Co se dá sázet v létě

Ředkvičky, kedlubny, saláty už jsou pryč ze záhonů a zeje po nich prázdné místo. Je začátek léta a říkám si, proč tu prázdnotu něčím nevyplnit. Tak jsem pátrala, co na záhony dát, až jsem objevila Ameriku. To samé (skoro), co na nich bylo na jaře :). Tahle zelenina zvládne i druhou sezónu, takže ji nebudete muset kupovat ani v létě. A při troše štěstí ji budete dlabat ještě v zimě.

Ředkvičky a kedlubny

Táta mě vždycky učil, že ředkvičky je potřeba sít hned zkraje jara, aby na ně nebylo moc sucho a netáhly se za světlem do květu. Proto mě ani nenapadlo, že bych je mohla zasít víckrát. To jsem se ale pěkně pletla :). Ředkvičky i kedlubny se dají sít od začátku jara až do pozdního léta (zhruba do srpna). Ředkvičky samozřejmě rovnou do země a protrhávat (protrhané výhonky nevyhazujte, ale udělejte si z nich ředkvičkové pesto), kedlubny je lepší zasít do květináčků a přesadit je do záhonu, až trošku povyrostou. A v letním teple, při dostatku zálivky, to jde opravdu rychle. Po týdnu jsou ředkvičky vysoké 7 cm a kedlubny se vyklubaly už po 2 dnech ze země. Jo a jedna vychytávka – když budete sít pravidelně v třítýdenních intervalech, zajistíte si tuhle zeleninu průběžně až do podzimu.

Saláty

Napřímo do záhonů se dá vysévat téměř jakýkoliv druh salátu. Zkouším klasický hlávkový, mangold (pozor, ten potřebuje hodně místa) a špenát. Dá se zasít i roketa a do podzimu polníček, který se dá sklízet klidně až v zimě. A klasikou je čínské zelí. To by si mohlo v letošním deštivějším (aspoň u nás) létě lebedit. U všeho lupení si dejte pozor na slimáky. Letos jich je fakt hodně a na šťavnaté lístky se vrhnou jako první.

Hrách a fazole

Tady budu letos trochu experimentovat. Kdosi mi kdysi říkal, že hrách ani fazole z pozdního výsevu nestihnou dozrát. Když jsem se konkrétně o hrachu bavila s prodavačkou v našem zahradnictví, tvrdila mi, že se hrách dá zasít klidně až do konce července. Tak to vyzkouším a uvidím. A fazolky určitě na lusky.

Polévková zelenina

Pozdější výsev zvládne i mrkev. Platí u ní totéž, co u kedluben a ředkviček. Když ji budete sít v několikatýdenních intervalech, zajistíte si sklizeň až do podzimu. Jen je dobré v létě sít odrůdy s kratšími kořeny, aby zvládly zesílit. Pro letní nebo raně podzimní výsev cibule jsou lepší zimní odrůdy. Vlastní „jarní“ cibulku si tak budete moct dát i těsně před zimou.

Košťáloviny

Chladnější noci koncem srpna a v září taky v pohodě zvládne třeba růžičková nebo klasická kapusta. Ty můžete ze záhonů vyndat klidně až s příchodem prvních mrazů, růžičková varianta zvládne i menší mráz. A je úžasné zaběhnout si na zahradu, když potřebujete pár kuliček do polévky nebo pod maso.

 

 

 

Komentáře

14.7.2020 at 1:20
Kačka
12.10.2017 at 23:25
Petra zahradničí
13.10.2017 at 9:45

Vložit odpověď

Send this to friend