Kdo hledá, najde
tenké knížky pro zahradníky

Patřím k lidem, kteří v knížkách leží odjakživa. V pubertě to byly holčičí romány, pak westernovky, v dospělosti mix všeho od klasiky až po totální brak a v posledních letech mě baví číst knížky o zahradě.

No jako takhle: četla bych víc, ale na víc prostě není čas, tak se moje pozornost upíná tímhle směrem. Pořád dokupuju něco nového. Začala jsem u velkých encyklopedií, u kterých jsem doufala, že pokryjí všechna zahradní témata. Pak jsem se začala víc orientovat na konkrétněji zaměřené knížky s hodně obrázky. A teď mi tu skončily tři knížky, které mají jedno společné – jsou minimalistické, vešly by se do větší kapsy, a o to větší nadšení ve mně vyvolaly. Všechny jsou z Knižního klubu (děkuju za poskytnutí recenzních výtisků) a myslím, že se budou líbit i vám.

Skleník a pařeniště měsíc po měsíci, Eva Schumannová

Nejdřív je trocha teorie, kdy autorka vymezuje pojmy skleník, pařeniště a fóliovník, protože každý typ úkrytu pro rostliny funguje trochu jinak. A vlastně jsem i na Instagramu zjistila, že spousta lidí nazývá fóliovníkem úplně všechno. Tak tady se dočtete, co je co a jak k tomu přistupovat.

Pak následuje fakt pěkně zpracovaná praktická část rozdělená po měsících. S konkrétními tipy, co v kterém měsíci se dá ve skleníku pěstovat, jak ho udržovat, aby byl stále plný živin a kromě půdních prospěšných bakterií nepřitahoval i škůdce. Vlastně je to takový pracovní sešit, protože u každého měsíce je prostor i pro zahradníkovy poznámky. No… Já mám fakt blok psát do knížek, takže tenhle prostor nevyužiju, ale vám se třeba bude hodit.

Půda ve zdravé zahradě, Bärbel Oftringová

Malá, ale fakt cenná. Vlastně mě překvapuje, že doteď nikdo nenapsal takhle specificky zaměřenou knížku (nebo jsem si jí nevšimla). Protože půda je naprosto určující pro to, co se nám na zahradě povede vypěstovat a kolik toho bude.

Je skvělé, že to není žádná odborná publikace, ale je napsaná fakt prakticky. Takže se popularizační formou dozvíte (nebo si osvěžíte informace ze školy), co půda je, jak vzniká, kolik půdních typů u nás máme, co potřebuje která rostlina, jak poznáme, že je zelenina přehnojená nebo trpí nedostatkem živin, co patří do kompostu… Seznam toho, co v téhle úsporné příručce najdete, by byl docela dlouhý.

Super ale je, že ji zvládnete přelouskat za dva dny a fakt vám otevře oči.

Nejrychlejší úroda, Ortrud Griebová

Chtěli byste dneska vysít a zítra sklízet? Hm… S tím tahle knížka nepomůže. Ale poradí, jaké druhy zeleniny sklidíte jako první, jak je pěstovat, na co si dát bacha… A to nejen na záhonech, ale i v nádobách nebo doma na parapetu.

Ale pozor, aby nedošlo k mýlce. Byť se může zdát, že je zaměřená na ty největší rychlíky, není to tak úplně pravda. Tohle je jen část celku. Ve zbytku se dozvíte, jak efektivně využívat záhony, abyste z nich měli pokud možno celoroční sklizeň, jak střídat jednotlivé druhy zeleniny, aby měly dost živin i jak třeba v zimě, když venku nic neporoste, klíčit microgreens.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend