslím to zle

    1. Petra zahradničí says: 22.11.2018 at 22:54

      Katko, já to zle neberu :). Ale hezky to popisuje ten boj, který každý den doma svádíme. Chceme se chovat ekologicky a myslím, že se nám to ve většině případů i daří. Ale jsou chvíle, kdy ještě pořád zvítězí pohodlnost :). A právě proto hledám, která z pohodlných cest je akceptovatelná i pro mé ekologické já (to je moudro, co? :))

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend