Doma vysít, po pár týdnech přesadit a přesunout do venkovního fóliovníku a nakonec na záhon. Přirozená cesta, kterou právě teď dost narušují neobvyklé mrazy. Přiznám se, že mě předpověď počasí na nejbližší dny dost vyděsila. A protože žijeme v Posázaví, kde jsou mrazy vždycky o 2 – 3°C větší než kdekoliv jinde, pro jistotu jsem venkovní fóliovníky přesunula do obýváku. Myslím, že riziko usmrcení sazeniček některou z našich chlupatých domácích šelem je pořád nižší než spálení mrazem ve fóliovníku.
Jestli ale žijete v teplejší oblasti, nemusíte sazeničky ze skleníku stěhovat domů. Stačí použít pár babských vychytávek na zahřátí především v noci:
- Přes fóliovník přehoďte několik vrstev bílé netkané textilie, deku nebo klidně i starou peřinu. Pokrývky ale nezapomeňte vždy ráno zase sundat, abyste sazeničky neuvařili.
- Aby nebyla rostlinkám zima „od nohou“, postavte fóliovník na silnější polystyrénové desky.
- Dovnitř můžete postavit kbelík s horkou vodou. Postupně bude odevzdávat svoje teplo rostlinám.
- Pár stupňů přidá i několik svíček (přiklopených květináčem) nebo petrolejka. Já se přímého ohně ve fóliovníku bojím, ale ostřílení zahrádkáři si tuhle metodu pochvalují.
- Kdo chce investovat víc peněz, může si pořídit zahřívací podložku nebo pěstební stanici s termostatem. Ale podle mě zbytečnost.
- Větší skleník můžete přitápět kamínky (elektrickými nebo na dřevo).
- To, co už jste vyseli na záhony a začalo vyrážet, můžete přes noc ochránit oříznutou PET lahví nebo zavařovací sklenicí. Fungují jako mini skleníčky a přes noc ochrání před mrazem.
Máte nějaké další tipy? Sem s nimi :).
Dobrý den, dnes jsem objevila Váš blog. Cesta mých sazeniček je z kuchyňského okna, do verandy (tam je chladněji) a pak už ven. Když je nejhůř, můžu je ještě přechodně schovat do dílny. Budu ráda, když se podíváte i na můj blog o zahradě.
Zdraví Michaela