Každý rok bojuju s tím, že honím termíny výsevů, výsadby i prevenci před chorobami na poslední chvíli. Letos to bude jinak.
S papírovými kalendáři jsem se za těch 7 let, co zahradničím, nedokázala sžít, prostě nejsem natolik organizovaná, abych si všechno průběžně zapisovala. Tak jsem si pořád lámala hlavu, jak to změnit. A myslím, že jsem na to kápla.
S předstihem jsem si vytvořila elektronický kalendář, takže mám dopředu naplánované hlavní zahradní činnosti, a v průběhu roku ho budu doplňovat. Výhodou je, že ho nemůžu nikam zašantročit. Prostě ho mám natažený v kalendáři v počítači i mobilu, a ten máme poslední dobou v ruce všichni pořád, že… Takže jsem zase svůj život udělala o něco víc elektronický, ale myslím, že tohle je ku prospěchu věci.
Můj zahradnický kalendář můžete mít i vy
Když si tak píšu s některými z vás na Instagramu nebo Facebooku, tak zjišťuju, že je nás dost, co sdílíme stejný problém. Zápisky buď neexistují nebo nejpozději v březnu zmizí uklizené tak, že je najdeme při předvánočním úklidu. Oproti tomu kalendář v mobilu je po ruce pořád.
A tak jsem si říkala, že když už jsem si dala tu práci, podělím se o svou radost i s vámi a umožním vám si ho taky přidat do svých kalendářů (připojit se k němu můžete tady). S ohledem na to, kolik jsem mu věnovala času a úsilí, už to nedokážu zadarmo jako u 365 zahradních tipů, ale cenu jsem nastavila fakt lidovou – korunu na den. Za rok to tak vyjde jako dvě kafe s dortíkem a kamarádkou nebo jeden obyčejnější krém v drogerii.
Komu se bude kalendář hodit
- Začátečníkům, co si chtějí vypěstovat vlastní zeleninu a ztrácejí se v návodech v knihách a na internetu.
- Těm, co si jako já nepamatují, kdy je nejlepší vysít papriky, aby ještě stihly letos dozrát. Kdy se dají ven přesadit rajčata, aby je nespálili květnoví zmrzlí muži. Nebo kdy sklidit dýni, aby už byla zralá, ale neublížil jí podzimní mráz.
- Těm, kteří vědí, že plány a obecná pravidla pro zahradničení jsou sice super, ale je potřeba je přizpůsobovat počasí a podmínkám. Svůj kalendář budu pravidelně aktualizovat s ohledem na to, jak se vyvíjí sezóna.
- Vám, co máte problém vést si záznamy v papírovém kalendáři – buď si zápisky nepíšete nebo kalendář někam „pečlivě uklízíte“.
- Všem vyznavačům hnutí zero waste, protože elektronický kalendář nezabije ani jeden strom.
Jak můj kalendář funguje
- Strašně jednoduše. Mám ho v Google kalendáři a ve chvíli, kdy si ho koupíte, pošlu vám přístupové údaje na tajnou stránku u mě na blogu. Z ní si ho můžete přidat do svého kalendáře a libovolně s ním pracovat v roli sledovatele (kdybych vám všem umožnila do něj zasahovat, asi by nám vznikl velký guláš, takže jsem tuhle možnost rychle zavrhla).
- Je možné v něm vyhledávat podle klíčových slov, takže když budete chtít, můžete dopředu vědět, jaká práce vás s konkrétní plodinou v roce čeká.
- U drtivé většiny událostí mám i další podrobnosti a tipy tak, abych sama neměla potřebu nikde dohledávat další informace.
- Zobrazuje se podle nastavení vašeho kalendáře, takže můj se mezi vaše události přidá jinou barvou a bude na první pohled odlišný.
- Vždy v něm uvidíte vše, co mám já v tom svém. Ale nemusíte se bát, že bych viděla já do vašeho – přenos funguje jen jednostranně a pokud mi nepošlete hesla ke svému kalendáři, nemohu se do něj nijak dostat. A když by vám něco chybělo, napište mi, ráda to do něj přidám.