Kdo hledá, najde

Mám pro vás pár tipů na knížky, které mě v poslední době cvrnkly do nosu, a o kterých si myslím, že je budete mít rádi i vy (nebo někdo, komu byste je třeba dali pod stromeček). Některé už jste mohli vidět u mě na Instagramu ve storýčkách, ale do detailu jsem se o nich zatím nerozepisovala.

Pokojové rostliny v praxi, Fran Baileyová & Zia Allawayová

Na první pohled nádherná knížka s pevnou, vkusně ilustrovanou vazbou, se bude líbit úplným začátečníkům i pokročilým pěstitelům pokojovek. V první třetině se věnuje tvorbě kompozic z hlediska barevnosti, velikosti a tvarů květin, abyste z nich vizuálně dostali co nejvíc, konkrétním tipům na to, jaké pokojovky zvolit, když chcete pomoci se stresem, vyčistit vzduch nebo třeba rozjitřit smysly. Ale taky přesazování, výrobě obelisků, terárií a kokedamů. Celý zbytek knížky je pak nacpaný k prasknutí konkrétními rostlinami (je jich tu vypsaných kolem dvou stovek), jejich popisem a tipy na péči, aby vám neumřely.

Přírodní výtvarná dílna

Jestli mě sledujete delší dobu, tak víte, že nepatřím mezi lidí, co by byli nějak extrémně zruční. Spíš bych o sobě řekla, že mám obě ruce levé a na nějaké tvořeníčko mě fakt neužije. Přesto jsem neodolala a nechala si od Knižního klubu poslat tuhle podzimní novinku plnou tvoření. No a snad poprvé v životě jsem se rozhodla, že podle ní něco vytvoříme.

Obsahuje spoustu fakt podrobných návodů (i pro nás neschopné), jak si vyrobit koláže, obrazy, věnce, mandaly, originální svíčky a mraky dalších věcí. Naše Sofča je z ní tak nadšená, že ji vzala i do školní družiny, aby z ní něco vyrobili i tam a doma už sušíme podzimní listy, ze kterých plánujeme udělat obraz. Tak nám držte palce, ať to tý naší cácorce nezkazím a omrkněte tuhle fakt nádhernou knížku v knihkupectví. Jsem si jistá, že ji tam nedokážete nechat ležet. Zvlášť jestli máte doma školáka.

Velmi osobní kniha o zdraví, Margit Slimáková

Už před spoustou let jsem se s Margit potkala na nějaké akci „volnonožců“. Už tehdy mě zaujala dost nekonvenčním přístupem a názory. Od té doby je o ní čím dál tím víc slyšet, dokonce jsem měla chvíli pocit, že je jí všude až moc. Proto jsem s koupí její knížky o zdraví, jídle, přístupu k životu docela dlouho váhala. Teď zpětně lituju, že jsem si ji nepořídila hned po vydání. Souzním s každou stránkou, každým slovem. Naprosto se ztotožňuju s tím, že bychom měli jíst opravdové jídlo, nepropadat výživovým trendům a tak nějak celkově na sebe být hodní. Spoustu věcí, o kterých píše, jsem nenápadně zavedla do svého života a dějou se fakt velký věci. Mrkněte na ni, obohatí vás i při pouhém prolistování. Ale řekla bych, že ji budete chtít mít doma. Já do ní průběžně nakukuju pořád.

Bezlepkové slavnosti, Zdeňka Mazúrová

Kamarád si nabrnkl novou frajerku a ona je celiačka. Asi by mi její jídelní omezení bylo putna, kdybychom doma rádi nepřijímali návštěvy. Jenže my milujeme, když je dům plný lidí a můžeme je pohostit. Domácím jídlem a vínem. No jo, ale pohostěte člověka, o jehož alergii vůbec nic nevíte…

Paní Mazúrové se povedl majstrštyk. Její kuchařka totiž obsahuje recepty na úplně běžná jídla od těch primitivních až po sváteční a každý recept je upravený tak, aby ho mohli jíst i lidé s alergií na lepek. Řekla bych, že se bude hodit každému. Ať už se vás celiakie přímo dotýká nebo by se sem tam hodilo připravit něco bezlepkového.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend