Kdo hledá, najde

Naše domácnost patří mezi největší konzumenty česneku v Česku. Stopro. Dávám ho v podstatě do všech slaných jídel. A protože v obchodech je drahý a navíc dovážený z Číny nebo Španělska, snažím se ho pěstovat na zahradě. Slovo snažím bych zdůraznila, protože se mi to zatím moc nedaří. Řekla bych, že loni to neklaplo kvůli počasí a špatně zvolenému záhonu. Ale rad od táty mám na rozdávání a ráda se o ně podělím:

Jakou odrůdu

V tomhle směru jsem zatím ve fázi testování. Loni jsme zkoušeli tři různé, letos máme ve sklepě připraveného Benátčana od pana Kozáka, který se profesionálně zabývá šlechtěním česneku. Ten také víc než nedoporučuje sázet si na zahradu jakékoliv česneky z dovozu a já s ním souhlasím. Proč sázet zahraniční odrůdy, když těch našich je víc než dost. A skvělých. Benátčan je bezvirózní nepaličák určený pro podzimní i jarní výsadbu. Tak uvidíme, na pohled vypadá moc pěkně.

Zatím každý rok kupujeme jinou odrůdu česneku, abychom vyzkoušeli, která nám bude nejvíc vyhovovat. To ale není nutné. Použít se dá i vlastní sadba – prostě kus úrody schováte a příští rok zasadíte. Jen by se to podle táty nemělo dělat víc než třikrát po sobě, pak už sadba není tak kvalitní.

Před výsadbou namořit

Otázka moření je pro mě hodně diskutabilní. Snažíme se na zahradě pěstovat všechno bez chemie, předloni to dopadlo na výbornou, loni už to taková hitparáda nebyla. Minulý rok jsme vysadili nenamořenou sadbu, ale palice byly malinké a hodně rostlinek zašlo. Letos proto určitě namoříme. A uvidíme.

Mořit se má podle táty minimálně Sulkou, a to buď na podzim, v září, kdy se na dva dny stroužky česneku ponoří do nálevu a pak nechají uschnout a uchovají. Případně se dá tenhle proces udělat i těsně před výsadbou, maximálně dva dny před tím, než jdou stroužky do země. Podle pana Kozáka se dá „mořit“ i obyčejnou vodou, ale jen těsně před samotnou výsadbou.

Příprava záhonu

Česneku se daří v jakékoliv vzdušné půdě, stejně jako jiné zelenině. Není dobré ho sázet na místo, kde byla v předchozí sezóně cibule, cibulnaté květiny, pórek a hrách. Někdo tvrdí, že i brambory, jiní zase brambory doporučují. Tak si vyberte. Táta mě loni varoval (a měl jako vždy pravdu), že česnek nemá rád zaplevelený a vlhký záhon. Letos proto vyberu slunnější místo a zvýším frekvenci okopávání.

Jestli vás čeká až předjarní výsadba jako mě, zryjte záhon před zasázením stroužků jen lehce, asi do 15 cm hloubky. Česnek totiž nemá rád příliš kypré podloží.

Kdy sázet

Tak teď se dostáváme k jádru pudla. Česnek se má správně sázet před zimou, klidně v prosinci. Těsně před tím, než zamrzne zem. Jenže pak nesmí přijít obleva, aby náhodou nevyrašil a při dalších mrazících neumrzl. S tátou si pořád voláme a řešíme, jestli už je čas dát česnek do země nebo ne a pečlivě sledujeme předpovědi počasí. Stejně z nich nic nevyčteme, protože zimy jsou u nás poslední roky jako aprílové počasí.

Z toho důvodu budu i letos sázet česnek na konci zimy. Tedy v době, kdy už bude po největších mrazech, takže by neměl umrznout, ale ještě bude mít spoustu času k tomu, aby do léta vyrostl. Jen pozor, pro jarní výsev nejsou vhodné všechny odrůdy česneku.

Jak sázet

Namořené stroužky se zapichují do země cca 8 cm hluboko. Protože není vhodný sázecí kolík (česnek pak nedopadne na dno díry a zůstává pod ním spousta místa, což nemá rád), používám jen prsty. Prostě stroužek zapíchnu podpučím (tou tvrdší a plošší stranou) dolů tak, jak mi dovolí prostředníček ruky. Jednotlivé rostliny by od sebe měly být vzdálené minimálně tak, aby se mezi ně i těsně před sklizní vešla motyčka, takže asi 20 – 25 cm.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend