Na úvod je potřeba říct, že artyčok nemám ráda. Ochutnala jsem ho párkrát v životě a prostě na tomhle kousku zeleniny nenacházím nic zázračného. Ale respektuju, že ho má rád Honza, a tak se o artyčok už pár let snažíme.
Až do letoška to bylo marné. Každý rok nám sazenice krásně vyrostly, ale plodů jsme se nedočkali. Možná by to chtělo číst ty internety… To bychom už třeba před pár lety zjistili, že artyčok je dvouletka!
V prvním roce jen vyroste, poupata nasazuje až ve druhém roce. Takže letos si dáváme sklizňovou premiéru a vám dávám tipy, jak se dočkat plodů.
Jak pěstujeme artyčok
- Semínka se vysévají v březnu, pak se sazenice pikýrují jako ostatní zelenina (pro návod na pikýrování stačí kliknout tady), a my ho loni rovnou šoupli do skleníku.
- Bacha, artyčok chce dost prostoru, rozestupy mezi jednotlivými sazenicemi by neměly být menší než půl až tři čtvrtě metru.
- Rostlinky artyčoku chtějí pravidelnou velkorysou zálivku, lehkou půdu a moc se jim nelíbí plevel (taky aby jo, když je okrádá o vodu). Ocení hodně živin, ale u nás nehnojíme – jen do země přidáváme kompost, před zimou koňský hnůj a letos poprvé taky probiotika pro rostliny weiki.
- Je fajn vědět, že na české zahradě artyčok nepřežije zimu, nesnáší mrazy vyšší než -10°C. Skleník je pro něj proto ideální zimoviště, venku se dá zakrýt přihrnutou zeminou, chvojím nebo jutovým pytlem (to by chtěl i ve skleníku při nepříznivé předpovědi), ale je to risk. Sázkou na jistotu je ho přesadit do květináče a schovat na zimu do chladnějšího sklepa. Nám ve skleníku přezimoval bez problémů, ale letos byla zima – nezima.
- Na jaře se pak přesadí zpátky do země a během pár týdnů můžete obdivovat krásné květy – já si naivně myslela, že bude jen jeden na rostlině, ale každý z našich artyčoků má plodů několik.
Tip na závěr
Protože chce artyčok hodně prostoru a ve skleníku zabírá cenné místo pro jiné rostliny, letošní sazenice jsme dali do venkovních záhonů. Na podzim, až bude skleník prázdnější, je do něj přestěhujeme až do fáze sklizně.
Zkoušeli jste artyčok někdy pěstovat? Jak vám to šlo?
Dobrý den, mohu se zeptat prosim, která odrůda artyčoku má největší obsah účinných látek na zdraví jater? Děkuji
Hezký den Radmilo, to bohužel vůbec netuším. My artyčok pěstujeme pro oživení jídelníčku, o zdravotní účinky jsem se v tomto případě nikdy nezajímala, protože ho jíme opravdu maličko.
Dobrý den, když přesazuje artyčok do truhlíku do sklepa necháváte i listy nebo je stříhnete nad zemí? Stejně asi v tmavém sklepě postupně uvadnou a opadají …
Hezký den Míšo, já nechávám artyčok zimovat ve skleníku, jak píšu v článku. Ze záhonu vyrýpnu a zasadím do záhonu ve skleníku, nijak ho nestříhám, na jaře opačně. Tmavý sklep asi úplně ideální nebude, chtělo by to určitě okno a nezapomenout v zimě na občasnou zálivku.