Kdo hledá, najde

Všimli jste si, že když se jeden rok přemnoží nějaký škůdce, dokáže si s ním příroda sama poradit a další rok už je všechno zase v rovnováze?

Nekecám, fakt! Přírodní zákony prostě fungují, jen do toho nesmí zasahovat člověk svými vynálezy v podobě chemických postřiků 😉

Letos se u nás přemnožily mšice, nezabraly ani jejich přírodní rostlinné odpuzovače. Ve chvíli, kdy jsem zkoušela poslední z arzenálu svých nechemických postřiků, objevily se u nás na zahradě berušky. Trošku jsem jim v boji se mšicemi pomohla a stěhovala je na nejpostiženější rostliny. Zabralo to, prostě je požraly!

Čím víc prostoru u nás na zahradě příroda dostává, tím větší rovnováhu se nám daří nastolovat. A to i přesto, že sousedi kolem nás přírodní zahrady nemají a sem tam svým záhonům nějakou chemickou dobrotu dopřejí.

Co dělat, aby se u vás hmyzí pomocníci zabydleli?

Mým cílem je udržet na své zahradě co nejvíc „dobrých“ živočichů, aby mi pomáhali chránit úrodu před predátory. Tohle mi funguje:

 • Nepoužívám chemii. Striktně a bez výjimek. Jakýkoliv chemický postřik nebo hnojivo, byť se tváří jakkoliv bio a eko, naruší křehkou přírodní rovnováhu. A kde něco nesedí, tam se hmyzu nelíbí.
 • Mám na zahradě nepořádek. Tedy z pohledu milovníků anglických trávníků a geometrických tvarů. Na naší zahradě je sem tam zapomenutá hromada větví, kopa kamenů a houští. Všechny tyhle koutky jsou plné života, až se tomu nechce věřit.
 • Nesekám trávu. Teda jo, ale tak dvakrát do roka a ještě nikdy najednou na celé zahradě. Kromě toho, že v trávě nemáme ani v těch největších parnech vypálené žluté koláče, je taky plná života a květů, které lákají hmyz. Vlastně asi trávník z pohledu typických zahrádkářů ani nemáme, složením se blíží spíš loučce 🙂
 • V horku hasím hmyzí žízeň. Dostala jsem nové pítko pro ptáky od Plastie a kromě opeřenců z něj pijí i hmyzáci. Jen je potřeba dát do vody třeba kamínky, aby se drobci neutopili.
 • Nehrabu listí. O konkrétních důvodech jsem psala před časem v samostatném článku (najdete ho tady), vás by mohlo zajímat, že pod listím v pohodě přečkají i ty největší mrazy třeba berušky 🙂
 • Máme včely. Konkrétně nám pár metrů od domu stojí 6 úlů a když všechno rozkvete, hučí to tam jak blázen. Kromě vlastních opylovačů tak máme i vlastní med a ten je k nezaplacení.
 • Pořídili jsme si čmelín. Bohužel dorazil pozdě, až ve chvíli, kdy už měly matky čmeláčice vybraná místa pro svoje hnízda, ale těším se, až se v něm příští sezónu usadí. Dáme ho ke skleníku, abychom měli jistotu dobrého opylení i tam.

4 Replies to “7 způsobů jak si na zahradě udržet užitečný hmyz”

 1. Blanka says: 13.8.2022 at 12:54

  Dobrý den. Také mám čmelín. Bohužel čmeláci se v něm sami neusadí. Raději využívají staré díry v trávníku po hlodavcích, kteří se nedávno také přemnožili. Dcera úspěšně umisťuje čmeláky do čmelína uměle. Prostě, když brzo na jaře matky krouží u země vloží je do čmelína. Je to dost pracné, navíc mám zahradu mimo domov. Prosím, jak to děláte, aby čmelák sám vlétl a zahnízdil ve čmelíně, pokud se vám to povedlo? Děkuji Blanka

  1. Petra zahradničí says: 16.8.2022 at 14:35

   Hezký den Blanko, nám se čmeláci ve čmelíně také sami neusazují, každé jaro, jakmile zahlédneme čmeláčici, běháme po zahradě se síťkou na motýly 🙂

 2. Jana says: 7.2.2020 at 17:44

  Dobrý večer, prosím, jaký včelín a kde jste pořídili? Ráda bych letos taky nějaký koupila. Děkuji za radu

  1. Petra zahradničí says: 10.2.2020 at 9:48

   My jsme si ho koupili ve včelařství, odkud bereme komplet věci na včely, tady: https://www.vcelarstvihavlickovi.cz/. Pan Havlíček si hodně věcí sám vyrábí a loni měl poprvé i čmelíny.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend