Kdo hledá, najde
jak pečovat o jahody na jaře

Pěstovat jahody je celkem snadná záležitost, já jim většinou věnuju zkraje jara jeden den a pro bohatou úrodu to úplně stačí.

Co patří k mojí každoroční jahodové rutině?

 1. Jahody vypleju a nakypřím kolem nic půdu

  Jahody nesnášejí zaplevelení a brzy na jaře se dá zbavit plevele docela snadno. Stačí motyčka a během chvilky máte hotový celý záhon.

 2. Ostříhám staré listy a zapomenuté výhony

  Cílem je připravit rostliny na růst, nové listy i výhony. Když odstraním loňské, jde to jahodníkům hned snáz. Navíc při podrobnější prohlídce jednotlivých rostlin odhalím případné choroby a taky to, jestli se mi některé nerozmnožily (viz další krok).

 3. Rozesadím rozmnožené jahodníky

  Znáte rčení o dvou kohoutech na jednom smetišti? Totéž platí o jahodnících. Když jsou dva v jedné jamce, zbytečně se tísní. Takže vše vyrýpnu (nebo jen připojenou sazenici, když to jde), oddělím jednotlivé sazeničky (každá má své vlastní srdíčko) a každou zasadím zvlášť tak, aby měla nad zemí srdíčko. Tímhle způsobem nahrazuju jahody, co nepřežily zimu. Vždycky se jich pár najde.

 4. Zamulčuju

  Jestli jahody později v sezóně něco fakt nesnášejí, je to vlhko odspoda. Takže je už teď, zkraje jara, zamulčuju buď štěpkou (pokud mám k dispozici větve z prořezu listnáčů) nebo čerstvě posekanou trávou (o mulčování trávou jsem se rozepsala tady). Výhodou je, že pod mulčí se drží vlhkost, která ale neprostoupí nahoru. Jahody tak leží v suchu, zatímco u kořenů se drží vláha a mulč je zároveň průběžně vyživuje, jak pomalu odtlívá. Jen zase bacha, ať jahodníkům nezasypete srdíčka.

 5. Pohnojím

  Jahody jsou dost náročné na živiny, koneckonců jako všechny plodové záležitosti. Takže je potřeba je každý rok vyživit. Buď se dá mezi keříčky rozprostřít kompost (ale to se logicky dělá ještě před tím, než k nim rozprostřete mulč), já letos zkusila probiotika weiki. Mám s nimi dobrou zkušenost z dřívějška u zeleniny a letos výrobce přišel s novinkou na jahody a drobné ovoce. Je to v menším balení, takže na můj záhon jsem ho spotřebovala celé a to beru jako výhodu – nemusím řešit skladování.

Jestli chcete vědět o jahodách víc, mrkněte na můj starší článek s tipy, jak jahody pěstovat a sázet.

Takhle to celé vypadá v akci:

https://www.instagram.com/reel/Cq8AJ5TOf0C/?utm_source=ig_web_copy_link

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend