Kdo hledá, najde

Řekla bych, že jsem k fauně na zahradě docela tolerantní. Snažím se výpěstky bránit jen vlastními silami a maximálně omezit chemii. Takže utrácíme nesmyslné peníze za ochranu před slimáky, sítě na ptáky a nevím co ještě. Všechno funguje podobně, jako bych do záhonu zapíchla strašáka do zelí. (Mimochodem, kdybyste měl někdo nápad, jak uchránit aspoň jednu dozrávající jahodu před letošním náletem kosů, odměním se vám její fotkou.)

Co ale fakt nedávám, jsou klíšťata. Rok od roku je jich na zahradě víc a víc a domů už nám je netahají jenom zvířata, nýbrž i my. A zakousnuté klíště v kůži ve mně vyvolává hysterii a noční můry.

Tohle jsou prý finty, které s nimi zatočí, tak si je tu s dovolením odložím:

  • Udržovat anglický trávník. No… Jako dobrý, ale mám vysledováno, že ať sečeme nebo máme na zahradě louku, klíšťat je tak nějak stejně. Ale třeba to u někoho bude fungovat.
  • Stříkat na sebe esenciální oleje. Zabírá prý hřebíček naložený v alkoholu nebo čisté esenciální oleje jako jsou rozmarýn, levandule, tea tree… Mít to někde u dveří a při vstupu na zahradu si tím postříkat nohy od kolen dolů. Jo a zálesáci prý nosí v kapse sušený hřebíček a čas od času ho promnou mezi prsty.
  • Cpát do sebe vitamin B. Je jedno jestli v podobě pangaminu, droždí nebo piva. Klíšťatům prý pak nevoní náš pot a radši si najdou jiného hostitele. Pivo nepiju, ale béčko asi preventivně zkusím.
  • Nasadit si na zahradu přirozené nepřátele klíšťat. Jsou jimi pavouci, žáby, ještěrky, ale prý i vosy  a mravenci.
  • Pořídit si drůbež. Slepice nebo perličky tyhle hnusný tvorečky sezobou hned na začátku sezony, takže se ani nestihnou namnožit. My uvažujeme spíš o indických běžcích kvůli slimákům, ale třeba zafungují i na klíšťata.

 

4 Replies to “Jak se zbavit klíšťat”

  1. Sláma v botách says: 23.6.2017 at 12:07

    Dostala jsem tip od homeopatky, který tento rok testujeme poprvé. Zatím jsme klíště neměli, ale samozřejmě je ještě brzy dělat závěry. Takže…. než jdete ven, vycucat homeopatikum SULFUR 200 CH (je na předpis, ale ve třetí lékárně, kde jsem se stavila, mi ho dali i bez něj), lze prý i malým dětem.. Klasicky při homeo se pak nesmí užívat nic s mátou. Pokud by se přesto klíště zakouslo, tak preventivně užít LEDUM 200 CH, dávkování nevím z hlavy, mám kdesi napsané, pokud byste měla zájem o toto info. Dále mi poradila tinkturu z nějakého bodláku, tuším ze štětky, k preventivnímu popíjení, kdybyste měla klíště. Opět nevím přesné info z hlavy, musela bych pohledat. Na internetu jsem tu informaci ale ověřovala a opravdu se ta tinktura prodává za účelem zbavování se následků boreliozy. Ta homeopatka si ji ze štětky vyrábí přímo sama.
    Jinak z klíšťat mám taky veliký respekt. Nejdůležitější je vyndat je HNED, co nejdřív, max. do pár hodin. Naše zahrada je taky šílená divočina, roční syn nechodí, válí se stále po trávníku, leze… tak jenom trnu. Ale zatím bez nehody, tak možná na těch homeo opravdu něco je.

    1. Petra zahradničí says: 23.6.2017 at 12:47

      Já vždycky homeopatika zatracovala, měla jsem pocit, že jsou produktem šarlatánství. A pak mě z toho vyléčila dcera, které zabrala coby miminku na ošklivý průjem. Tak na nich možná něco bude. Díky za tip 🙂

  2. Jitka says: 19.6.2017 at 23:33

    Na kosy prý platí ze začátku sezony poházet červené vršky od pet lahví. Prý si zobnou, zjistí, že jde o tvrdou věc a pak až jahody dozrávají, už nemají zájem. Ale těžko říct, jak vychytralé kosy tam máte.

    Co se týká klíšťat, tak všude se radí kratičký trávník. Ale lidi chytají klíšťata i na těch kratičkých trávnících v zahradách… když se tam v noci prošla kuna či potulná kočka, tak to klíště tam holt chvíli přežije a počká na svou lidskou oběť. Právě různá zvířata (i ta, jejichž pohyb těžko v noci na zahradě ovlivníte) klíšťata na zahradu přinášejí. Kdo vůbec nemá plot, pomůže v prvním případě zahradu oplotit a omezit alespoň pohyb srnek a zajíců. Někteří chodí zahradou s bílým zpoceným tričkem a „vysbírávají“ klíšťata, tak jako se to dělá při výzkumech atd. A co se týká indických běžců, tak ti prý klíšťata „nevidí“ a nezobou, nejefektivnější jsou prý perličky. Jen pak člověk musí řešit, jak ochránit úrodu nejen před kosy, ale i před tou svou drůbeží (základem je totiž volný pohyb drůbeže po zahradě).

    1. Petra zahradničí says: 20.6.2017 at 8:41

      Jitko, nápad s víčky od PET lahví je super, to by podle mého lidského úsudku mohlo fungovat :).
      Klíšťata a krátký trávník prý nejdou k sobě, ale kdykoliv jedu k někomu, kdo si zakládá na anglickém trávníků, klíště si přivezu (já nebo pes). Tak nevím, spíš bych řekla, že je to dané podnebím a umístěním pozemku. O tom bílém zpoceném tričku nebo prostěradle jsem taky slyšela, ale přijde mi to jako utopie. Zkoušela jste to?

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend