Kdo hledá, najde
první zelenina

Od doby, co máme zahradu, se velmi často stočí téma rozhovoru s kýmkoliv na pěstování zeleniny. A já s překvapením zjišťuju, že lidi mají neuvěřitelný blok začít. Prý to zavání neúspěchem.

Tak jsem si řekla, že se tuhle bariéru zkusím zničit. Je to totiž nesmysl. Jasně, každá činnost se zdá zezačátku těžká jak hrom. Ale! Trénink dělá mistry a ani chodit jsme se nikdo nenaučil za jedno odpoledne. Tak hurá do toho 🙂

Tady jsem vám už dřív sepsala pár tipů, za které bych byla vděčná, kdyby mi je někdo řekl v době, kdy jsem před sebou měla první sezónu na zahradě. Dnes se ale chci věnovat tomu, co byste si na zahradě měli pěstovat, když se zeleninou začínáte, protože je to nejjednodušší.

Hlavní je uvědomit si, že zahradničení není atomová věda, byť se tak někdy profi zahradníci tváří.

Nejjednodušší zelenina na pěstování

Je pár druhů zeleniny, které rostou téměř všude a fungují tak jako super motivátor do dalších sezón. Jestli před sebou máte první sezónu, doporučuju zkusit tyhle druhy:

  1. Ředkvičky

    Neexperimentujte a vyberte si klasické odrůdy k celoročnímu pěstování. Stačí jim odplevelený nakypřený záhon, do kterého uděláte prstem řádky hluboké asi 1 cm a do nich vysejete jednotlivá semínka ředkviček asi 5 cm od sebe. Zahrňte zeminou a obden zalévejte, pokud neprší. Výhodou ředkviček je, že vyrostou relativně rychle a když je budete dosévat ve 14 denních intervalech, budete je sklízet skoro celý rok.

  2. Špenát a rukola

    Obojí je tak trochu plevel a jako u ředkviček stačí vysít semínka do země (systém je stejný). Nejjistější sklizeň budete mít, když semínka vysejete brzy zjara, později už špenát hůř klíčí. A i tady platí důležitost zálivky. Aspoň v prvních 2 – 3 týdnech po výsevu.

  3. Červená řepa a mangold

    I tady doporučím výsev semínek v dubnu. Obojí do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm a jednotlivá semínka tak 10 cm. Oba tyhle druhy jsou v záhonech životaschopné i bez vašeho zásahu. Prostě vysejete semínka do 1 cm hloubky, zahrnete a nestaráte se (jen tedy v případě většího sucha bych se nebála vzít do ruky konev). Jen prosím odplevelujte záhon. Plevel si se zeleninou moc nerozumí.

  4. Tykve (dýně a cukety)

    Dýně a cukety jsou tak trochu plevel. Tedy, když je vysadíte do fakt dobře vyživené půdy. Takže třeba do starého kompostu (klidně ne úplně vyzrálého). Dokonce si ani nemusíte předpěstovávat sazeničky, stačí, když v druhé půlce dubna píchnete semínka do země. Jen si ohlídejte slimáky, ti mají mladé sazenice moc rádi.

  5. Rajčata

    Jsou z téhle pětice nejsložitější a počítejte s tím, že čas sklizně vám každý rok utne plíseň, ale na druhou stranu je to nejoblíbenější plodina na českých zahradách, tak proč se o ni ochuzovat. Pro první sezónu bych volila raději keříčkové odrůdy, protože se nemusí oproti tyčkovým vyštipovat. Z koupené nebo věnované sazenice porostou snadno a na vás bude jen nezalévat je přes listy (to nesnáší).

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend