I když mám z letošního letního počasí na jaře docela radost (až na to sucho), má jednu nevýhodu. Nestíhám číst! A tak se mi tu kupí knížky, kterými bych se chtěla prokousávat. Tyhle čtyři mě ale zaujaly tak, že jsem si na ně udělala čas a prokousala se jimi.
Moje zero-waste kuchyně
Autor: Kate Turnerová
Tahle nenápadná a útlá knížka v sobě skrývá poklad! Přečíst se dá během dvou hodin večer u televize, ale těch informací, co v ní najdete… Zhltla jsem ji už v dubnu, ale dodneška ve mně rezonuje. To se mi stává málokdy. Zjistíte v ní třeba to, že i když jídlo nevypadá úplně fit, nemusíte ho vyhazovat. Nebo pro mě hodně překvapivou informaci, že tvrdé sýry, suché salámy a pevné ovoce můžete sníst, i když se na povrchu objeví plíseň. Stačí odříznout cca 3 cm velký kus kolem a zbytek je zdravý, bez zárodků. Knížka Moje zero-waste kuchyně je nabitá konkrétními tipy (žádné kecy) a recepty. Takže už vím, jak zrecyklovat předvčerejší večeři, zbytky zeleniny z vaření polívky nebo jak si vypěstovat brambory z odřezků.
Kuchařka z lesů a luk
Autor: Diane Dittmerová
Medvědí česnek jsme vzali útokem, ale zapomněli jsme přitom, jaké skvosty příroda celý rok nabízí. Není nutné kupovat v obchodech drahé a chemicky vyhnané bylinky. Spoustu si toho vypěstujete i doma na okně a nebo stačí zvednout zadek a zajít si na nejbližší louky a do lesa. Kuchařka z lesů a luk nabízí využití přírodních bylinek a skvostů v běžných jídlech. Já už jsem vyzkoušela trhací chléb s medvědím česnekem, kopřivový quiche a těším se na podzim, až budeme dělat likér z trnek.
Zdravé pokojové rostliny
Autor: Veronica Peerlessová
Takhle přehledně, jasně a jednoduše napsanou knížku jsem už dlouho neviděla. Je to vlastně takový tahák pokojových kytek pro úplné začátečníky i pokročilé. Jestli máte pocit, že vám doma umře i kaktus, je knížka Zdravé pokojové rostliny vaším „must have“. Provede vás problematikou pokojovek od procesu nákupu, přes vhodné umístění, zálivku i přesazování. A samozřejmě nechybí konkrétní tipy na kytky vhodné na specifická místa. Třeba do stínu, na sluníčko, do koupelny nebo ložnice. Jo a k nezaplacení je jednoduchý herbář s fotkou, popisem a hlavně potřebnou péčí. Všechno popsané tak, že tomu rozumí i puberťák, co se ulejvá ze školních pěstitelek.
Receptář prima nápadů
Vyrůstala jsem přilepená u televizního nedělního Receptáře s Přemkem Podlahou. Dívala jsem se na něj jen proto, že na něj koukal táta. Jemu to zůstalo dodneška (i když pořad změnil jméno a průvodce), mě to pustilo. Když jsem ale viděla knížku Receptář prima nápadů, musela jsem ji z nostalgie mít. Ukrývá v sobě pelmel rad a nápadů pro typické české zahrádkáře a kutily. V na první pohled nesourodém obsahu se dají najít poklady. Třeba jak množit a řízkovat okrasné dřeviny (pro mě až doteď nepokořená výzva) nebo vyrobit domácí česnekovou tinkturu.
Všechny tyhle knížky má v sortimentu Knižní klub, jehož členem jsem už asi deset let. A je to jediný firemní klub, ve kterém jsem ráda (ještě dmko :)). Ty slevy jsou totiž k nezaplacení ;).
A jestli jste dočetli až sem, tak pro vás mám jednu zákulisní informaci. V nejbližší době budeme o jednu z knížek soutěžit na mém Instagramu. Tak si mě pro jistotu přidejte do sledovaných :)).