Kdo hledá, najde

Přiznám se na rovinu a bez mučení. Jsem totální antitalent na jakékoliv ruční práce. Máma si na mě vylámala zuby, když se mě snažila naučit šít. S babičkou jsem zvládla uplést šálu, dál jsem se nedostala. A momentálně mě nejvíc trápí pravidelné kreativní dílničky v mateřské školce, do které chodí dcera, a kde se v těchto aktivitách vyžívají. Nečekejte proto ode mě, že tu budu radit, jak cokoliv vyrobit. Na to si najděte jiné, povolanější.

Každopádně i já to chci mít doma před Vánoci pěkně nazdobené, takže pár věcí nakoupím.

Nesmí chybět jednoduchý adventní věnec na vchodové dveře a druhý, se svíčkami, zdobí stůl. Svíčky miluju už od dětství (rodiče mě za to proklínali a byli si jisti, že jim podpálím byt), a tak si nedokážu představit adventní neděli bez plápolajícího plamínku. Nechybí ani kýčovité žárovičky na oknech a letos je ještě doplníme o světelný řetěz na balkón. Dokud jsme byli bezdětní, tyhle světélkující blbiny jsme si odpouštěli, ale je fakt, že děti je milují.

Vánoční kytky

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata)

A nebyla bych to já, aby vánoční stůl nezdobila živá kytka. Už asi třetí rok mám doma vánoční kaktus. Táta ho má taky, co pamatuju. A každý rok mu spolehlivě vykvete týden před svátky. Já musím mít něco extra. Takže kromě toho, že můj vánoční kaktus kvete dvoubarevně (půlka má červené květy, druhá růžové), s poupaty se letos vytasil už na konci října. A to ho mám v nejchladnější místnosti v domě, aby nebyl moc aktivní (ideálně má být v chladu kolem 15°C). Letos mě táta překvapil novými radami – když vánoční kaktus kvete, nesmí se mu měnit stanoviště, protože pak květy opadají. Stejně tak se nemá moc zalévat, malou zálivku potřebuje v době vegetace a jakmile nasazuje poupata, měla by se lehce zvýšit. Ani jedno jsem neudělala, dokonce jsem ho bláhově přestěhovala do vstupní chodby. Tak se nesmím divit, že vesele opadává a Štědrého dne se jistojistě nedočká.

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby kvetl na Vánoce

 • Většinu roku ho nechte v tmavější chladné místnosti a málo ho zalévejte. Ideální je teplota do 15°C a zálivka jednou za 14 dní.
 • Pozor na přemokření! Na to je tahle kytka citlivá kdykoliv a uhnije.
 • Zálivku je možné řešit i rosením z rozprašovače.
 • Jakmile nasadí poupata, lehce zvyšte zálivku a pohnojte.
 • Zhruba týden před Vánoci (to by měly být na listech stále jen nerozvitá poupata) květinu přesuňte do cílového místa a teplejší místnosti. I tak by ale teplota měla být kolem 22°C.
 • Jakmile kaktus vykvete, neměňte mu stanoviště, ani ho neotáčejte. Květy pak padají.
 • Po odkvětu oberte suché květy, přemístěte celou rostlinu zpátky do chladu a omezte zálivku.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)

Co si letos na svátečním stole určitě postojí, je vánoční hvězda. Nemám ráda přešlechtěné kytky, které kvetou snad i modře, a tak nám okno i stůl zdobí červená klasika. Letos jsem si koupila novou, protože stará mi z neznámého důvodu odešla. Každopádně ji nedoporučuju kupovat v tržnicích, kde stojí venku. Nemá totiž moc ráda teplotní šoky a mohla by velmi rychle uhynout.

Jak se starat o vánoční hvězdu

 • Tahle kytka kvete klidně dva až tři měsíce.
 • Po odkvětu ji seřízněte na 10 cm a vytékající (jedovatou!) šťávu zastavte plamínkem svíčky.
 • Od jara (po zmrzlých) do raného podzimu může být klidně venku, pak ji přeneste do tepla.
 • Nemá ráda sálavé teplo (takže ne u krbu a radiátorů), ideálním umístěním je západní okno.
 • Vyžaduje střední zálivku, ale je citlivá na přemokření.
 • Nic nezkazíte rosením z rozprašovače, zvlášť, jestli máte suchý vzduch v bytě.
 • Kvete jen za krátkých dnů, proto je potřeba ji od podzimu zakrývat – zatemňovat. Stačí od pozdního odpoledne do rána a skvěle k tomu poslouží třeba trychtýř z novin.
 • Zatemňovat je potřeba zhruba 4 týdny, do doby, než nasadí poupata.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend