Kdo hledá, najde
domácí kyselé okurky

Zavařování je láska. Tak velká, že ho na konci prázdnin proklínám, protože u plotny a zavařovacího hrnce trávím víc času, než bych chtěla.

Dneska vám tu nenabídnu várku nových receptů, ale pár tipů, jak technicky zavařovat, když z jakéhokoliv důvodu nemáte zavařovací hrnec.

Ten totiž vůbec není podmínkou pro to, abyste si do spíže schovali ve skleničkách úrodu ze zahrady. Usnadní práci, člověk nemusí nad ničím přemýšlet a hlídat čas, ale taky zabere spoustu místa a je potřeba ho někde skladovat. Když místo není, vůbec se nemusíte trápit.

Takhle to totiž jde bez problémů taky:

Zavařování v klasickém hrnci

Než jsem od mamky dostala před pár lety zavařovací hrnec, do kterého jsem se zamilovala, zavařovala jsem tak taky. Stačí mít větší hrnec, na dno položit hadr nebo složenou utěrku (aby sklenice v hrnci neposkakovaly a nezvyšovalo se riziko prasknutí), vyskládat vedle sebe naplněné a pevně uzavřené sklenice s dobrotami a zalít vodou cca do poloviny výšky sklenic.

Obvyklá teplota pro zavařování je 85 °C, což už prstem neotestujete. Hodí se mít po ruce kuchyňský teploměr a nebo teplotu odhadovat od oka – když se voda začne lehce vlnit, je to tak akorát. Takto by to mělo být po celou dobu zavařování, tj. cca 20 minut u klasické zavařovací sklenice.

Pak stačí sklínky vyndat a nechat vychladnout.

Zavařování v troubě

Velmi podobný způsob tomu předchozímu, výhodou je, že si dokážete teplotu nastavit. Použijte hluboký plech nebo pekáček, opět dejte na dno utěrku nebo hadr, vyskládejte naplněné sklenice a zalijte vodou, co to půjde, aby nevytékala přes okraje.

Do trouby obsah vložte, až když bude vyhřátá na 150 °C (u horkovzdušné trouby předehřívat nemusíte) a od chvíle, kdy se voda v pekáčku začne vlnit, nechte 30 minut. Pro sichr můžete nechat sklenice vychladnout v pekáčku a otevřít dvířka trouby.

Zavařování v myčce na nádobí

Je to jednoduché jak facka, jen tedy ze všech způsobů zavařování ten nejméně šetrný ke spotřebě vody.

Naplněné a pevně zavřené sklenice vyskládejte do myčky tak, aby stály rovně (nehrozí pak, že tekutina ze sklenic vyteče) a bez vložení tablety zapněte spotřebič bez nádobí na nejteplejší možný program. Když tuhle akci uděláte až večer, je šance, že se trefíte aspoň do sazby za noční proud a ušetříte nějakou kačku za elektřinu. Sklenice navíc můžete v myčce nechat pomalu chladnout až do rána.

A kdybyste chtěli pár tipů na to, čím sklenice plnit, tady najdete pár našich osvědčených receptů.

One Reply to “Zavařování (okurek). Jak na to, bez zavařovacího hrnce?”

  1. Betsabe says: 13.3.2024 at 16:23

    Děkuji, Petro, za pěkné čtení. Roky jsem se vyhýbala zavařování okurek, protože všechny zavařovací metody, aby byly trochu ekonomické, vyžadovaly mít dostatečný (poměrně velký) počet sklenic k zavaření na jednu dávku Loni jsem dostala instrukce k zavařování v mikrovlnce a tím se změnil můj okurkový svět. Klidně jsem během pár minut zavařila jednu sklínku nebo tři, podle toho, jak se na záhoně urodilo. Domácí okurky jsou krásně křupavé a předražené okurky z Turecka si může výrobce strčit za klobouk. Víčka (výhradně šroubovací) drží spolehlivě. Za rok to udělám stejně. Tuhle moderní metodu vřele doporučuji!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend