4 tipy, kde koupit semínka

Semínka jsou taková zrádná věc. Mezi jednotlivými pytlíčky můžou být cenové rozdíly až několika desetikorun, a tak člověka láká nakoupit to nejlevnější. 

Jenže právě semínka jsou základem pro to, co budete v létě a na podzim jíst. Takže se nevyplácí nakupovat je zbrkle (Petro!), ale naopak pěkně s rozvahou a rozmyslem. Já to letos opět neudělala a mám trošku podezření, že doma s manželem závodíme v tom, kdo těch semínek nakoupí víc.

V každém případě se ale velkým obloukem vyhýbám semínkům označeným F1. Velmi jednoduše řečeno se jedná o hybridní semena. Tedy taková, která vznikla křížením několika odrůd s cílem vytvořit odrůdu odolnou chorobám a zároveň maximálně výnosnou. Samozřejmě za podpory chemie – hnojiv a postřiků. Třeba okurky už nemáte šanci koupit u klasických semenářských firem nehybridní, a velmi podobná situace se děje u rajčat. Nechci se pouštět do diskuse, jestli jsou hybridní semínka lepší než nehybridní, původní. Nejsem odborník a řídím se v tomhle směru především svými pocity (milí trolové). Co je ale jisté, tak z hybridních semen (F1) si neuděláte kvalitní vlastní semínka. Pokud je posbíráte, v dalším roce budete mít semena s označením F2, ze kterých už rozhodně nevyrostou ty krásné, odolné rostliny s přenádhernými plody. Jestli vás tohle téma víc zajímá, zkuste nakouknout na web potravinovezahrady.cz, kde je mu věnován poměrně velký prostor.

Hlavní kritérium – nehybridní, původní odrůdy

Doma jsme se beze slov shodli, že půjdeme cestou maximálně tradiční. Tak jako naše babičky (než objevily kouzlo chemie). I když někdy ujedeme a nakoupíme konvenční semínka v zahradnictví, většinou si dáváme bacha.

A tohle jsou naše oblíbené obchody:

  • Permaland. Objevil je manžel loni a prostřednictvím jejich semínek se tak postaral minimálně o 70 % naší úrody. Mají hodně semínek pod značkou ReinSaat, pro kterou mají exkluzivitu na českém trhu. Všechno je navíc v bio kvalitě (i když tohle označení nemám ráda, v tomhle případě je pro mě známkou, že semínka jsou bez chemie).
  • Permasemínka. Všechna zdejší semínka pocházejí z české semínkové farmy a jsou „vyrobená“ tak, jak bych jednou chtěla semenařit i já pro svou potřebu.
  • Semínkovny. Projekt, který se inspiroval ve Francii a spočívá ve sdílení semínek mezi zahradníky. Jedná se o bezplatnou záležitost a naprostou samozřejmostí je sdílení nemořených a chemicky neošetřovaných semen. Mrkněte, jestli nemáte nějakou ve svém okolí, už se docela rozrůstají.
  • Plantanaturalis. Když budete mít někdy cestu do Markvartic, zastavte se v Planta naturalis pro luční kvítí, bylinky a skalničky. Všechno si pěstují sami, na místě prodávají sazeničky, semínka se dají koupit i ve vybraných pražských obchodech.

 

Komentáře

12.9.2018 at 9:27
Petra zahradničí
12.9.2018 at 9:46

Vložit odpověď

Send this to friend