Kdo hledá, najde

Zimu bez šípků si nedokážu představit. Každý rok trávíme ty nejsychravější dny s rukama v pichlavých větvích, abychom si nasyslili zásoby. Na rovinu přiznávám, že zrovna tohle mezi moje nejoblíbenější činnosti nepatří :). Procházky jo, ale ten sběr z trnitých větví… Jenže, šípky jsou šípky a vitamín C se prostě v zimě hodí.

Nedávno mě ale překvapil jeden můj známý, který se divil, že šípky chodíme sbírat už v září nebo říjnu. Prý by se měly sbírat až po prvních mrazech… Tak jsem pátrala a zjistila, že to s těmi šípky není tak jednoduché. Před prvními mrazy se sbírají, pokud je chcete nasušit na čaj. Přemrzlé jsou naopak vhodnější na marmeládu nebo šípkovou omáčku. To jen, abychom v tom měli jasno :).

Zdravé, pevné plody otrhám, doma omyju a šoupnu do sušičky. Tam si odpočívají ze všech plodů asi nejdýl – klidně i tři dny v kuse. Dokud nejsou na omak úplně tvrdé. Pak je přesypu do plátěného pytlíčku a schovám na suché místo.

Část zároveň rozdrtím na čaj, a to může být další oříšek. Šípky totiž mají nepříjemně pichlavé chloupky, které vlezou snad všude a koušou i po osprchování. Táta mi kdysi poradil skvělou vychytávku – nasypat šípky do mixéru a několika pulsy je trošku pomixovat. Drť je lepší neskladovat, ale udělat si ji vždy čerstvou. Já používám lžíci pomixované směsi na konev o objemu 1,7 litru a zalívám vodou o teplotě kolem 60 °C (aby se nezničil vitamín C). A ještě jedna vychytávka – aby vás chloupky z šípků neotravovaly v čaji, je dobré používat čajové pytlíčky. Ty se dají koupit buď v podobě jednorázových papírových nebo plátěných, opakovaně použitelných.

K čemu jsou šípky dobré

Šípky jsou takový malý zázrak přírodní medicíny. Obsahují vitamín A, B a mraky vitamínu C. Dřív se dokonce používaly při léčbě kurdějí, dnes jsou fajn hlavně při nachlazení nebo chřipce. Zároveň jsou močopudné, takže vhodné při léčbě zánětu močového měchýře. A prý působí také protinádorově. Při jednom šálku denně se údajně zbavíte únavy. To bych osobně neřekla, ale třeba to zrovna vám bude fungovat.

A jestli vás zajímá o šípkách víc informací, najdete je tady v novějším článku, který jsem doplnila i o informace ze starých herbářů.

8 Replies to “Kdy a jak sbírat šípky”

  1. Zdeňka says: 22.9.2020 at 7:57

    Ahojky dámy,
    věnuji se sběru a konzumaci šípků již několik let, ráda se podělím o zkušenost. Můžete ušetřit za čajové sáčky jelikož
    existuje od TESCOMY celoplastoví cedníček /tmavě hnědý/, přes který chloupky neprojdou:-)))) Sehnala jsem jej loni v domácích potřebách OC Chodov.
    Zdeňka

    1. Petra zahradničí says: 25.9.2020 at 15:25

      Zdravím Vás Zdeňko, díky moc za tip, to by se hodilo. Prozkoumám :). Mějte se krásně, Petra

  2. Jitka says: 12.10.2017 at 12:43

    Parádní článek, jak to s těmi šípky tedy je. Díky za super tipy na zpracování do čaje!

    1. Petra zahradničí says: 13.10.2017 at 9:45

      Jitko, díky za pochvalu 🙂

  3. Barbora Jurincová says: 10.10.2017 at 14:05

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na ty čajové sáčky… Včera jsem byla v DM jen na skok, neměla jsem moc času na hledání, tudíž jsem je nikde nenašla… Mohla bych se teda zeptat, kde (v jakém oddělení) je mám, prosím, zhruba hledat?? Děkuji moc :)…

    1. Petra zahradničí says: 10.10.2017 at 14:27

      Dobrý den Báro, zjistila jsem, že každé DMko má organizaci trošku jinou, ale u nás mají sáčky na čaj v oddělení domácích potřeb. Tam, kde jsou kuchyňské kravinky (drátěnky, lapače molů a octomilek…). Zkuste se zeptat, prodavačky mě většinou navedou dobře, když se ptám :).

  4. Iva Mokrá says: 5.10.2017 at 17:59

    Díky za milý příspěvek o šípkách…..zrovna se na ně chystám.Oceňuji i radu ohledně sáčků na čaj-přiznám,že jsem vůbec nevěděla,že něco takového existuje.Tak zase někdy-Iva

    1. Petra zahradničí says: 6.10.2017 at 8:40

      Ivo, já díky za milý vzkaz. Sáčky na čaj pro mě byly před lety hodně příjemným překvapením. Nepropustí ani jeden chloupek z šípků a dají se i kompostovat :).

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend