Pořád se mi doma nepovedlo vychytat skladování zeleniny. A bohužel kvůli tomu dost často skončí na kompostu to, co by mělo být spíš v břiše.
Tak jsem zapátrala, jak by se měla správně skladovat nejčastější česká zelenina a ovoce, aby všechno vydrželo co nejdýl v super kvalitě. A týká se to jak našich výpěstků, tak kupovaných surovin.
- Skladovat se dá jen to, co je úplně zdravé. Nahnilé a plesnivé věci patří do kompostu (neořezávat, nejíst!!!), poškozené je potřeba sníst téměř okamžitě.
- Co budete skladovat doma, to nechte nejdřív pořádně uschnout, až pak schovejte nejlíp do sklepa.
- Ideální teplota pro skladování zeleniny je kolem 3 °C, a vlhkost do 70 %. Určitě si kupte byť nejlevnější vlhkoměr, ať víte, na čem jste. Pak se můžete pokoušet vlhkost regulovat – větráním nebo naopak třeba kropením podlahy. Jen na okraj – pro skladování zeleniny a ovoce je vhodnější spíš sušší sklípek.
- Táta měl na zahradě velkou bednu obloženou polystyrénem plnou písku. V ní schovával kořenovou zeleninu – pěkně zapíchanou jednu vedle druhé a nutno říct, že mrkev byla i v únoru jak čerstvá. Jestli nemáte zahradu, klidně si kupte nějakou designovou truhlu, vystelte ji polystyrénem a dejte na balkon.
- Zeleninu a ovoce je potřeba skladovat odděleně. Zelenina má v blízkosti ovoce tendenci rychleji se kazit a ovoce naopak přebírá vůni a chuť zeleniny. A o jablka s chutí brambor nikdo nestojí, že?
- Ovoce skladujte pokud možno v jedné vrstvě, aby od sebe jednotlivé kousky nepřebíraly vlhkost.
- Přepravky, do kterých dávám úrodu, vždy vystelu vrstvou novin, aby plody ležely „na měkkém“. A nebo používám velké papírové krabice z obchodu.
- Vždycky, když do sklepa půjdete pro zeleninu, zkontrolujte všechny zásoby. Kusy napadené plísní nebo hnilobou patří do bio odpadu, aby se napadení nerozšířilo po okolí.
- Sklípek by bylo dobré jednou za čas mimo sezónu vybílit, a tím pádem i vydezinfikovat. Jasně, není to úplně nenáročná činnost, ale usnadní boj s plísněmi a uložené potraviny pak vydrží déle. Dělaly to tak už naše prababičky a moc dobře věděly, proč.
- Jsou druhy zeleniny, které zvládnou i zimu na zahradě. Až do mrazů v záhonech vydrží pórek (do teplot kolem nuly nebo ho přikryjte vrstvou slámy), růžičková kapusta nebo pastinák. A přejít mrazem je dobré nechat i kadeřávek. Ten je pak naopak křehčí.