Kdybych měla spočítat, kolik peněz jsem vyhodila za zahradní nářadí, které po prvním (nebo druhém) použití skončilo v popelnici, asi bych si rvala vlasy hrůzou.
A protože se na nás těsně před začátkem jara ženou prý nějaké mrazíky, řekla jsem si, že si pěkně v teple udělám inventuru nářadí a podělím se s vámi o ty kousky, které mi přijdou pro každého zahradníka nepostradatelné. Nejsem příznivcem hromadění věcí (ale kdybyste ke mně přišli na návštěvu, asi byste si mysleli opak), a tak vám nabídnu seznam zahradnického minima. Takového, bez kterého si na zahradě prostě neškrtnete.
Sázecí lopatka
Věc, bez které se fakt neobejdete. Já je používám i na pletí, takže je to bez diskusí kus nářadí, který je pořád v provozu. A díky tomu, že lopatku v podstatě nedám z ruky, jsem došla k rozhodnutí, že už si nebudu kupovat ty levné, kterých jsou plné hobbymarkety i zahradnictví. Vystřídala jsem jich desítky a každá (!) skončila v popelnici velmi rychle po vybalení. Obvykle jsou železné, takže se hodí na kyprou půdu nebo v případě, že zahradničíte na balkóně a pracujete jen se substráty. U nás obstály jediné dvě – od Fiskarsu, kterou mi dal táta a pak od DeWit. Tuhle značku jsem objevila loni na Zahradě Čech, nechala se ukecat ke koupi dvou lopatek – dětské a dospělácké, že prý jsou z kalené oceli a vydrží cokoliv. A jestli ne, mám jim to přijít hodit na hlavu. Tak jsem je zkusila. S divným pocitem v hlavě, že jsem sedla na reklamní lep. A nemají chybu. Hlavní sezónu už nestihly, ale dětská je teď skvělá při přesazování a dospělácká už má křest taky za sebou. A drží.
Rýč nebo motyka
Podle toho, jestli záhony přerýváte nebo jen kypříte motyčkou (jako naše sousedka – zasloužilá zahradnice). Ráda bych se časem k pouhému okopávání dopracovala, ale zatím jsme ve fázi, kdy zahradu kultivujeme a přeměňujeme z louky ležící ladem na záhony. Takže se bez rýče neobejdeme. Za sebe radím: kupte si co nejlehčí, mně mega vyhovuje tenhle odlehčený. Záhony zreje perfektně a já se při tom daleko méně nadřu.
Hrábě
Nebo aspoň hrabičky. Podle toho, jak velký lán půdy obděláváte. Jestli nepotřebujete hrabat listí nebo ho hrabete pomálu a nárazově, bohatě si vystačíte s klasickými hráběmi – kovovými s dřevěnou násadou. Vyzkoušela jsem všechny možné druhy (celodřevěné, drátěné) a klasika mi z toho vyšla vždycky nejlíp. Nehledě na to, že tyhle hrábě perfektně urovnají záhon. A o to přeci jde :).
Nůžky na růže
Ostré nůžky v zahradě potřebujete a nůžky na růže využijete, i když máte jen pár truhlíků na balkóně. Na takové to naše obyčejné stříhání mi stačí průměrné nůžky. Miluju tyhle na květiny, které jsou z italské rodinné fabriky. Ale když potřebuju šmiknout růže nebo něco se silnějším stonkem, beru tyhle dražší. Mít dvoje nůžky mi přijde docela praktické, protože ty dražší tak rychle neztupím a nemusím je brousit.
Nezmiňuju konev a kolečko. Já se bez nich sice neobejdu, ale věřím, že spousta zahradníků (zvlášť těch, co se starají o menší plochu), tyhle vymoženosti nepotřebuje.