Kdo hledá, najde

Jsme rajčatoví maniaci. Každoročně se pokoušíme vypěstovat několik (desítek) druhů a letos jsme testování rajčat, co se nám na zahradě vyplatí pěstovat, dotáhli k dokonalosti. 

K pokrytí rodinných potřeb už vím, že na záhonech potřebuju mít kolem 50 průměrně plodících keříčků a asi 5 nezbytných druhů. Letos jsme ještě všechna semínka nakoupili (osvědčené tipy, kde koupit semínka, najdete v mém starším článku). Jasně, že skoro všechno byly nehybridní odrůdy, které jsou našemu smýšlení nejbližší. A protože to stálo docela dost peněz (odhadem jsme jen do semínek rajčat dali asi 800 Kč), tak jsme si řekli, že příští sezónu zkusíme vyjít z vlastních semínek.

DYI semínka rajčat

Je to překvapivě jednoduché, jen si dejte bacha, abyste semínka dělali z nehybridních odrůd. Jestli máte doma rajčata ze semínek označených F1, další semínka už nebudou kvalitní. Důvod jsem psala v článku s tipy na místa, kde koupit semínka.

  1. Semínka ze zralých rajčat buď vydlabejte (rozřízněte a opatrně lžičkou dužninu vykrojte) nebo rozmačkejte celá rajčátka v případě cherry odrůd.
  2. Dejte do průhledné sklenice, uzavřete a postavte na teplé slunné místo. Víčko je lepší šroubovací, protože během příštích pár dní budete potřebovat upouštět vzduch.
  3. Relativně brzy začne obsah sklenice fermentovat. Je důležité, aby si semínka tímhle procesem prošla, jinak by nevyklíčila. A to nechceme.
  4. Kvasit je nechte cca 3 dny, při delší fermentaci hrozí, že začnou klíčit. Sklenici občas protřepte, aby se obsah promíchal, a upusťte tlak pod víčkem. Případná plíseň na povrchu nevadí.
  5. Postupně se oddělí dužnina od semínek. Kvalitní semena zůstanou u dna, zbytek se bude drát nahoru. V tu dobu je čas na propláchnutí.
  6. Sklenici otevřete a opatrně odlejte oddělenou dužninu.
  7. Pak rajčatová semínka ve sklenici několikrát propláchněte čistou vodou. Proplachujte tak dlouho, dokud ze sklenice nepoteče čistá voda.
  8. Na závěr vše slijte přes husté síto (tak husté, aby očky nemohla semínka propadnout) a semínka rajčat dejte usušit.
  9. Na sušení nepoužívejte papír ani ubrousky. Na semínka by se papír nalepil a nedokázali byste se ho zbavit. Nám se zatím osvědčilo sušení v širší misce nebo hlubokém talíři, kde několikrát denně semínka ručně promíchám, aby pěkně prosychala. Suchá jsou, když hezky šustí mezi prsty.
  10. Když je usušeno, je potřeba semínka rajčat uložit na suché a temné místo. Buď ve sklenici nebo papírovém sáčku, kde si počkají, až přijde jejich čas.

2 Replies to “Jak na vlastní semínka rajčat”

  1. Ola says: 20.11.2018 at 12:10

    Ahoj,
    jsem ráda, že přibyly další článečky, na tento pěkný blog. Vždy, když jsem nakouknu mi projde hlavou, jestli název znamená Petra zahradnicí nebo Petra zahradničí….
    Také semenařím rajské a jen chci pro úplnost doplnit, že je dobré mít jednotlivé odrůdy k semenaření 10-15 metrů od sebe, aby se zbytečně nezkřížily.
    Ať se daří Ola

    1. Petra zahradničí says: 21.11.2018 at 7:36

      Ahoj Oli, díky za pochvalu :). Název blogu byl už v prvopočátku dvojsmyslem a jsi asi první po 3 letech, koho to napadlo (nebo to minimálně řekl nahlas :)). To s tím křížením odrůd je asi na větší diskusi. Sama jsem po tom docela intenzivně pátrala a většina zdrojů se shoduje na tom, že dnes pěstované odrůdy se kříží minimálně, i když se pěstují v bezprostřední blízkosti, ideální jsou ale rozestupy 3m. Neumožní jim to struktura květu. Výjimkou jsou jen divoké odrůdy rajčat a ta, která mají „bramborové“ listy. Sama jsem zvědavá, jestli u nás k nějakému zkřížení došlo nebo ne, z pohodlnosti jsme měli téměř všechna rajčata pokupě, právě v těch rozestupech do 3 metrů. Měj se krásně a přeji odpočinkovou mimosezónu 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend