Vypadá to jako geniální a rychlé řešení na zaplevelené záhony. Jenže černá mulčovací fólie má docela dost stinných stránek.
Já tu teď sice budu dělat chytrou, ale sama jsem si prošla obdobím, kdy mi černá mulčovací fólie přišla jako fantastická záležitost a na zahradu jsem si ji koupila. Jenže během dvou let přišlo prozření a tak vám vlastně tenhle článek píšu, abyste se třeba poučili z mých chyb a nevyhazovali zbytečně peníze.
Co je mulčovací fólie
V obchodech ji najdete pod názvem geotextilie, netkaná textilie, mulčovací fólie, černá fólie, tkaná mulčovací fólie, někdy dokonce s dodatkem „ekologická“… Vždy jde ale o totéž: výrobek z ropy (polypropylen), který nemá s ekologií vůbec nic společného.
Moje zkušenost s mulčovací fólií
Ať nechodím kolem horké kaše, tady je moje zkušenost:
Bylo to na zahradě, o kterou jsme se starali s mým bývalým partnerem. A ano, byla to taková ta zahrádka v satelitním městečku, kde chcete mít po obvodu thuje a na zbytku zahrady anglický trávník. A protože thují na obdodu bylo celkem dost, nakoupila jsem mulčovací fólii, položila ji na posekaný zaplevelený trávník a do vytvořených děr jsem vysadila stromky. Vše jsem samozřejmě posypala dekorační mulčovací kůrou. Tak co, vždyť tak nějak to doporučovali i prodejci a výrobci…
Hned druhý rok začala fólie místy prorůstat plevelem, jenže ten nešel vytrhat, aniž by se poničila geotextilie. Mezi stromky navíc nešlo nic dalšího pořádně vysadit (třeba trvalky), protože dělat díry do fólie bylo trošku kontraproduktivní – těmi by přeci prorůstal další plevel, ne? Abych to zkrátila, milá drahá fólie šla velmi rychle někam.
Až po pár letech, kdy jsme si s Honzou řekli, že chceme dům s velkou zahradou, jsem podrobněji pátrala po tom, jak vlastně tyhle fólie fungují. A relativně rychle mi došlo, že je to vlastně „velký špatný“.
Proč si geotextilii nepořizovat
- Nezabrání prorůstání plevele
Ani sebesilnější fólie nezabrání v dlouhodobém horizontu prorůstání úpornějších druhů plevele. Tedy pokud povrch země nepolijete před položením fólie některým z herbicidů (a to doufám vás, co čtete moje příspěvky, nenapadne ani v tom nejodvážnějším snu). Plevel po čase prorazí fólii a proroste. Jeho odstranění bude daleko náročnější a nejspíš při tom fólii protrhnete. A to samozřejmě nemluvím ani o náletech, které se uchytí na mulči a vesele prorostou dolů. Tak jako tak budete muset i záhony s fólií pravidelně odplevelovat.
- Zabije půdu pod sebou
Nezakrytá půda se vyživuje organickým materiálem, který na ni padá shora. Ten tleje, je potravou pro žížaly, ty ho zatahují pod povrch a zemina se tak zúrodňuje. Jakmile vršek zakryjeme fólií a posypeme mulčovačkou, prach z rozpadající se mulče ucpe póry fólie a znepropustní ji. K půdě se tím pádem nedostane dostatek vody a vše pod fólií umře (půdní mikroorganismy) nebo se přestěhuje jinam, protože nebude mít co jíst (žížaly). No a co se stane s půdou, která není vyživovaná? Správně – promění se v neúrodné cosi.
- Trvalky se nerozrostou
Většina trvalek se rozmnožuje oddenky. Jenže ty ve fólii neprorostou, a tak se nerozrostou ani trvalky. Navíc budou trpět nedostatkem živin a vláhy, takže se z nich stanou chuděrky náchylné v létě k uschnutí a v zimě k vymrznutí.
- NENÍ ekologická
Ani tisíckrát omletá lež se pravdou nestane. Stejně tak jako z ropného výrobku ekologický neuděláte, ať tomu dáte sebezelenější nálepku.
Řešení místo mulčovací fólie
Nahradit v zahradě fólii je přitom docela jednoduché, pomůže přírodní mulč. Sama tenhle způsob praktikuju už několik let a můžu ho vřele doporučit dál.
Než vytvoříte trvalkový záhon, je potřeba ho odplevelit. Mezi vysazené rostliny pak využijte přírodní mulč (slámu, posekanou trávu nebo štěpku z listnáčů) ve vyšší vrstvě (20 cm). V první fázi omezí růst plevele, ve druhé přispěje k výživě půdy. A především přispěje k jejímu zúrodňování, nikoliv zabíjení. Jestli vás mulčování trávou zajímá, přečtěte si o něm v tomhle starším článku.
Skvěle fungují i kartony. Ty ráda používám mezi keři (třeba mezi rybízy), dají se využít i při tvorbě nových (vyvýšených) záhonů. Stačí na posekanou trávu položit nepotištěný karton tak, aby se překrýval a zasypat ho bohatou vrstvou mulče (v případě mulčování mezi rostlinami) nebo ho zasypat vrstvou čisté zeminy (v případě tvorby nového záhonu).
Pokud chválíte karton na mulčování pak jen maličkost, je lepen fenolovými pryskyřicemi které se časem rozkládají, kdysi se používal klih a to bylo asi více eko. Jinak netkanka na sezónní zakrytí zeleninových záhonů ušetří hodně času.