Kdo hledá, najde
Tipy na jedlé dárky

Říká se, že když jde člověk někam na návštěvu, měl by přijít s dárkem. Nevím, kdo mi tohle zasadil do hlavy, ale posledních x let se tím řídím. Když někam vyrážíme, popadnu doma drobnost, která udělá vždycky radost.

V tomhle směru funguju ve dvou rovinách:

  1. když mě někde cvrnkne do nosu nějaká milá maličkost (většinou je to přírodní kosmetika nebo non-toxic svíčka), koupím víc kousků a schovám doma do skříně. Vždycky tak mám něco po ruce i pro lidi, co nemají zahradu (skvělé je to na konci školního roku, protože si nikdy nevzpomenu včas, že mám koupit něco učitelkám)
  2. když cokoliv zavařuju, vyrábím z úrody nebo pěstuju, vždy toho dělám víc a část „dárkově“ zabalím. Tenhle typ dárků mám nejradši a většinou udělá radost i obdarovávaným

Domácí dárky, co udělají stopro radost

Domácí dárky mají jednu obrovskou výhodu: když chcete, nemáte s nimi vůbec žádnou práci navíc. A když si vzpomenu na dobu, kdy jsme žili ve městě, byla bych za ně fakt ráda.

Nakládaná zelenina

Kyselé okurky, nakládané cibulky, pikantní rohy. Ale klidně i různé zeleninové směsi. Pro ty, co mají zahradu, je naprostá přirozenost nadbytek úrody zavařit (někdo dokonce svoje výtvory prodává), pro ty, co zahradu nemají, jsou domácí dobroty vzácnost. Vždycky, když zavařuju, udělám pár dárkových skleniček stranou (obvykle používám recyklované sklínky a dárky chci, aby byly pěkné, takže pro tento účel kupuju nové).

Čatní, pasty, marmelády, sirupy…

Tohle je velmi podobná záležitost jako ta předchozí, jen s tím rozdílem, že je výroba (obvykle) o něco pracnější. Ale i efekt je větší. Jestli jste tvor kreativní, určitě uvaříte a zavaříte něco, co jen tak někdo nezná. Mně se jako dárek osvědčila naše chilli pasta, zajímavůstkou, která upoutá pozornost, je čatní ze zelených rajčat (to ale nenosím tam, kde jsou děti) nebo sirupy na šťávy (na návštěvách je většinou skvěle přijímaný bezový).

Sušené cokoliv

Na podzim nasušené šípky (vcelku a nebo už nadrcené), domácí sušené bylinky, ale taky nasušené křížaly (jablečné nebo hruškové)… Všechno tohle nestojí skoro žádnou energii navíc a když to zabalíte do papírového sáčku a pak do pěkné dárkové krabičky nebo přírodní taštičky, je super luxusní dárek na světě.

Čerstvé bylinky

Nemůže to být jednodušší: při odchodu z domu vezmete nůžky, proběhnete zahradu a nastříháte kytici z bylinek. Převážete režným provázkem a máte neotřelý, ale zato velmi efektní dárek na světě.

Sazeničky

Pro spoustu lidí je pěstování zeleniny (nebo letniček) ze semínka naprostou utopií. Nemají čas, chuť zkoušet něco nového nebo se jim to kdysi nepovedlo a nechtějí si tu frustraci zažívat znova. Příležitost pro vás, zvlášť pro jarní návštěvy: popadněte pár květináčků s pěknými sazeničkami zeleniny, vybavte je štítkem s informací o rostlince, omotejte je mašlí nebo dejte do dárkové taštičky a můžete vyrazit.

Než bezhlavě popadnete první věc, která vám přijde na parapetu nebo ve skleníku pod ruku, přemýšlejte, komu budete sazenici dávat. Vždy vybírejte odrůdu podle toho, kde bude u nového majitele růst, aby nebyl váš dárek spíš za trest. Velká tyčková rajčata se nehodí na balkóny, sazenicí koriandru zase neoslníte člověka, který nesnáší asijskou kuchyni…

Semínka

Stačí se na podzim proběhnout po zahradě a sesbírat semínka letniček nebo si vyrobit semínka zeleniny (tip na rajčatová najdete tady). Napytlíčkovat a kdykoliv v průběhu roku máte mini drobnost, co vyvolá úsměv na tváři.

Dáváte i vy dárky domácí výroby? Podělte se o tipy, co se u vás osvědčilo 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend