Kdo hledá, najde

Když se podívám z okna, tak už jsou všude kolem téměř holé stromy. A mám pocit, že široko daleko jsme zase jediná zahrada, na které zůstane jejich listí až do jara na zemi. 

Za svou krátkou zahradnickou éru jsem si všimla jedné věci.

Že jsou zahradníci, kteří stříhají trávník div ne nůžkami (a v létě ho kropí, aby pěkně rostl, ale on je ještě sušší než ten náš, protože anglický trávník na naše vyprahlá léta jaksi není dělanej), vytrhávají každý náznak plevelu a krotí jakkoliv bující vegetaci. A samozřejmě hrabou listí. Furt, protože on na podzim fouká vítr a listí pořád shazuje :).

Na druhé straně jsme my a nám podobní, kteří k zahradě přistupují v duchu žij a nech žít. Trávník sekáme třikrát (dobře, čtyřikrát) do sezóny. A on je, světe div se, docela pěknej. Plevel nám někdy přerůstá přes hlavu, ale nehroutíme se z toho a vytrháme ho až ve chvíli, kdy už vážně ohrožuje život okolních rostlin. A hrábě jsou u nás na hrabání sena a urovnávání záhonů. Listí viděly jen z dálky.

A protože každej lenoch si potřebuje najít pro svou lenost opodstatnění, tady jsou podle mě naprosto jasný a nevyvratitelný důvody, proč by se listí hrabat nemělo. Výjimku z hrabání má jen trávník, kde by tlející listí udělalo paseku. Ale na záhonech nebo na kupce ho v klidu nechte.

  1. Chrání zem před zimou, holomrazy a výkyvy počasí. I když to teď tak nevypadá, jeden nikdy neví, jestli v únoru nebudou extrémní teploty pod nulou (nic bych proti tomu neměla).
  2. Na zemi se pomalu rozkládá a dodává tak půdě i rostlinám živiny. Během pár měsíců se promění v super kompost, takže ušetříme námahu a peníze za kupovaná hnojiva a můžeme se bít v prsa, jak se chováme bio eko :).
  3. Při tlení zadržuje vlkhost, takže se postará o vláhu. Potřebuje tohle při aktuálním suchu rozvádět?
  4. Je super jako ochrana pro trvalky nebo stromy. Jestli by vám způsobilo listí na místě, kam spadlo, psychickou újmu, část ho nakupte kolem stromů. Bude to fajn ochránce na zimu a jarní životabudič.
  5. V zimě poskytuje úkryt živočichům. Od hmyzu, nad kterým se zhnuseně zašklebíte, ale pro zahradu je nepostradatelný, až po slepýše nebo ježky. A ty si na pozemku sakra držte, jestli se tam někdy mihnou. Jo a možná by vás taky mohlo přesvědčit, že v listí s radostí přezimují berušky, co vás příští rok účinně zbaví mšic ;).

Co vy, necháváte listí spadnout na zem a ležet nebo se můžete uhrabat k smrti a tajně pokukujete po fukaru na listí?

7 Replies to “5 důvodů, proč nehrabat listí”

  1. Lukáš says: 24.4.2020 at 14:46

    A kdy na jaře ho pak hrabete? Nebo vůbec?:-)

    1. Petra zahradničí says: 24.4.2020 at 16:18

      Nehrabeme vůbec. Většinou do jara zmizí 🙂

  2. Blanka says: 13.12.2019 at 6:23

    Máme zahradu s jabloněmi. I soused na zahradu s jabloněmi. Dokud žil a hrabal listí jako my, jablka byla zdravá sama o sobě a nebylo potřeba žádných postřiků. Když zemřel a zahradu nikdo nehrabe, ve spadaném listí se pěkně drží zavíječ, strupovitost a i naše jablka začala být plná strupů, ve sklepě hnila už před Vánocemi a všechno šlo do hnoje. Teď musíme na jaře stříkat, aby z toho vůbec něco bylo. Přitom sklep je výborný, pokud jsou jablka zdravá, vydrží třeba do června ve výborném stavu. Takže nehrabat listí jde možná někde v okrasné zahradě, ale ne u ovoce.

    1. Petra zahradničí says: 3.1.2020 at 21:49

      Hezký den Blanko, moc děkuju za reakci. To je mi líto, že to u Vás vypadá takhle :(. Asi ale záleží na okolnostech, a pokud se v listí drží škůdci, určitě má smysl ho hrabat minimálně do doby, než se jich zbavíte (nebo u souseda). Když je ale zahrada zdravá, není k tomu opravdu důvod, spíš naopak. Mějte se krásně a držím palce, ať se zavíječe zbavíte.

  3. Renka says: 19.7.2019 at 20:43

    Na listí používám metlu. Odmetu jen z kamenných schodů a terasy na trávu. A listí z ořešáku? Když už si jo vyrobili, tak ať si jo také „sní“.

  4. Marek says: 24.11.2018 at 12:37

    U nás na zahradě všechno listí, když už na stromech nic nezbude, sekačkou rozšmelcuju a nechám ležet na místě. Zahrada vypadá uklizeně, k sousedům nic nelítá a listí pohnojí trávník. 😉

  5. zahradník amatér says: 21.11.2018 at 23:44

    Obecně proti listí nic nemám, ale pozor na vlašský ořech. Ten dost kyselí půdu a dokáže trávník během pár let pěkně zlikvidovat. A než tam pořád rozhazovat vápno, tak to listí raději pohrabu.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend