Kdo hledá, najde

Animovaného krtečka jsem jako dítě milovala.

Předloni jsem náhodou chytla toho skutečného na zahradě. A úplně sympaťák to nebyl. Navrch nám začal vyhrabávat hromádky, které moji náklonost zabily úplně.

Pár let si lámu hlavu s tím, jak ho ze zahrady vyhnat (my totiž nic nezabíjíme), povolala jsem na pomoc tátu (ten radil zapíchnout do země tyč a pravidelně do ní bouchat. Prý to krtka vyžene. Krom toho, že jsem si zahrála na šamana, to nic moc účinek nemělo). A letos přišel můj muž s tím, že krtek by u nás měl být vítaným hostem. A víte co? Asi to s ním přeci jen zkusím.

Protože jsem zjistila, že:

 1. Hlína z krtinců je ten nejlepší substrát pro pokojové květiny. Kromě toho, že je fantasticky kyprá, taky neobsahuje žádný plevel, škůdce a larvy. Krtek ji totiž vytlačuje z docela velké hloubky a co se dá, to z ní vyžere. Takže zadarmo máte pro svoje pokojovky to nejlepší, co může být.
 2. To, že si krtek vegetí na vaší zahradě, znamená, že tu má skvělé podmínky pro život. Jednoduše řečeno je inspektorem, který potvrzuje, že tu  našel zdravou hlínu plnou žížal, broučků a kořínků. A to je super, ne? Až si zabalí raneček a půjde o dům dál, měli byste se nad sebou zamyslet.
 3. Krtek ušetří práci. Při obhlídkách svého rajonu provzdušňuje zem a ekologicky likviduje plevel a škůdce. Občas sice poškodí nějaký ten kořínek (ohroženy jsou hlavně malé rostliny, těm starším a pořádně zakořeněným neublíží), ale to je nic proti tomu kvantu práce, co zastane.

Jo a na závěr jeden postřeh. Jakmile krtkovi zašlápnete jeho hromádku, omezíte mu přístup vzduchu do jeho chodbiček. A výsledek? Rychle si půjde vyhrabat jiný krtinec :).

A co vy? Došli jste ke stejnému smíření s krtkem jako já nebo s ním bojujete?

 

2 Replies to “Co s krtkem na zahradě”

 1. Esk says: 1.3.2018 at 15:46

  Já je na milost ještě pořád nevzala – taky je nezabíjím a navíc jsou hrozně roztomilí. Ale rozčilujou mě neskutečně. A nepomáhá nic. Zkoušela jsem psí chluby, kočičí výkaly, PET flašky, elektrické bzučáky… nic. Nic. Zahrada je poddolovaná, propadá se, plná děr. A navíc mi často ryje v záhonech a jednou i ve skalce! Tak třeba někdy někdo objeví super řešení…

  1. Petra zahradničí says: 8.3.2018 at 15:58

   No jo, když ona by to asi nikdy nemohla být win-win situace. Buď bude frustrovaný zahradník nebo krtek :))). Tak přeji pevné nervy. Já mu teď hrabu ty jeho hromádky na sadbu a on mi vytrvale dodává nové – dal si pauzu jen minulý týden v těch šílených mrazech 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend