Kdo hledá, najde

Nepamatuju si, že by se někdy okurky u nás v rodině sbíraly ještě na konci prázdnin. Vegetění jim většinou zatípla plíseň na okurkách a tak se rychle poroučely.

Já se každý rok snažím jejich život prodloužit, co se dá. Pravda, v posledních letech mi do toho hází slušné vidle počasí, které jim zatípne tipec ještě před tím, než stihnu zavařit zásoby nakladaček. Jenže letos už zoufale potřebuju pár (desítek) sklenic mít, a tak dělám psí kusy.

Jak pěstovat okurky

Co si budem, někdy jde člověk rychlému konci naproti.

Aby se okurkám v záhonech líbilo a byly tu s námi co nejdéle, je prostě potřeba respektovat jejich nároky na pěstování.

 1. Okurky milují vzdušné, slunné místo.

  Tenhle druh zeleniny patří tam, kam sluníčko svítí aspoň 8 hodin denně a ideálně hned od rána, aby co nejrychleji oschla rosa z listů.

 2. Hlavně se netísnit

  Sama mám každý rok problém s tím, že mám tendence sázet sazenice (všeho) moc blízko k sobě. Člověk si holt dost těžko představí rozměry dospělé rostliny, když drží v ruce malou sazeničku, ale okurky prostor potřebují. Sázejte je asi tak půl metru od sebe, i tak se šlahouny promotají.

 3. Okurky jsou liány

  Spousta lidí dělá chybu, že okurky zasadí a nechá žít svým životem. Přitom takhle rostlina je popínavá, takže jí prospěje, když ji zasadíte k nějaké opoře, po které bude moct šplhat. Vertikální poloha zároveň napomáhá přístupu vzduchu a slunce. Já k okurkám dávám obyčejnou kari síť, co nám zbyla z rekonstrukce domu a je to super. Ze začátku je okurkám potřeba trochu pomoct, aby začaly šplhat, ale dál už se chytají úponky.

 4. Hlavně ne vodu na listech

  Asi jste si všimli, že okurky mají takové chlupaté listy. Na nich se celkem dost drží voda, a to téhle zelenině neprospívá. Důležitá je proto vzdušnost a sluníčko, aby listy po dešti a noční rose co nejrychleji oschly, a zároveň zálivka striktně jen ke kořenům. Voda na listech znamená, že si zaděláváte na brzký nástup plísně. A to nechcete.

Jak vyzrát na plíseň na okurkách?

Největším strašákem a taky konečnou stanicí pro sklizeň je plíseň okurková. Poznáte ji docela snadno podle toho, že začnou flekatět a zasychat listy. Další fází je žloutnutí malinkatých okurčiček a jejich opadávání. Po zkušenosti z předchozích let se letos nechci tak rychle vzdát a rozhodla jsem se, že o každou utrženou okurku ještě zabojuju. Co jsem udělala?

Napadené listy pryč

Všechny napadené listy jsem ostříhala. I ty, na kterých se plíseň teprve začala objevovat. Určitě to chce dělat v rukavicích (okurky píchají) a ostrými nůžkami, aby se rostliny co nejmíň poranily.

Hlavně ne do kompostu

Jakékoliv plesnivé rostliny nesmí přijít do kompostu. V domácích podmínkách se v kompostu nevytvoří takové teplo (jako v průmyslových kompostárnách), aby spóry plísní spolehlivě zničilo. Kdo dává napadené listy do kompostu, riskuje, že si plíseň přetáhne do dalších sezón.

Ideálně s nimi buď do biopopelnice nebo na oheň.

Pustit vzduch k šlahounům

Když už jsem to měla tak pěkně prostříhané, všechny šlahouny jsem zvedla ze země a upevnila je na mříž. Jak byly rostliny rozrostlé, plazily se mi i po zemi a to je pro plíseň ideální stav.

Postřik

Preventivně se dají okurky zalévat posilujícími přírodními hnojivy (tipy na ně jsem sdílela nedávno tady). Existují i přírodní postřiky (mléko s vodou v poměru 1:1, nebo jsem další tipy sdílela loni v článku o rajčatové plísni. Loni se mi právě na rajčatech osvědčila chytrá houba Polyversum, která je přírodní a ráda si smlsne mimo jiné i na okurkové plísni. Koupit se dá v kterémkoliv hobbymarketu nebo na internetu. Jsem zvědavá, jestli zafunguje i na okurky a jestli se mi holky ještě vzchopí.

Co vy, taky vás plíseň na okurkách trápí? A jak se s ní vypořádáváte? Budu ráda, když se v komentáři podělíte o svoje tipy 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend