Co s krtkem na zahradě

Animovaného krtečka jsem jako dítě milovala.

Předloni jsem náhodou chytla toho skutečného na zahradě. A úplně sympaťák to nebyl. Navrch nám začal vyhrabávat hromádky, které moji náklonost zabily úplně.

Pár let si lámu hlavu s tím, jak ho ze zahrady vyhnat (my totiž nic nezabíjíme), povolala jsem na pomoc tátu (ten radil zapíchnout do země tyč a pravidelně do ní bouchat. Prý to krtka vyžene. Krom toho, že jsem si zahrála na šamana, to nic moc účinek nemělo). A letos přišel můj muž s tím, že krtek by u nás měl být vítaným hostem. A víte co? Asi to s ním přeci jen zkusím.

Protože jsem zjistila, že:

  1. Hlína z krtinců je ten nejlepší substrát pro pokojové květiny. Kromě toho, že je fantasticky kyprá, taky neobsahuje žádný plevel, škůdce a larvy. Krtek ji totiž vytlačuje z docela velké hloubky a co se dá, to z ní vyžere. Takže zadarmo máte pro svoje pokojovky to nejlepší, co může být.
  2. To, že si krtek vegetí na vaší zahradě, znamená, že tu má skvělé podmínky pro život. Jednoduše řečeno je inspektorem, který potvrzuje, že tu  našel zdravou hlínu plnou žížal, broučků a kořínků. A to je super, ne? Až si zabalí raneček a půjde o dům dál, měli byste se nad sebou zamyslet.
  3. Krtek ušetří práci. Při obhlídkách svého rajonu provzdušňuje zem a ekologicky likviduje plevel a škůdce. Občas sice poškodí nějaký ten kořínek (ohroženy jsou hlavně malé rostliny, těm starším a pořádně zakořeněným neublíží), ale to je nic proti tomu kvantu práce, co zastane.

Jo a na závěr jeden postřeh. Jakmile krtkovi zašlápnete jeho hromádku, omezíte mu přístup vzduchu do jeho chodbiček. A výsledek? Rychle si půjde vyhrabat jiný krtinec :).

A co vy? Došli jste ke stejnému smíření s krtkem jako já nebo s ním bojujete?

 

Komentáře

Esk
1.3.2018 at 15:46
Petra zahradničí
8.3.2018 at 15:58

Vložit odpověď