Kdo hledá, najde

Je konec září a na naší zahradě už není jediné rajče. Minulý týden jsme všechny keře vytrhali. Část totiž napadla plíseň a tak nějak jsme tušili, že jestli se nespokojíme s pár desítkami kil zelených plodů, všechny za pár týdnů vyhodíme.

Zralé a skoro zralé plody jsme snědli nebo jsem je zavařila. Těch zelených, které by ještě chtěly pár dní až týdnů viset na sluníčku, je ale pořád víc než dost. Sesbírala jsem rady a tipy na to, jak je uchovat a v ideálním případě nechat dozrát. A vzhledem k tomu, že se rady dost liší, rozhodla jsem se otestovat, co bude jak fungovat:

 • Můj děda je celý život skladuje ve sklepě. Pěkně v chládku, vyrovnané v dřevěných lískách v jedné vrstvě. Dozrávají až do Vánoc.
 • Já si naopak myslím, že rajčata potřebují sluníčko. Takže je mám v bedýnkách položená na oknech. Tak, aby se mohla vyhřívat.
 • Zelená rajčata prý dozrají i ve skříni. Stačí je zabalit do ručníku a nechat dopékat. Nevím, takhle rada mi přijde trošku ujetá. Jestli s ní máte někdo zkušenost, dejte mi vědět, já na ni asi nemám odvahu :).
 • Ze zelených rajčat jde udělat vynikající čatní. Vyzkoušejte ho a dejte mi vědět, jestli vám šmakuje 🙂

Co je důležité: rajčata je potřeba nechat ideálně na větvičkách, každý den je probírat a vyhazovat plesnivé nebo nahnilé plody. Napadení se jinak rychle šíří.

Máte nějaké zaručené a ověřené tipy vy? Napište mi je, ráda je vyzkouším!

4 Replies to “Co se zelenými rajčaty”

 1. sarka.o says: 6.9.2018 at 19:36

  To je super tip, já je doted vyhazovala :-O

  1. Petra zahradničí says: 7.9.2018 at 8:02

   Doporučuju vyzkoušet, je to luxusní 🙂

   1. Evka says: 21.3.2023 at 13:03

    A jaká varianta je tedy ta nejlepší? 🙂

    1. Petra says: 27.3.2023 at 12:11

     Dobrý den Evi, vyzkoušejte, který bude nejvíc vyhovovat Vám – klidně na konci sezóny zelená rajčata rozdělte a zkuste. U nás končí v čatní.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend