Několikrát jsem během letošního léta četla něco ve smyslu, že ubývá hmyzu. Tak já jen, že u nás na zahradě se to hmyzem a včelkama jenom hemží.
Jak to? Protože se snažíme, aby se jim u nás líbilo. Necháváme na zahradě dost nepořádku (třeba hromady větví), dáváme hmyzu pítka a taky jsme vyseli květnatou loučku (máme tuhle). Než se začnete chytat za hlavu, co jsme to za alternativce, tak bych jen tak na okraj ráda zmínila, že tahle kombinace nám zajišťuje docela slušnou zeleninovou (a ovocnou) úrodu i bez chemie. Příroda si totiž dokáže ve spoustě věcí poradit, jen jí k tomu musíte dát prostor.
Proč byste měli mít loučku na zahradě i vy?
1. Přiláká užitečný hmyz a včely
Jestli bytostně nesnášíte cokoliv poletujícího a jdete do mdlob, když potkáte pavouka, dojděte si na nějakou terapii a hmyzu všeho druhu otevřete zahradu. Včely z vaší loučky s nadšením vyrobí med a i ostatní hmyz si chcete udržet, protože za vás udělá spoustu práce. Od opylení až po zbavení se škůdců. Je fajn vědět, že loučky vám stačí na zahradě klidně jen pár metrů čtverečních někde v rohu, nemusíte si hned nechávat zarůst celý pozemek.
2. Je jednoduchá na údržbu
Nevím jak vy, ale já jsem docela lenoch. Starost o zahradu mě sice těší, ale pěkně odsud potud. Proto tolik fandím přírodním zahradám, kde se spousta věcí nechává promyšleně být. A proto se mi taky tolik líbí loučky. Stačí je posekat dvakrát do roka (kromě prvního roku, kdy rostou především plevele, a ty je dobré posekat, aby se nevysemenily a ostatní rostliny nezadusily), nevyžadují zálivku a jsou krásné. Takže se můžete kochat i si natrhat barevné kvítí do vázy 🙂
3. Díky loučce ušetříte
I když pořizovací náklady na květnatou loučku bývají o něco vyšší než u trávníků, ve finále ušetříte. Jak to? Nepotřebuje zalévat, daleko míň sekáte, takže si můžete odškrtnout část nákladů na benzín nebo elektriku (jestli nesekáte kosou), nemusíte ji časem obnovovat, protože se vysemení sama, můžete vynechat chemické postřiky (huráááá!) a do úspor by bylo fér přidat taky úsporu vašeho času, který byste strávili sekáním.
4. Opticky zvětší zahradu
Loučku v posledních letech milují i zahradní architekti. Dodá zahradě tajemství, vyhrají si v ní děti a navíc má kouzelnou moc zahradu opticky předělit a zvětšit. Záleží, kam ji umístíte.
5. Bude se líbit i alergikům
Vždycky, když se někde zmíním o rozkvetlé loučce, najde se jeden nebo dva rýpalové, kteří mi argumentují tím, že kvítí přitahuje včely a vosy, které svými žihadly životně ohrožují děti a nebo že patří do rostoucí skupiny alergiků. K tomu prvnímu – žihadlo můžete dostat kdykoliv a kdekoliv, loučka jeho riziko nezvyšuje. Na chození si v ní vysekáte cestičku a zbytek bude brzy tak vysoký, že v něm nebudete chtít šlapat. Navíc, včely ani vosy na vás nezaútočí, když je nebudete ohrožovat.
A alergici? Líbí se mi, jak má tuto problematiku popsanou na svém webu rodinná firma Pleva, která se věnuje včelám a na zahradní loučky máme stejný pohled. Jednoduše v kostce, pro ty, co nechtějí klikat na odkaz: když budete loučku sekat tak, jako to dělali naši dědové, tedy před tím, než se pyly začnou uvolňovat, bude sezóna alergenů přirozeně krátká. A navíc je údajně většina lidí alergická spíš na houby a roztoče, co vegetí v krátkých trávnících a větrem se roznášejí. Nejsem lékař, takže tohle nedokážu posoudit. Ale mám doma alergika, kterému se „jeho“ sezóna výrazně zkrátila od doby, co jsme se přestěhovali na vesnici a necháváme trávu růst.