Kdo hledá, najde
skladování semínek

Semínka, ať už koupená nebo schovaná z loňska, většinou nedokážeme spotřebovat najednou. Tím pádem je potřeba umět je skladovat tak, aby byla použitelná i za rok, dva, tři…

No a protože teď je hlavní výsevní sezóna, nejspíš vám zhruba za měsíc zbude plno semínek, která budete muset nějak uskladnit. Není to žádná věda, stačí splnit 3 základní podmínky:

  • zajistit jim přísun vzduchu, semínka jsou živý organismus, takže ve vakuu nepřežijí
  • uskladnit je tam, kde je pokud možno konstantní teplota
  • dát si pozor na vlhkost kvůli plísni i případnému předčasnému klíčení

V čem skladovat semínka

Návodů a zaručených rad je milion, mně se nejvíc osvědčily papírové sáčky. Ať už ty, ve kterých semínka koupím nebo do kterých schovávám vlastní semínka. Papír se mi osvědčil proto, že v něm semínka můžou v pohodě dýchat. Zároveň k nim neproniká světlo a je to takové prostorově úsporné řešení. Pytlíčky si rovnám do dřevěného boxu, mám je rozdělené po měsících a podle toho, jestli se předpěstovávají doma nebo vysévají rovnou ven. A v průběhu roku si je přesouvám i podle toho, jestli se dají vysévat několikrát.

Klidně se ale dají použít i šroubovací sklenice (bacha po vymytí na to, aby byly opravdu pořádně vyschlé), krabičky od přírodní kosmetiky nebo potravin, případně „zipové“ igelitové sáčky. Ty ale nepoužívám. Vadí mi, že je to plast a navíc v nich semínka nemůžou dýchat, takže je potřeba jednou za čas pytlíčky otevřít a pustit dovnitř vzduch. Stejný případ jsou pro mě i fotoalba, která celkem dost lidí používá. Za sebe v nich neshledávám nic moc praktického, ale to neznamená, že třeba právě vám nebudou vyhovovat 🙂

Semínka nejde skladovat donekonečna. I v ideálních podmínkách vydrží některá rok, některá i deset let, podle toho, o jaký rostlinný druh se jedná.

Konstantní (nízká) teplota

Chtělo by se říct, že čím nižší teplota, tím pro semínka lepší, ale myslím, že to není pravda. Teda pokud nechcete semínka skladovat desítky let, ale to si myslím, že není případ nás hobby zahrádkářů. Důležitější než to, kolik stupňů v místnosti máte (byť ideál se pohybuje kolem 10°C), je, aby teplota moc nekolísala v noci a přes den, případně v průběhu roku. Takže zavřít je do nějaké suché skříně nebo police v nejchladnější místnosti v bytě, mi přijde jako ta nejlepší věc, co pro semínka můžeme udělat v běžných podmínkách.

Vyšší vlhkost je zárukou plesnivění

Stejně důležitou proměnnou je i vlhkost. Ta by měla být do cca 60 %, což odpovídá průměrnému českému bytu. Ve starších domech bývá často vyšší, a právě vysoká vlhkost je špatně. Když se dostane přes obal až k semínkům (předpokládám, že před uložením je necháte dobře proschnout), mohou začít předčasně klíčit, případně zplesniví. Rozhodně se při skladování vyhněte místnostem jako jsou kuchyň, ložnice nebo koupelna a pro sichr je fajn prevencí používat vysoušecí sáčky, které najdete třeba v krabici s botami, když kupujete nové.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend