Kdo hledá, najde

Je dost možné, že jste se na hlavu stavěli, ale stejně máte na parapetu vytáhlé sazenice, u kterých se bojíte, jestli vůbec mají šanci na záhoně přežít.

Než se pustíte do dalších výsevů, doporučuju si přečíst můj předchozí článek, jak předejít vytahování sazenic a zároveň taky pořídit si některý z mých zahradnických diářů, ve kterých vás vedu za ručičku v načasování výsevů.

No a teď se pojďme mrknout na to, co dělat, když už se vám povedlo vypěstovat si vytáhlé chudinky. Něco se ještě pořád dá zachránit.

Jak zachránit vytažené sazenice

  1. Vyjednoťte je

    V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky. Návod, jak na pikýrování, jsem psala dřív tady.

  2. Přestěhujte je do chladu

    Tím chladem není myšlena zima, ale nejchladnější místnost v bytě. Většinou to bývá ložnice nebo chodba u teplomilné plodové zeleniny (rajčata, lilky, papriky). Odolnější druhy zeleniny (třeba košťálovou zeleninu) můžete přestěhovat i do místnosti, kde je kolem 10 °C.

  3. Zajistěte jim co nejvíc světla

    Světlo je pořád strašně důležité. Klidně zvyšte jeho množství odrazovými deskami (návod je v minulém článku) a když se budou pořád stáčet za světlem, zvětšete rozestupy mezi jednotlivými rostlinami a každý den je otáčejte. Jestli chcete, můžete jim pořídit i světlo. Z ekonomických důvodů se nejvíc vyplatí LED světla a už se naštěstí dají sehnat za slušné peníze.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend